18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kard. Nagy wygłosił manifest polskości w sejmiku śląskim

Agata Pustułka
Ślązacy zawsze z tęsknotą spoglądali w stronę wież częstochowskich i wawelskiego wzgórza - powiedział kardynał Stanisław Nagy w czasie uroczystości wręczenia mu Złotej Odznaki Honorowej z Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Uroczyste wręczenie ks. Kardynałowi Stanisławowi Nagyemu Złotej Odznaki Honorowej z Zasługi dla Województwa Śląskiego stało się okazją do wygłoszenia przez uhonorowanego dziś duchownego manifestu polskości. Słowa to tym bardziej znaczące, że jak podkreślał kardynał pochodzi ze Śląska z czego jest bardzo dumny.

- Śląsk ma prawo być samorządną jednostką, sam dawać sobie radę, bo tyle razy sobie dawał dzięki pracowitości, solidności i przywiązaniu do Polski - stwierdził kardynał.

- Ślązacy zawsze z tęsknotą spoglądali ku wieżom częstochowskim i wzgórzu wawelskiemu. Ślązacy byli głodni Polski i żyli nadzieją zjednoczenia z Polską, a gdy wybili się własny trudem zostali przez Polskę przygarnięci. Zawsze mówili i modlili się po polsku - dodał kardynał Nagy.

Kardynał Stanisław Nagy urodził się w Bieruniu Starym, w śląskiej, górniczej rodzinie z matki Polki i ojca Węgra. Nosi dość popularne węgierskie nazwisko Nagy (dosłownie: Wielki).

Od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na KUL-u. Z nominacji papieża Jana Pawła II przez dwie kadencje był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Brał udział w pracach Komisji Episkopatu do Spraw Ekumenizmu, był także członkiem Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej powołanej przez watykański Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską.

13 października 2003 r. został wyświęcony na biskupa ze stolicą tytularną Hólar. 21 października 2003 podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II z diakonią kościoła Najświętszej Maryi Panny od Świętych Schodów na Zatybrzu.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!