Były klasztor pełen kultury

  Były klasztor pełen kultury

  Polska

  Polska

  Były klasztor pełen kultury

  ©mat. prasowe

  Centrum Kultury czeka na powrót do odnowionej z pomocą Funduszy Europejskich siedziby
  Były klasztor pełen kultury

  ©mat. prasowe

  Już za dwa tygodnie prawdziwa bomba - 4 października w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Warsztatach Kultury zagra Marc Ribot. Trudno o tym amerykańskim muzyku pisać legendarny, kultowy czy genialny - bo wszystkie te określenia z jednej strony nie oddają mu sprawiedliwości, a z drugiej - zupełnie nie pasują do wyśmienitego muzyka, w którego grze nie ma ani krzty zadęcia czy popisywania się pompatyczną wirtuozerią, która jest grzechem wielu sławnych gitarzystów.
  Chyba najbardziej pasuje do jego muzyki określenie "charakterna", bo choć jest artystą uniwersalnym, który współpracował z dziesiątkami gwiazd, jego styl zawsze dodaje do ich muzyki pewnej zadziorności i chropowatości. Na liście muzyków, z którymi współpracował, są m.in. The Lounge Lizards, Medeski, Martin and Wood, Elvis Costello, Wilson Pickett. W Polsce znany jest też z dokonań swojej grupy Los Cubanos Postizos, w wykonaniu której muzyka latynoamerykańska nie ma w sobie nic z cepeliady, jest po prostu ribotowa.

  W Lublinie Ribot będzie promował album "Silent movies", który jest zbiorem interpretacji utworów, które pojawiły się w jego ulubionych filmach bądź takich, które zainspirowany tymi filmami sam stworzył. "Silent movies" jest jedną z najlepszych i najbardziej wzruszających płyt gitarowych ostatnich lat. Koncert odbywa się w ramach IV Lublin Jazz Festiwal, bilety kosztują tylko 30 zł, można je kupić w kasie CK oraz na godzinę przed koncertem.

  To tylko jedno z wydarzeń, które CK Lublin przygotowało na najbliższe dwa tygodnie. Centrum zaprasza także na przegląd najciekawszych filmów krótkometrażowych z Francji "World Shorts", warsztaty dla pedagogów i osób zainteresowanych teatrem pt. "Seminarium Sztuki Słowa i Teatru", a za tydzień na dwa spektakle "Manifestu", czyli monodramu na podstawie tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego scenarzystką, reżyserką i zarazem aktorką jest Ziuta Zającówna. Do opisania pełnej działalności lubelskiego CK nie starczyłoby całego wydania gazety. Jest ono jedną z najważniejszych placówek kulturalnych nie tylko w regionie, ale też w kraju. Od lat boryka się jednak z problemami lokalowymi, a tę sytuację może poprawić realizowany w Lublinie projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich.

  Centrum Kultury w Lublinie korzysta od 1991 r. z gościnnych murów zespołu poklasztornego wizytek. Teraz działa "na wygnaniu", w siedzibie zastępczej przy ul. Narutowicza. A to dlatego, że cały kompleks poklasztorny przy ulicy Peowiaków przechodzi gruntową renowację. Jest to jedna z największych inwestycji w zabytkowym centrum Lublina. Przeprowadzane są liczne prace remontowe z dbałością o walory historyczne obiektu i jego otoczenia. Dotychczas ze względu na zły stan budowli wykorzystywano jedynie część jej powierzchni - po remoncie klasztor ma zostać w pełni zaadaptowany na potrzeby trzech instytucji kultury: Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biura Wystaw Artystycznych.

  Celem projektu jest nie tylko zapewnienie wspomnianym instytucjom lepszych warunków lokalowych do prowadzenia ich działalności. Prace te mają też ogromną wartość dla wizerunku architektonicznego historycznego śródmieścia Lublina, które w całości zostało uznane za Pomnik Historii Prezydenta RP. Przebudowa zabytkowego klasztoru zaczęła się jeszcze w 2009 r. Niestety, nieremontowany przez dziesięciolecia kompleks budynków okazał się być w dużo gorszym stanie, niż przy-puszczano przed rozpoczęciem prac, i wykonawcy nie udało się dotrzymać terminu. Trzeba było wykonać dodatkowe prace, m.in. wzmocnienie sklepienia, ścian, na których odkryto pęknięcia.

  Po przebudowie CK zyska dodatkową kondygnację oraz nowe sale wystawowe, a powierzchnia użytkowa przeznaczona na działalność kulturalną zwiększy się o ponad 130 proc. - Zależy nam, żeby najcięższe roboty zostały wykonane jeszcze przed zimą, bo planowo chcemy zakończyć inwestycję pod koniec marca przyszłego roku - powiedział portalowi Naszemiasto.pl Karol Kieliszek z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama