Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donocik: Małe wielkie firmy ruszają do ofensywy

Tadeusz Donocik
Polska nigdy nie była komunistycznym krajem. Dzięki temu "prywaciarze"  i "badylarze" przetrwali. To był początek dzisiejszego biznesu
Polska nigdy nie była komunistycznym krajem. Dzięki temu "prywaciarze" i "badylarze" przetrwali. To był początek dzisiejszego biznesu arc.
Z Tadeuszem Donocikiem, prezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, na temat powodów organizowania Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozmawia Mariusz Urbanke

Sporo, bo aż 62 proc. studentów Uniwersytetu Śląskiego deklaruje, że chce założyć własny biznes. Ale na pytanie, czy czują się do tego przygotowani, z rozbrajającą szczerością aż 63 proc. z nich odpowiada, że nie. Ponad połowa przyznaje, że nie ma pomysłu, czym ich firma miałaby się zajmować. Z innego badania - "Campus 2011", poświęconego pokoleniu Y, wynika, że dzisiejsi absolwenci szkół najchętniej zostaliby urzędnikami państwowymi. Co się dzieje - socjalizm nie zabił przedsiębiorczości w Polakach, a III RP zrobiła to szybko i skutecznie?
Rzeczywiście, sektor prywatny miał się za czasów PRL lepiej niż w innych tzw. demoludach. Przed 1989 rokiem było u nas 450 tys. rzemieślników, 100 tys. prywatnych sklepów, a 70 proc. rolnictwa było w rękach prywatnych. Jednak służby skarbowe i wszelkie "inspekcje" nachodziły tych ludzi bez ustanku, a propaganda piętnowała "prywaciarzy" i "badylarzy". Niestety, pomimo ponad 20 ostatnich lat transformacji, coś z tego musiało zostać w podświadomości Polaków i do dziś przynosi to kwaśne owoce. Ten stan rzeczy musimy szybko zmienić. Stąd kolejny Kongres MSP, który organizujemy oraz nasza codzienna, czasem mrówcza działalność w samorządzie gospodarczym.

Ma pan czasem takie wrażenie, że nadal dużo w nas ukrytego pragnienia, aby wszyscy mieli po równo i dlatego jako społeczeństwo nie potrafimy akceptować ludzi, którzy dochodzą do dużych pieniędzy?
Nie popadajmy w skrajności. Polska nigdy nie była krajem komunistycznym. To dobrze widać, gdy porówna się naszą sytuację z sytuacją na przykład w Rosji. Tam klasy średniej praktycznie nie ma. Ponad 90 lat komunizmu zniszczyło w ludziach przedsiębiorczość. Dlatego też Rosjanie mają tylko 9 procent miejsc pracy w sektorze prywatnym i 4-5 proc. PKB pochodzącego z tego sektora. Natomiast w Polsce liczba małych i średnich przedsiębiorstw, z wyjątkiem lat 2001-2003, systematycznie rośnie. Osiągnęła już poziom 1,8 miliona, z czego aż 96 proc. stanowią firmy mikro, które zatrudniają maksymalnie 9 pracowników. MSP wyraźnie zdominowały ogólną strukturę sektora przedsiębiorstw w Polsce. Firmy duże, zatrudniające ponad 250 pracowników, to dziś jedynie 0,17 proc. ogółu przedsiębiorstw aktywnych. Co najważniejsze - MSP stworzyły w ostatnim okresie aż 85 procent nowych miejsc pracy w gospodarce.

Może młodzi nie chcą otwierać firm, bo widzą, ile to wymaga pracy i wysiłku. Znów posłużę się sondażem - w tym roku aż 60 procent przedsiębiorców miało problemy z wyjazdem na wakacje, z czego 90 procent stanowią właściciele najmniejszych firm.
Tu mści się brak spójnej polityki państwa wobec małych firm. Z jednej strony daje się na start ulgi, ale później nie tylko nie wspiera młodych przedsiębiorców, lecz wręcz rzuca im kłody pod nogi - są to skomplikowane przepisy prawne, rozbudowane systemy kontroli, brak dostępu do kapitału. Biurokracja potrafi bardzo skutecznie zabić entuzjazm, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że w Polsce tylko jedna trzecia przedsiębiorców ma wyższe wykształcenie. Dlaczego? Bo nie mają czasu nie tylko na wakacje, ale nawet na to, żeby podnosić swoje kwalifikacje. Wielu przedsiębiorców prowadzi swoje firmy wyłącznie własnymi siłami, "od zlecenia do zlecenia", bez wielkich planów, budżetów, nie mówiąc już o wieloletnich strategiach rozwojowych. Dlatego Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem rozwoju firm - przedsiębiorstwa nie rosną z czasem z małych w średnie, a później w wielkie.

Może dobrze im z tym co mają - w końcu prosperujący warsztat samochodowy daje dużo więcej pieniędzy niż praca przy taśmie montażowej...
Nie sądzę, żeby wszyscy byli minimalistami, bo tak chcą. To raczej życie zmusza ich do tego. Nie czują wsparcia, nie czują akceptacji społecznej dla swojej pracy, a tym samym nie mają silnej motywacji.

Ale kto ma ich wspierać - Donald Tusk ma przyjeżdżać do każdego i odpowiadać na słynne pytanie: Jak żyć, panie premierze?
Rząd musi uprościć przepisy dotyczące działalności gospodarczej. Dużo o tym się mówi, ale mało robi - i to nasza główna pretensja do rządu. Jednak mała firma potrzebuje wsparcia przede wszystkim na szczeblu lokalnym. Tymczasem samorządy nie zawsze wiedzą, jakie przedsiębiorstwa mają siedzibę na ich terytorium. Chociaż samorządowcy muszą pamiętać, że podatki pochodzą z zarobków ludzi, dla których miejsca pracy stworzyły te firmy. Odwiedziłem przed kongresem 56 gmin i co najmniej 50 procent moich znakomitych rozmówców nie wiedziało, ile ma firm na swoim terenie. Wiedzą o szkołach, przedszkolach, infrastrukturze, ale przedsiębiorczość, z której żyją, nigdy nie była przedmiotem sesji rady miejskiej.

Pojawiają się jednak jaskółki - inkubatory przedsiębiorczości, Gospodarcza Brama Śląska, Rady Gospodarcze - które świadczą o tym, że gminy zaczęły wspierać biznes...
Bardzo popieram tego typu inicjatywy, tym bardziej że kontakty nauki z biznesem są bezcenne. Warto pamiętać, że największe potęgi przemysłu Doliny Krzemowej rozpoczynały działalność w przydomowych garażach, a 85 proc. innowacyjnych rozwiązań powstaje właśnie w mikrofirmach. Niestety u nas do tej pory nie wypracowaliśmy modeli, wzorców, transferu wyników badań naukowych dla MŚP i ich komercjalizacji. To dla mnie niezrozumiałe, tym bardziej że piętnastka krajów starej Europy posiada w tym obszarze wiele doświadczeń, z których możemy korzystać.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera