Teren dla quadowów? Nie chcą. Wolą przestrzeń

  Teren dla quadowów? Nie chcą. Wolą przestrzeń

  Monika Ziółkowska-Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miłośników terenowej jazdy przybywa. Ale amatorzy quadów rozjeżdżają leśne dukty w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, stwarzają zagrożenie dla rowerzystów i pieszych. Problem jest tak uciążliwy, że gminy same postanowiły sobie z nim poradzić. W Ogrodzieńcu gmina chce nieodpłatnie oddać miłośnikom quadów 4,5 hektara terenów. A oni? Pomysł im się podoba, ale wolą jeździć po lasach...
  Fabian Czapla z Grabowej uwielbia jazdę quadem

  Fabian Czapla z Grabowej uwielbia jazdę quadem ©patryk drabek

  - Mamy do dyspozycji 4,5 hektara terenów po starej cegielni, które chcemy udostępnić do organizacji tego typu imprez. Szukamy ludzi, którzy przejęliby od gminy teren nieodpłatnie, zarządzali nim, przygotowali go do korzystania, a później o niego dbali - podkreśla Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca.

  W Łazach miłośnikom off-roadu udostępniono kamieniołomy w Wysokiej oraz Niegowonicach. Można z nich korzystać nieodpłatnie.

  - Te kamieniołomy są niezwykle atrakcyjne, ponieważ można tu pozwolić sobie na szybką jazdę, ale także strome zjazdy i podjazdy - tłumaczy Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

  Chętni, którzy chcą spróbować swoich sił w przeprawie przez kamieniołom, muszą zgłosić się do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach po pozwolenie.

  - Osoby, które chcą sprawdzić swoje zdolności, muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa i nie stwarzać zagrożenia dla mieszkańców. Powinni uszanować ich spokój i nie wjeżdżać poza wyznaczony teren. Najważniejsze jest jednak to, aby pojazd był zarejestrowany, a jego kierowca trzeźwy - tłumaczy Konrad Knop, dyrektor OSiR w Łazach.

  Każdemu kiedyś zdarzyło się jeździć po lesie
  Pasjonaci off-roadu przychylają się do pomysłu gmin, ale twierdzą też, że tereny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej idealnie nadają się do jazdy tego typu sprzętem.

  - Jura to nie tylko skałki i lasy, ale także doskonale ukształtowany teren. Do jazdy duktami leśnymi zachęca bliska lokalizacja - mówi Fabian Czapla, który od kilku lat jeździ quadem. - Sam nigdy nie jeździłem po lasach. Swoje pierwsze kroki stawiałem na Pustyni Błędowskiej, gdzie wówczas nie obowiązywały zakazy. Dziś jest to zabronione, dlatego też wielu z nas przeniosło się do kamieniołomów - dodaje.

  Zdanie kierowcy quada potwierdza Mariusz Wolny, jeżdżący od kilku lat samochodem terenowym.

  - Prawda jest taka, że każdemu z nas zdarzyło się jechać przez las lub pojawić się w miejscu chronionym, bo są po prostu dla nas atrakcyjne. Nie jest to jednak regułą, bo każdy kierowca jest inny. Są jednak tacy, którzy zamiast korzystać z miejsc do tego wyznaczonych po prostu wolą szaleć po lesie - mówi Wolny.

  Szaleją po polach, nawet po czerwonym szlaku
  - Od dłuższego czasu niszczą Jurę i stwarzają zagrożenie. Jeżdżą nie tylko leśnymi ścieżkami, ale także czerwonym szlakiem turystycznym, którym spacerują ludzie. Szczęście, że jeszcze nie doszło tutaj do tragedii - mówi zdenerwowany Kazimierz Grzebieluch, mieszkaniec Karlina.

  Na głupotę i bezkarność kierowców quadów oraz samochodów terenowych szczególnie narażone jest serce Jury, czyli okolice Podlesic. Off-roadowcy rozjeżdżają tutaj tereny leżące m.in. w obszarze Natura 2000.

  - Nie mamy już siły. Quady i samochody terenowe można spotkać na każdym kroku. Ich kierowcy wjeżdżają w miejsca chronione - skarży się Bożena Pasierb, sołtyska Podlesic. - Ostatnio coraz ich więcej w rezerwacie przyrody na Górze Zborów, a w weekendy w okolicach Morska pojawiają się kierowcy samochodów terenowych, którzy jeżdżą po naszych polach i niszczą krajobraz. Kierowców quadów można też zobaczyć w okolicach źródła Grzybówki. Jedynym rozwiązaniem będzie chyba ogrodzenie tego terenu - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chcą uciechy piraty

   Podpisany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 61

   Dać im przestrzeń, ale tym co ich niezbyt lubią po metrowym bejzbolu!
   Zobaczymy czy i jak długo będą zadowoleni ci szaleńcy-rajdowcy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama