Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatny biznes i studenci bez zawodu [ŚLĄSKIE SUKCESY I PORAŻKI]

Mariusz Urbanke
Porażka. Uczelnie wypuszczają w świat nieporadnych  "teoretyków" bez zdolności biznesowych Z ponad 300 uczelni prywatnych do 2025 roku pozostanie ok. 50. Przetrwają tylko te ośrodki akademickie, które zaoferują najwyższy poziom nauczania i których oferty będą w największym stopniu dopasowane do potrzeb rynku pracy. Podkreślali to wszyscy uczestnicy konferencji "Uczelnia przyszłości gwarancją zatrudnienia", którą zorganizowała PKPP Lewiatan i Pearson Edexcel. Polski system edukacji nie odpowiada na potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Mimo że liczba posiadaczy dyplomu akademickiego ciągle rośnie, nie idzie za tym zwiększenie poziomu kwalifikacji użytecznych z punktu widzenia pracodawcy. Z sondażu przeprowadzonego przez Polish Open University wynika, że i sami studenci zdają sobie z tego sprawę - aż 90 proc. z nich przyznaje, że absolwenci krajowych uczelni nie są wystarczająco przygotowani do pracy i mają problem z zastosowaniem wiedzy teoretycznej w praktyce (jedna z najważniejszych kwalifikacji deficytowych wymienianych przez pracodawców).
Porażka. Uczelnie wypuszczają w świat nieporadnych "teoretyków" bez zdolności biznesowych Z ponad 300 uczelni prywatnych do 2025 roku pozostanie ok. 50. Przetrwają tylko te ośrodki akademickie, które zaoferują najwyższy poziom nauczania i których oferty będą w największym stopniu dopasowane do potrzeb rynku pracy. Podkreślali to wszyscy uczestnicy konferencji "Uczelnia przyszłości gwarancją zatrudnienia", którą zorganizowała PKPP Lewiatan i Pearson Edexcel. Polski system edukacji nie odpowiada na potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Mimo że liczba posiadaczy dyplomu akademickiego ciągle rośnie, nie idzie za tym zwiększenie poziomu kwalifikacji użytecznych z punktu widzenia pracodawcy. Z sondażu przeprowadzonego przez Polish Open University wynika, że i sami studenci zdają sobie z tego sprawę - aż 90 proc. z nich przyznaje, że absolwenci krajowych uczelni nie są wystarczająco przygotowani do pracy i mają problem z zastosowaniem wiedzy teoretycznej w praktyce (jedna z najważniejszych kwalifikacji deficytowych wymienianych przez pracodawców). MB
Fundacja Ambasada Kobiet Biznesu zainaugurowała projekt Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet, realizowany w celu zwiększenia liczby "kobiecych" firm. I wśród tych nominacji mamy sporą grupę pań z naszego regionu. Brawo! Oby panowie potrafili im dorównać.

Bo jeśli chodzi o biznes prywatny na Śląsku, to generalnie ma się źle. Jak delikatnie określa to marszałek Adam Matusiewicz, "utrzymujemy przeciętną pozycję na tle innych regionów". A to oznacza, że daleko nam do liczby i prężności firm nie tylko w Warszawie, ale nawet w Koluszkach.

- Możemy to tłumaczyć historią przemysłową i przerwaniem w czasach PRL-u tradycji samodzielnej przedsiębiorczości - przekonuje.

Doszło do tego, że studenci uniwersytetu z rozbrajającą szczerością przyznają, że chętnie założyliby biznes, tylko nie wiedzą jaki. No i oczywiście nie mają pojęcia, jak to wszystko sfinansować. Programy szkolne trzeba w tej sytuacji pilnie zreformować.

ZGADZASZ SIĘ Z WYPOWIEDZIĄ MARSZAŁKA ADAMA MATUSIEWICZA? NAPISZ KOMENTARZ


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prywatny biznes i studenci bez zawodu [ŚLĄSKIE SUKCESY I PORAŻKI] - Dziennik Zachodni