Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj o ważnych zmianach w obliczaniu kapitału początkowego [ZMIANY W EMERYTURACH]

Jadwiga Jenczelewska
Możesz złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego
Możesz złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego Photodisc
Dla każdego ubezpieczonego ZUS prowadzi indywidualne konto z odprowadzanymi składkami. Tak jest od 1999 r. (wcześniej wszystkie pieniądze odprowadzane do ZUS-u trafiały do wspólnej kasy). Na tej podstawie obliczany jest tzw. kapitał początkowy, który ma służyć oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do indywidualnego konta ubezpieczeniowego danej osoby na koniec 1998 r., gdyby wtedy istniały takie konta.

Niedawna nowelizacja przepisów dotyczących obliczania kapitału początkowego wprowadziła nowe zasady, o których warto pamiętać . Powołując się na nie, można złożyć wniosek o wykonanie ponownych obliczeń.

Na przykład - do niedawna kapitał początkowy nie był ustalany dla osób, które przed 1 stycznia 1999 r. przepracowały okres krótszy niż sześć miesięcy i jeden dzień, czyli do połowy roku zabrakło im jednego dnia. W obliczeniach w ogóle nie uwzględniano tego okresu. A jeśli ktoś przepracował sześć miesięcy i dwa dni, ZUS zaokrąglał go do jednego roku.

Nowelizacja przepisów zniosła tę niesprawiedliwą zasadę. Osoby, które przepracowały przed 1999 r. mniej niż pół roku i jeden dzień, pod rządami nowych przepisów mogą złożyć wniosek o ustalenie kapitału i ZUS taki kapitał ustali.

Druga zmiana to likwidacja zasady, zgodnie z którą osoby decydujące się na ustalenie kapitału z uwzględnieniem zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych, mogły wskazać jedynie dekadę wybraną z lat 1980-1998. Obecnie do obliczenia kapitału można wybrać dziesięciolecie przypadające wcześniej. Ze zmienionych przepisów mogą skorzystać nie tylko ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o ustalenie kapitału. O przeliczenie mogą wystąpić także osoby, które mają już obliczony kapitał początkowy, ale uważają, że uwzględnienie w kapitale 10 kolejnych lat ubezpieczenia przypadających w całości lub częściowo przed 1980 rokiem będzie dla nich korzystniejsze. Taka sama możliwość dotyczy osób, które już pobierają emeryturę mieszaną, czyli ustaloną częściowo w oparciu o kapitał.

Ostatnia z korzystnych zmian dotyczy sposobu liczenia podstawy kapitału początkowego osób, które rozpoczęły pracę w trakcie roku (np. 1 września). Dotąd ich wynagrodzenie za dany rok (czyli w praktyce za część roku) było porównywane z przeciętnym wynagrodzeniem z całego roku. Relacja ta była niekorzystna dla ubezpieczonego. Teraz wynagrodzenie za przepracowaną część roku porównywane jest z przeciętną pensją za taką samą część roku. Jeśli np. ubezpieczony przepracował w danym roku 6 miesięcy, podstawa kapitału będzie ustalona nie po porównaniu jego zarobków z tego okresu z przeciętnymi zarobkami za cały rok, ale za 6 miesięcy. Korzystniejszy sposób ustalania podstawy kapitału dotyczy jedynie roku, w którym dana osoba po raz pierwszy przystąpiła do ubezpieczenia, czyli podjęła pierwszą pracę.

Kto zyska

Na zmodyfikowanych przepisach dotyczących kapitału początkowego powinny najwięcej zyskać osoby, które dobrze zarabiały w latach 70. minionego wieku lub jeszcze wcześniej, a przy tym nie były objęte ubezpieczeniem społecznym w okresie na tyle długim, by wskazać wynagrodzenia z 20 dowolnie wybranych lat. Nadal trzeba jednak wskazać 10 kolejnych lat kalendarzowych, np. sprzed 1980 roku. To jest najważniejsza zmiana.

Co to za kapitał i skąd się bierze

Czym jest kapitał początkowy?
Kapitał początkowy to szacunkowa wysokość składek, jakie udało się zgromadzić na koncie emerytalnym w ZUS przed wprowadzeniem reformy systemu emerytalnego.

Od 1999 roku dla każdego z ubezpieczonych ZUS prowadzi indywidualne konto i składki odprowadzane na ubezpieczenie danej osoby są przypisywane do jej konta. Wcześniej wszystkie pieniądze odprowadzane do ZUS-u trafiały do
wspólnej kasy.

Kapitał początkowy ma służyć oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do indywidualnego konta ubezpieczeniowego danej osoby na koniec 1998 roku, gdyby wówczas konta takie istniały.

Zgodnie z aktualnymi przepisami, podstawa wymiaru kapitału początkowego może być ustalona na podstawie wynagrodzeń:
- z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z okresu sprzed 1999 roku lub
- z 20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed 1999 rokiem.

Pojęcie kapitału początkowego wprowadziły przepisy ustawy emerytalnej z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2004 nr 39, poz. 353 ze zm.).

ZUS wyliczy kapitał początkowy

ZUS wyliczy kapitał początkowy, jeśli:
- jesteś w odpowiednim wieku, czyli urodziłeś się po
31 grudnia 1948 roku,
- przed 1 stycznia 1999 r. opłacałeś za siebie składki na ubezpieczenie społeczne (np. prowadziłeś działalność gospodarczą) lub składki płacił za ciebie pracodawca.

Z wnioskiem o ustalenie kapitału można wystąpić najpóźniej w momencie wnioskowania o przyznanie emerytury. Osoby, które będą czekały z ubieganiem się o obliczenie kapitału do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, występując z wnioskiem o emerytury, w II części formularza wniosku (ZUS Rp-1E), w punkcie 4, powinny zaznaczyć, że nie zgłaszały wcześniej wniosku o ustalenie kapitału.

W takiej sytuacji wniosek o emeryturę będzie jednocześnie traktowany przez ZUS jako wniosek o obliczenie kapitału początkowego.

Oprócz dokumentów dołączanych do każdego wniosku o przyznanie emerytury, należy wówczas dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzeń w okresie, który uznamy za najkorzystniejszy do obliczenia podstawy wymiaru kapitału. Podstawą wymiaru będzie relacja zarobków osoby ubezpieczonej z najkorzystniejszego okresu sprzed 1999 r. do przeciętnego wynagrodzenia w tym okresie.

Dla wszystkich uprawnionych ZUS liczy kapitał w taki sam sposób

Podstawą wymiaru kapitału początkowego niektórych ubezpieczonych będzie cały faktyczny okres podlegania ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1999 roku. Dotyczy tych, którzy:
- nie mogą udowodnić 10 kolejnych lat ubezpieczenia przed 1999 rokiem z powodu: odbywania zasadniczej, czynnej służby wojskowej lub pełnienia zastępczej służby wojskowej,
korzystania z urlopu wychowawczego,
nauki w szkole wyższej, odbywanej na jednym kierunku, pod warunkiem, że nauka ta została ukończona i:
- do 31 grudnia 1998 roku nie ukończyli 30. roku życia (dotyczy to więc osób urodzonych w 1969 roku lub później) i byli ubezpieczeni przez okres krótszy niż 10 lat kalendarzowych;
- nie byli objęci ubezpieczeniem społecznym w Polsce przez okres 10 kolejnych lat kalendarzowych przed 1999 rokiem, ponieważ podlegali ubezpieczeniu za granicą w państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Szwajcarii albo w państwach, z którymi Polskę łączy umowa międzynarodowa o zabezpieczeniu społecznym.

Uwaga!
Kapitał początkowy jest wyliczany każdej osobie na
dzień 1 stycznia 1999 roku, bez względu na to, kiedy zostanie przesłany do ZUS-u wniosek wraz z dokumentami o jego ustalenie.
Także sposób wyliczenia kapitału jest taki sam dla wszystkich uprawnionych, niezależnie od daty zgłoszenia wniosku.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!