Pamiętaj o ważnych zmianach w obliczaniu kapitału...

Pamiętaj o ważnych zmianach w obliczaniu kapitału początkowego [ZMIANY W EMERYTURACH]

Jadwiga Jenczelewska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Pamiętaj o ważnych zmianach w obliczaniu kapitału początkowego [ZMIANY W EMERYTURACH]
Pamiętaj o ważnych zmianach w obliczaniu kapitału początkowego [ZMIANY W EMERYTURACH]

Możesz złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego ©Photodisc

Dla każdego ubezpieczonego ZUS prowadzi indywidualne konto z odprowadzanymi składkami. Tak jest od 1999 r. (wcześniej wszystkie pieniądze odprowadzane do ZUS-u trafiały do wspólnej kasy). Na tej podstawie obliczany jest tzw. kapitał początkowy, który ma służyć oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do indywidualnego konta ubezpieczeniowego danej osoby na koniec 1998 r., gdyby wtedy istniały takie konta.
Niedawna nowelizacja przepisów dotyczących obliczania kapitału początkowego wprowadziła nowe zasady, o których warto pamiętać . Powołując się na nie, można złożyć wniosek o wykonanie ponownych obliczeń.

Na przykład - do niedawna kapitał początkowy nie był ustalany dla osób, które przed 1 stycznia 1999 r. przepracowały okres krótszy niż sześć miesięcy i jeden dzień, czyli do połowy roku zabrakło im jednego dnia.
W obliczeniach w ogóle nie uwzględniano tego okresu. A jeśli ktoś przepracował sześć miesięcy i dwa dni, ZUS zaokrąglał go do jednego roku.

Nowelizacja przepisów zniosła tę niesprawiedliwą zasadę. Osoby, które przepracowały przed 1999 r. mniej niż pół roku i jeden dzień, pod rządami nowych przepisów mogą złożyć wniosek o ustalenie kapitału i ZUS taki kapitał ustali.

Druga zmiana to likwidacja zasady, zgodnie z którą osoby decydujące się na ustalenie kapitału z uwzględnieniem zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych, mogły wskazać jedynie dekadę wybraną z lat 1980-1998. Obecnie do obliczenia kapitału można wybrać dziesięciolecie przypadające wcześniej. Ze zmienionych przepisów mogą skorzystać nie tylko ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o ustalenie kapitału. O przeliczenie mogą wystąpić także osoby, które mają już obliczony kapitał początkowy, ale uważają, że uwzględnienie w kapitale 10 kolejnych lat ubezpieczenia przypadających w całości lub częściowo przed 1980 rokiem będzie dla nich korzystniejsze. Taka sama możliwość dotyczy osób, które już pobierają emeryturę mieszaną, czyli ustaloną częściowo w oparciu o kapitał.

Ostatnia z korzystnych zmian dotyczy sposobu liczenia podstawy kapitału początkowego osób, które rozpoczęły pracę w trakcie roku (np. 1 września). Dotąd ich wynagrodzenie za dany rok (czyli w praktyce za część roku) było porównywane z przeciętnym wynagrodzeniem z całego roku. Relacja ta była niekorzystna dla ubezpieczonego. Teraz wynagrodzenie za przepracowaną część roku porównywane jest z przeciętną pensją za taką samą część roku. Jeśli np. ubezpieczony przepracował w danym roku 6 miesięcy, podstawa kapitału będzie ustalona nie po porównaniu jego zarobków z tego okresu z przeciętnymi zarobkami za cały rok, ale za 6 miesięcy. Korzystniejszy sposób ustalania podstawy kapitału dotyczy jedynie roku, w którym dana osoba po raz pierwszy przystąpiła do ubezpieczenia, czyli podjęła pierwszą pracę.

Kto zyskaNa zmodyfikowanych przepisach dotyczących kapitału początkowego powinny najwięcej zyskać osoby, które dobrze zarabiały w latach 70. minionego wieku lub jeszcze wcześniej, a przy tym nie były objęte ubezpieczeniem społecznym w okresie na tyle długim, by wskazać wynagrodzenia z 20 dowolnie wybranych lat. Nadal trzeba jednak wskazać 10 kolejnych lat kalendarzowych, np. sprzed 1980 roku. To jest najważniejsza zmiana.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mi się coś nie chce wierzyć w te ich obliczenia.

monia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 105 / 116

obawiam się,że niewiele nam z tego zostanie, dlatego otworzyłam działalność i mogę sobie oszczędzać pewną sumę co miesiąc. tym bardziej,że pomaga mi tax care w prowadzeniu księgowości,czasem coś...rozwiń całość

obawiam się,że niewiele nam z tego zostanie, dlatego otworzyłam działalność i mogę sobie oszczędzać pewną sumę co miesiąc. tym bardziej,że pomaga mi tax care w prowadzeniu księgowości,czasem coś doradzą w kwestii finansów, więc mam więcej czasu dla samej firmy. u nas się inaczej nie da.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo