Profesor Andrzej Szczeklik Człowiekiem Roku

  Profesor Andrzej Szczeklik Człowiekiem Roku

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala, która zwieńczy jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w polskiej medycynie - konkurs "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny", pod patronatem minister zdrowia Ewy Kopacz.
  W tym roku kapituła konkursu, złożona z 25 wybitnych przedstawicieli różnych sfer ochrony zdrowia z całego kraju wyłoniła laureatów w 6 kategoriach. Śląską medycynę reprezentował w jury prof. Grzegorz Opala, kierownik Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  Człowiekiem Roku w Ochronie Zdrowia został prof. Andrzej Szczeklik, kierownik II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
  To wybitny naukowiec mający na swoim koncie historyczne odkrycia, między innymi wyjaśnienie podłoża tzw. astmy aspirynowej oraz mechanizmu działania prostacykliny. W 1997 r. uzyskał I nagrodę czasopisma Lancet za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej, w 1998 - Royal College of Physicians w Londynie przyznało mu członkostwo honorowe za odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca. Prof. Szczeklik jest autorem ok. 600 prac, a także monografii i podręczników publikowanych m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Członek Papieskiej Akademii Nauk, od 2006 wiceprezes PAU, członek PAN oraz innych towarzystw naukowych.

  Prof. Szczeklik to także niezwykły lekarz-praktyk, błyskotliwy uczony, autor książek "o chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny". Jego książka Katharsis - o uzdrawiającej mocy natury i sztuki (2002), została już przetłumaczona na pięć języków.

  10 listopada gościliśmy go w Katowicach, gdzie za swoją twórczość literacką odebrał przyznany przez Radę Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk tytuł Ambasadora Polszczyzny w Piśmie. Prof. Szczeklik to także przyjaciel wybitnych osobistości i opiekun artystów, związany ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami i "Tygodnika Powszechnego". Jest żonaty, ma dwóch synów i córkę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama