Przepustka do prestiżu i fachu

  Przepustka do prestiżu i fachu

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 800 uczniów ze szkół zawodowych i techników powiatu raciborskiego będzie miało ułatwiony start na rynku pracy. Jeszcze w trakcie edukacji zdobędą uprawnienia i prestiżowe certyfikaty respektowane w całej Unii Europejskiej.
  Nauczą się też języków obcych. Na dodatkowe zajęcia dla młodzieży starostwo otrzymało ponad 800 tysięcy złotych z Unii Europejskiej. Napisany przez urzędników projekt, razem z podobnymi z Częstochowy i Gliwic, otrzymał największe dofinansowanie w województwie śląskim.

  Całe przedsięwzięcie realizowane w raciborskich zawodówkach i technikach kosztować będzie prawie milion złotych. Resztę dopłaci powiat.

  - Zajęcia wystartują z początkiem 2009 roku w czterech naszych zespołach szkół: Mechanicznych, Ekonomicznych, Zawodowych oraz Budowlanych i Rzemiosł Różnych. Ich celem jest podwyższenie kwalifikacji młodzieży. Uczniowie mają szansę wyrobić międzynarodowe certyfikaty, o które zwykle trzeba się starać dopiero po opuszczeniu szkoły. Są kosztowne, a egzaminy końcowe bardzo trudne - mówi Karolina Kunicka, rzecznik starostwa w Raciborzu.

  Projekt został napisany z dużym rozmachem. Ponad 270 młodych ludzi zdobędzie dodatkowe kwalifikacje z obsługi nowoczesnych maszyn. Ponad 200 uczniów pozna technologię produkcyjną stosowaną w raciborskiej fabryce kotłów Rafako, bo jednym z punktów projektu jest nawiązanie współpracy z lokalnymi zakładami. Dla sporej grupy przygotowano szkolenie z obsługi komputerów i sieci. A 240 uczniów będzie uczyć się specjalistycznego angielskiego i niemieckiego słownictwa w zakresie ich wyuczonych zawodów. To pozwoli im na podjęcie pracy także poza granicami naszego kraju. Na przedsięwzięcie z entuzjazmem patrzą w kuratorium oświaty.

  - Każdy dodatkowy certyfikat jest na wagę złota. Młodzi, którzy wyjadą z kraju nie będą marnowali czasu na zmywaku. Kwalifikacje sprawią, że będą się mogli rozwijać w swoich wyuczonych zawodach. Taki dokument to prawdziwa przepustka na rynku pracy - mówi Zbigniew Martyniak z kuratorium oświaty w Katowicach.

  Okazuje się, że coraz częściej "zawodówka" staje się świadomym wyborem. Obecnie w śląskich zawodówkach uczy się ok. 27 tysięcy młodych ludzi. Z danych kuratorium wynika, że już 200 placówek kształci ich w konkretnych zawodach.

  Zły system  Z danych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wynika, że połowa polskich dużych i średnich firm cierpi na brak fachowców. Ich szefowie narzekają na system kształcenia zawodowego, który ich zdaniem jest wadliwy. Uczy teorii, a nie praktyki.

  - Wszystko zależy od tego, jak wyglądają praktyki szkolne. Uczniowie hotelarstwa mogą trafić do hotelu, w którym cały czas obierają ziemniaki, albo takiego, gdzie poznają pracę w recepcji. Więc wiele zależy także od pracodawców - mówi Zbigniew Martyniak z katowickiego kuratorium oświaty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama