Kuba Karwański z MPD: Dzięki niemu Racibórz przypomina Tokio

  Kuba Karwański z MPD: Dzięki niemu Racibórz przypomina Tokio

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kubuś Karwański ma 15 lat
  1/2
  przejdź do galerii

  Kubuś Karwański ma 15 lat ©arc.

  Kubuś Karwański z Raciborza ma 15 lat i cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Chłopczyk nie mówi, nie chodzi, a nawet nie potrafi samodzielnie siedzieć i w każdej nawet najdrobniejszej czynności pomaga mu mama. I to właśnie dzięki niemu Racibórz przypomina teraz trochę Tokio. W mieście trwa Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki i Kultury Japońskiej "Budo", a jego główne atrakcje - czyli pokazy walk z udziałem sław - zaplanowano na jutro oraz weekend.
  Imprezę przygotowano z wielkim rozmachem. W każdym zakątku Raciborza można poczuć klimat Japonii - niektóre restauracje serwują japońskie potrawy, uczniowie przygotowują latawce i smoki japońskie, w bibliotece i muzeum mówi się o ceremonii picia herbaty, aranżacji ogrodów japońskich albo symbolice kimona, a w Raciborskim Centrum Kultury jutro przez cały dzień wyświetlane będą filmy Akiry Kurosawy, najbardziej znanego reżysera Japonii. I nawet więźniowie z Raciborza specjalnie na tę okazję nagrali dwa utwory i wystrugali z drzewa gigantycznego samuraja.

  - Moim marzeniem było zorganizować imprezę w pełni poświęconą japońskiej kulturze, a przede wszystkim sztukom walki, o których wciąż za mało się mówi.
  A ponieważ wielu osobom i instytucjom spodobał się ten pomysł, dostaliśmy m.in. za darmo Arenę Rafako i pomogło wielu ludzi, my też postanowiliśmy pomóc. Zbieramy pieniądze dla Kubusia Karwańskiego, który choruje na porażenie mózgowe - mówi Jacek Ostrowski, mistrz i instruktor aikido i jujitsu oraz główny pomysłodawca i organizator gali.

  Na licytację, która towarzyszy festiwalowi i trwa na portalu Allegro pod hasłem "Pomóż Kubie zwyciężyć", cenne pamiątki przekazali znani sportowcy, m.in. swój kombinezon ofiarowała narciarka Justyna Kowalczyk, rękawice - Mamed Khalidov, zawodnik mieszanych sztuk walki MMA, a koszulkę mistrzynie Polski, piłkarki Unii Racibórz. Każdy, kto chce pomóc w rehabilitacji chłopczyka, może też licytować m.in. oryginalny miecz samurajski z damasceńskiej stali.

  - Kuba od 15 lat wymaga intensywnej, wszechstronnej, a do tego bardzo kosztownej rehabilitacji. Wychowuje go samotnie matka, która jest przy nim stale, przez 24 godziny na dobę, przez co nie może podjąć pracy zawodowej. Dostaje jedynie zasiłek socjalny, ale to zdecydowanie za mało, aby pokryć koszty leczenia i rehabilitacji - mówi Jerzy Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Integracji "Podaj Rękę" , którego podopiecznym jest 15-latek.

  - Syn zakwalifikował się na rehabilitację w ośrodku specjalizującym się w tak trudnych przypadkach. Jednak koszt jednego turnusu, który trwa raptem 2 tygodnie, kosztuje 5 tysięcy zł. Takich turnusów Kubuś powinien mieć kilka w ciągu roku, ale niestety koszty przerastają możliwości finansowe samotnej matki - przyznaje Ewa Karwańska, matka Kubusia.

  Imprezy  Arena Rafako: piątek (godz. 15-20) - warsztaty sztuk walki kendo, kenjutsu, jodo, Iaido, kyujutsu; sobota (godz. 8-16) - warsztaty m.in. judo, jujitsu, aikido, aikijujitsu, godz. 17-21 - pokazy sztuk walki mistrzów; niedziela (godz. 8) - Bieg "Samuraja", godz. 9-13 - warsztaty karate, godz. 13-14 - warsztaty dla dzieci.

  RCK: piątek, sobota, niedziela - projekcje filmów japońskich (godz. 18).
  Muzeum: piątek (godz. 17) wykład o estetyce japońskiej.
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Komunikat

  Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

  Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama