Matusiewicz: Trzeba tworzyć obraz województwa otwartego na...

  Matusiewicz: Trzeba tworzyć obraz województwa otwartego na zmiany i innowacje

  Adam Matusiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod względem liczby podmiotów działających w branżach zaawansowanych technologii województwo śląskie zalicza się do liderów w kraju. To niewątpliwy efekt sporego potencjału regionu i dużych szans rozwojowych - mówi marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz. Przeczytaj cały wywiad.
  Matusiewicz: Trzeba tworzyć obraz województwa otwartego na zmiany i innowacje

  ©arc.

  Rozmowa z Adamem Matusiewiczem, marszałkiem województwa śląskiego
  Gdyby miał pan trochę więcej niż zwykle wolnej gotówki, to zainwestowałby pan ją w naszym regionie?
  Nie mam żadnej wątpliwości, że tak. Związałem z naszym regionem swoje życie i karierę, tu mieszkam i pracuję. Widzę, jak wiele atutów ma nasz region - to doskonałe położenie, bogate zasoby naturalne i przyrodnicze. Dostrzegam też, jak ogromne szanse rozwojowe stoją przed nami dzięki funduszom unijnym. A przede wszystkim doceniam fakt, że pracuje tu wielu wspaniałych ludzi. Kiedy się to wszystko weźmie pod uwagę, można bez cienia przesady stwierdzić, że województwo śląskie jest jednym z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce.


  To pana subiektywna ocena. Są jakieś obiektywne dowody?
  Oczywiście, że są. Wysoką pozycję naszego województwa na mapie rozwoju Polski potwierdzają niezależne rankingi. Co roku Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) prezentuje raport "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski". Raport ten pokazuje skłonność przedsiębiorców, by inwestowali w określonym miejscu, a także starania samorządów do stworzenia jak najlepszych warunków dla inwestycji. Z tego rankingu wynika, że wyraźnym liderem atrakcyjności inwestycyjnej nadal pozostaje województwo śląskie. I tak już jest od siedmiu lat. Śląskie to bogata sieć wszystkich rodzajów instytucji. Inwestorzy, którzy w swoich działaniach kierują się racjonalnymi przesłankami, korzystają z naszych atutów - sieci połączeń komunikacyjnych, bazy naukowo-technicznej, a przede wszystkim kapitału ludzkiego. Naszą siłą jest wyrazista odrębność kulturowa, która jest pielęgnowana, a także otwarcie na wzorce ze świata zewnętrznego. Tworzy to bogatą tkankę wydarzeń, które przez cały rok pulsują niezwykle intensywnym życiem, dając ich uczestnikom poczucie wspólnoty i inspirując do twórczej aktywności. Nasze województwo ma zatem wszelkie atuty, by skutecznie konkurować z innymi regionami w Polsce pod względem jakości. Bez wątpliwości można stwierdzić, iż Śląskie jest źródłem pozytywnej energii dla całego kraju. Gdy raz zaiskrzy, chce się tu wracać jak najczęściej. Warto zatem związać się ze Śląskiem.

  Rozpoczął się Europejski Kongres MŚP, a na 424 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w województwie śląskim aż 330,1 tys. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 10 osób. W jaki sposób Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspiera sektor MŚP w swoim regionie?
  Najważniejszym instrumentem wspierania rozwoju MŚP w województwie śląskim są środki unijne, w tym Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, który spaja większość zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne jednostki publiczne i prywatne w ramach funduszy strukturalnych UE.

  Najważniejszym podmiotem wspierającym rozwój sektora MŚP w województwie jest Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Wsparcie takich aspektów rozwoju regionalnego i obszarów, jak rynek pracy, integracja społeczna, edukacja, adaptacyjność pracowników i przedsiębiorstw oraz rozwijanie kapitału ludzkiego na obszarach wiejskich odbywa się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego. Sektor MŚP w ramach tego programu korzysta z merytorycznej opieki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, który przyznaje dofinansowanie na realizację projektów obejmujących szkolenia, doradztwo dla przedsiębiorstw, ale również dotacje dla osób zakładających działalność gospodarczą.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polska prawda na temat Śląska

   Richard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

   Śląsk miał być taką kulą u nogi dla polski,ile to miliardów muszą pompować w Śląsk. A Śląsk wypracowuje roczny dochód w wys.65mld.zł..rocznie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 16

   Przychodzi baba do lekarza z żabą na głowie.Lekarz się pyta,co pani dolega ?
   A żaba na to, coś mi się przykleiło do pupy !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj słabiutko Panie Marszałku

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 28

   "Naszą siłą jest wyrazista odrębność kulturowa, która jest pielęgnowana, a także otwarcie na wzorce ze świata zewnętrznego." - mówi marszałek. Spodziewałem sie większej roztropności marszałka,...rozwiń całość

   "Naszą siłą jest wyrazista odrębność kulturowa, która jest pielęgnowana, a także otwarcie na wzorce ze świata zewnętrznego." - mówi marszałek. Spodziewałem sie większej roztropności marszałka, który mówiąc o odrebności kulturowej zapewne myśli tylko o miastach śląskich zapominajac zupełnie o Częstochowie czy też Zagłębiu, które wspólnie tworzą Województwo Śląskie a na pewno nie tworzą jednolitej odrębności kulturowej. Panie Marszałku Województwo Śląskie nie konczy się na Brynicy i koalicji z RAŚiem.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Jak patrzę na wasze zdobycze naukowe i gospodarcze mam wrażenie,że wszystko się kończy na Brynicy.
   A to,że jesteście w naszym województwie splendoru nam nie przynosi !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "nie zgadzam sie z Toba, ale daje Ci racje"

   abc-z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 33

   Jestem Slazakiem, patrze na wszystko z odmiennej(odwrotnej) perspektywy, no i do ostatniego twojego zdania dodaje slowo "niestety". Ale w jednym przyznaje Ci racje: cytowane zdanie marszalka...rozwiń całość

   Jestem Slazakiem, patrze na wszystko z odmiennej(odwrotnej) perspektywy, no i do ostatniego twojego zdania dodaje slowo "niestety". Ale w jednym przyznaje Ci racje: cytowane zdanie marszalka "slaskiego" jest arcykomiczne, zeby nie powiedziec: obrzydliwa, brudna, klamliwa agitacja. Vivat Silesia Superior !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bla-blaaaaaaaaaaaaaaaaa

   Henry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 11

   Wy lepiej zmiencie ta tzw. "partie" PO ! Bo mi rzygac sie chce, jak widze (a widzi kazdy slepy) wasze przejrzyste, nikogo nieprzekonujace manewry niby-slaskie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A haslo przewodnie "gorole raus"

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 37

   ... i porysowane samochody, powybijane szyby i poprzebijane opony samochodow z rejestracjami nieslaskimi?
   Najpierw trzeba pozamykac RASioli i ich sympatykow zeby Gorny Slask stal sie bezpieczny...rozwiń całość

   ... i porysowane samochody, powybijane szyby i poprzebijane opony samochodow z rejestracjami nieslaskimi?
   Najpierw trzeba pozamykac RASioli i ich sympatykow zeby Gorny Slask stal sie bezpieczny dla przyjezdnychzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   echo syfnowca...

   Edward Gierek prawdziwy polski patriota wg Jarka K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Zawsze możecie poprosić swoich przyjaciół z Moskwy o pomoc. Tak wam to w tym czerwonym zagłymbiu łatwo przychodzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ty chłopie

   hajer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

   beblosz? Kajś ty to widzioł, może u ciebie na placu twoje auto poszkryflali. To się nie dziwia. Som bych to z chęcią zrobił. A pozamykać to trzeba twoja papla.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Jawohl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

   ciebie jako bezrobotnego już wysłano do Anglii gdzie pracujesz za minimum socjalne 6 funtów na godz.i nawet nie stać cie zeby iść do dentysty(co przyznales),
   ale tu od razu dzieki temu spokojniej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama