18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie górnictwo w Radiu Katowice. "O dopłacaniu nie może być mowy" [ZDJĘCIA]

Agnieszka Strzelczyk
W Radio Katowice odbyła się konferencja "Śląskie górnictwo" pod patronatem Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki.

Tematem przewodnim konferencji w pierwszej kolejności był wpływ górnictwa na rozwój województwa śląskiego. Poruszono także kwestię współpracy między górnictwem a samorządami i śląskich firm w regionie i na wiecie.

Pierwszym wątkiem poruszonym na dzisiejszej konferencji "Śląskie górnictwo" był aspekt dopłacania do górnictwa. Tomasz Tomczykiewicz zaprzeczył takim zarzutom. - O dopłacaniu nie może być mowy, a świadczą o tym chociażby wyniki - mówi Tomczykiewicz.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Górnictwo w woj. śląskim ZOBACZ SPECJALONY SERWIS

Na konferencji nie mogła pojawić się Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompani Węglowej. Nagrała jednak wcześniej wypowiedź, która została puszczona publiczności. - Kompania Węglowa zatrudnia prawie 60 tysięcy pracowników - mówi Strzelec-Łobodzińska. - Jesteśmy pracodawcą dla wielu mieszkańców regionu - dodaje.

Kompania Węglowa tylko w tym roku wydała na likwidację szkód górniczych prawie 300 milionów złotych.
- Głównie są to opłaty za ścieki i za korzystanie ze środowiska - mówi Gabriela Lenatowicz z Ochrony Środowiska.

Joanna Strzelec-Łobodzińska jest przekonana o poprawiającej się sytuacji śląskiego górnictwa. - To pokazują liczby. W 2004 roku mieliśmy tylko 160 uczniów chcących iść w kierunku górniczym. w tym roku jest to 1600 uczniów - mówi Strzelec-Łobodzińska.

Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stwierdził, że górnictwo jest motorem rozwijania całych państw, w Polsce zaś, straciło na znaczeniu. - Jeśli uda nam się wybronić górnictwo to będzie dobrze, jeśli nie, to za chwilę okaże się, że Polska energetyka będzie zużywała nie polski węgiel - mówi Zagórowski.

- Jesteśmy w dobrej sytuacji, ponieważ nie płacimy importu - stwierdził Artur Trzeciakowski, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego SA. - Całe zaopatrzenie nabywamy w bardzo dobrych śląskich firmach - dodaje.

Na konferencji został także poruszony temat polityki samorządów. Wielu samorządowców nie chce górnictwa w swojej gminie, przez co często kopalnie długo muszą czekać na koncesję.

Trzeciakowski podkreślił, że śląskie górnictwo oparte jest na kosztownej formie wydobycia. - W Polsce wydobycie jednej tony to koszt ok. 300 złotych w Niemczech to 10 euro - mówi Trzeciakowski. - Chcielibyśmy stworzyć kopalnię zespołową, prócz tego na początku przyszłego roku chcemy zainwestować w urządzenie do zagazowania węgla pod ziemią - dodaje Trzeciakowski.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląskie górnictwo w Radiu Katowice. "O dopłacaniu nie może być mowy" [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni