Szczepański: Jak piramidy finansowe niszczą narody

  Szczepański: Jak piramidy finansowe niszczą narody

  Marek Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szczepański: Jak piramidy finansowe niszczą narody
  Gdy pod koniec sierpnia, podczas pierwszego po wakacjach posiedzenia Sejmu RP odbyła się burzliwa debata na temat niechlubnej działalności Amber Gold i pogrążonego w absolutnej niesławie jej prezesa, głos zabrał też Jacek Vincent-Rostowski, minister finansów. Już w pierwszych słowach wystąpienia podkreślił, że piramidy to problem europejski czy wręcz światowy. Przypomniał malwersacje dokonane przez Bernarda Lawrence'a Madoffa oszacowane na 50 miliardów dolarów i 150 lat więzienia. Przywołał też Bezpieczną Kasę Oszczędności Lecha Grobelnego przeczuwając, że to właściwa liga dla Marcina P. Na koniec posypał głowę popiołem i przyznał się do błędów podległych mu ludzi i instytucji.
  Szczepański: Jak piramidy finansowe niszczą narody
  Na marginesie i w tle tej politycznej debaty warto może, ku refleksji i przestrodze, przypomnieć zdarzenia w niewielkiej Albanii, która przeżyła głęboki kryzys polityczny i gospodarczy wywołany upadkiem dwóch wielkich piramid finansowych. Tych dramatycznych zdarzeń sprzed piętnastu lat nie można jednak zrozumieć bez skromnych choćby odwołań do historii bałkańskiego kraju, najbiedniejszego obok Serbii i Mołdawii państwa Europy.


  Jego prawdziwe nieszczęście zaczęło się w 1944 r., kiedy władzę objęła partia komunistyczna i przebiegły okrutnik polityczny Enver Hodża. Izolował swój kraj i jego obywateli od reszty świata, mordował politycznych przeciwników, a szczególnie źle traktował kapłanów i przedstawicieli wszystkich religii i wyznań.

  Zdumionemu światu oznajmił, że Albania stała się pierwszym na świecie państwem ateistycznym, krajem w którym nie ma miejsca dla Boga.

  Rozpoczął budowanie niezliczonych bunkrów i schronów przeciwatomowych, które pochłonęły niemal całą produkcję cementu i stali. Niezliczonych, bo zdaniem jednych jest ich 300 tysięcy, a inni z przekonaniem twierdzą, że nie mniej niż dwa razy tyle.
  Hodża tłumaczył Albańczykom, że ten wysiłek jest nieodzowny z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że betonowe bunkry robiące dzisiaj żałosne wrażenie pozwolą na skuteczną obronę przed agresją ze strony Związku Radzieckiego, Jugosławii i potęg światowych. Po wtóre, stanowić będą zaporę przed tłumem obcokrajowców, którzy o niczym innym nie marzą, jak tylko osiedlić się w Albanii i korzystać z jej dobrobytu.

  Hodża umarł w 1985 roku, a jego doczesne szczątki pochowano w okazałym mauzoleum ulokowanym w stołecznej Tiranie. Po definitywnym upadku reżimu zwłoki przeniesiono na skromny cmentarz komunalny, a mauzoleum stało się dyskoteką, domem handlowym i przybytkiem gastronomicznym.

  Albańczycy otrzymali w końcu paszporty i zrobili z tego dokumentu właściwy użytek, wyjeżdżając do Włoch, Grecji czy Republiki Federalnej Niemiec. Podejmowali w tych krajach najcięższe prace, czasem uczestniczyli w strukturach mafijnych, ale zawsze lojalnie przekazywali część zarobionych pieniędzy albańskim rodzinom, żyjącym często w nędzarskich warunkach.
  Napływające środki lokowano w znacznym stopniu w dwóch największych piramidach finansowych Gjallica i Xhaferi. Oferowały one niebotyczne oprocentowanie, sięgające nie 13 proc. rocznie - jak w Amber Gold - ale wielokrotnie więcej, w skrajnych przypadkach 100 procent miesięcznie.

  W styczniu 1997 roku, pod osłoną nocy, z portowego miasta Vlora wypłynęła motorówka, na pokładzie której znajdowali się gangsterzy bankowi i depozyty piramid finansowych. Miesiąc później rozpoczęły się gwałtowne i krwawo tłumione protesty oszukanych inwestorów. Demonstranci dysponowali bronią zrabowaną z magazynów wojskowych i policyjnych.

  W marcu 1997 roku prezydent Sali Berisha ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego i rozpoczął pacyfikację rebelii. Ewakuowano obcokrajowców, a uzbrojone formacje wojskowo-policyjne bez ostrzeżenia mogły używać broni palnej. W wyniku piramidalnych zamieszek zginęło 3000 osób - część z nich w rezultacie brutalnych samosądów.

  Po latach Albańczycy niechętnie wspominają tamte wydarzenia, koncentrując się raczej na najnowszych dokonaniach gospodarczych. Z dumą wspominają choćby o albańskiej riwierze i jej perełce, jaką ma być letniskowe miasto Saranda. Ci, którzy ją odwiedzili, wiedzą, że to ośrodek chaotycznie zabudowany, brudny, z niedokończonymi budynkami, przypadkowymi śmietniskami i bardzo życzliwymi ludźmi.

  Być może Albańczycy intuicyjnie podzielają pogląd Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów i świętego Kościoła katolickiego, że: ten, co popełnił błąd, niech nie upada na duchu, bo i błędy wspomagają zdrowie duszy.

  Marek S. Szczepański
  socjolog

  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie tylko narody

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 29

   Dotychczas pol globu--2 wojna swiatowa i nie tylko byla wynikiem kryzysu 1929 na Wall Street.Obecnie kryzys obejmuje caly glob i konsekwencje przez Pana wymienione to tyko czastka tego co moze sie...rozwiń całość

   Dotychczas pol globu--2 wojna swiatowa i nie tylko byla wynikiem kryzysu 1929 na Wall Street.Obecnie kryzys obejmuje caly glob i konsekwencje przez Pana wymienione to tyko czastka tego co moze sie stac.Nikt globalnie nie potrafi temu zaradzic---jestesmy faktycznie bezsilni.Prof.Wolniewicz napisal, ze jako cywilizacja setnie na to zasluzylismy.S tarania politykow i finansistow koncza sie na kupowaniu --czasu--.Znowszych badan astronomicznych wynika,ze jezeli ta nasza kulka ziemska zniknie to skonczymy sie ==my== inasz czas,ale wszechswiat czy wszechswiaty odczuja to jak znikniecie ziarenka na plazy.ZUS to potega moj chlebodawca==i jest jak jest. Pytaniem jest ==kiedy==10pkt.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Jawohl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 29

   A moze by pan napisał coś o najwiekszej polskiej piramidzie finansowej czyli polskim ZUSie do ktorego wplacają ludzie i nie wiedzą co dostaną. A co gorsza liczba frajerów wplacajacych spada(odjąc...rozwiń całość

   A moze by pan napisał coś o najwiekszej polskiej piramidzie finansowej czyli polskim ZUSie do ktorego wplacają ludzie i nie wiedzą co dostaną. A co gorsza liczba frajerów wplacajacych spada(odjąc emigrantów, pracownikow umow smieciowych) co przyspiesza jej ostateczne trachnięcie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama