Ważne
  Teatr Śląski w twoim domu: spektakle pokaże Telewizja...

  Teatr Śląski w twoim domu: spektakle pokaże Telewizja Katowice

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Mleczarnia" pojawi się w Telewizji Katowice

  "Mleczarnia" pojawi się w Telewizji Katowice ©Teatr Śląski

  To będzie tylko kilka prostych czynności. Weźmiesz pilota, włączysz Telewizję Katowice i... będziesz mieć Teatr Śląski w swoim domu. Na razie jedno z dziesięciu przedstawień, rejestrowanych na Scenie Kameralnej lub w Malarni, ale trwają przymiarki do przeniesienia spektakli z Dużej Sceny.
  "Mleczarnia" pojawi się w Telewizji Katowice

  "Mleczarnia" pojawi się w Telewizji Katowice ©Teatr Śląski

  Ten ambitny projekt będzie miał inaugurację już w najbliższą sobotę, z okazji Metropolitalnej Nocy Teatrów. A poniekąd nawet inaugurację potrójną. Nagranie "Mleczarni" - autorskiego spektaklu Jacka Rykały - najpierw pokazane zostanie w studio TV Katowice (godzina 16), potem na telebimie przed Teatrem Śląskim (godz. 21), a o 23.30 będziemy mogli oglądać "Mleczarnię" na ekranie własnego telewizora.


  Małgorzata Długowska-Błach z Teatru Śląskiego nie ukrywa satysfakcji ze sprawnego przebiegu artystycznego przedsięwzięcia. - Wielu widzów - mówi - z przyczyn losowych, ale i tak prozaicznych, jak choćby kłopoty komunikacyjne, nie może dotrzeć na nasze spektakle, więc to my przyjdziemy do nich. Z najlepszą ofertą! A teatr dodatkowo zyskuje profesjonalną rejestrację przedstawień, którą może wykorzystywać w działaniach promocyjnych czy edukacyjnych.

  To nie jest zresztą telewizyjny debiut Teatru Śląskiego. W zeszłym roku, zrealizowane na jego scenie "Dziady", transmitowała TVP Polonia, a "Iwonę, księżniczkę Burgunda" - TVP Kultura. Obydwa kanały są już zainteresowane projektem "Teatr Śląski w twoim domu", który powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Rejestracje telewizyjne powstają pod kierownictwem redaktor Grażyny Ogrodowskiej.

  Dotąd, prócz "Mleczarni", nagrano przedstawienia: "5 razy Albertyna" Michela Tremblay'a i "EU" Tomasza Mana (emisje w październiku i listopadzie). Na taśmę trafił też "Kontrakt" Sławomira Mrożka, a za tydzień rozpoczyna się rejestracja sztuki Hanocha Levina pt. "Jakobi i Leidental". W przygotowaniu - następna piątka.

  Adam Łukaszek, producent TVP Katowice mówi: - Nagrania spektakli realizujemy nie w studio, lecz bezpośrednio w teatrze i z udzialem publiczności, co często sprawia sporo kłopotu (jak zmieścić pięć kamer i ekipę w ciasnej przestrzeni Sceny Kameralnej?), ale daje też fantastyczny efekt. To nie jest zresztą tak, że przyjeżdżamy, stawiamy kamerę i idziemy na żywioł.

  Przygotowania do przeniesienia spektaklu - bo tak fachowo nazywa się ten rodzaj rejestracji - trwają kilka tygodni. Ekipa precyzyjnie rozpisuje spektakl na ujęcia, o odpowiednie warunki dbają też dźwiękowcy i realizatorzy świateł. Poza "dokrętkami" zbliżeń twarzy aktorów czy fragmentów scenografii, sam spektakl nagrywany jest jednak w całości, "ciągiem"- dodaje producent.

  Finał akcji planowany jest na połowę przyszłego roku, a będzie nim emisja sztuki Stanisława Mutza pt. "Polterabend".
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Śląski w twoim domu

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 47

   Jestem bardzo zainteresowany tą formą przekazywania sztuk , ale bardzo proszę podajcie gdzieś na tych stronach terminy / nawet orientacyjne / kiedy można to oglądać? Np 15.11.2012 telewizja...rozwiń całość

   Jestem bardzo zainteresowany tą formą przekazywania sztuk , ale bardzo proszę podajcie gdzieś na tych stronach terminy / nawet orientacyjne / kiedy można to oglądać? Np 15.11.2012 telewizja regionalna. Tak to rozumiem. Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teatr Śląski w twoim domu

   Katka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 39

   Przyłączam się do powyższej prośby. Trochę to kuriozalne - projekt ma ułatwiać dostęp do kultury, ale przez brak odpowiedniej informacji dostęp do emitowanych przedstawień jest trudniejszy niż do...rozwiń całość

   Przyłączam się do powyższej prośby. Trochę to kuriozalne - projekt ma ułatwiać dostęp do kultury, ale przez brak odpowiedniej informacji dostęp do emitowanych przedstawień jest trudniejszy niż do tradycyjnego teatru, którego repertuar znajdzie się bez problemu w internecie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama