Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matusiewicz: Trzeba tworzyć obraz województwa otwartego na zmiany i innowacje

Adam Matusiewicz
arc.
Pod względem liczby podmiotów działających w branżach zaawansowanych technologii województwo śląskie zalicza się do liderów w kraju. To niewątpliwy efekt sporego potencjału regionu i dużych szans rozwojowych - mówi marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz. Przeczytaj cały wywiad.

Rozmowa z Adamem Matusiewiczem, marszałkiem województwa śląskiego
Gdyby miał pan trochę więcej niż zwykle wolnej gotówki, to zainwestowałby pan ją w naszym regionie?
Nie mam żadnej wątpliwości, że tak. Związałem z naszym regionem swoje życie i karierę, tu mieszkam i pracuję. Widzę, jak wiele atutów ma nasz region - to doskonałe położenie, bogate zasoby naturalne i przyrodnicze. Dostrzegam też, jak ogromne szanse rozwojowe stoją przed nami dzięki funduszom unijnym. A przede wszystkim doceniam fakt, że pracuje tu wielu wspaniałych ludzi. Kiedy się to wszystko weźmie pod uwagę, można bez cienia przesady stwierdzić, że województwo śląskie jest jednym z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce.

To pana subiektywna ocena. Są jakieś obiektywne dowody?
Oczywiście, że są. Wysoką pozycję naszego województwa na mapie rozwoju Polski potwierdzają niezależne rankingi. Co roku Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) prezentuje raport "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski". Raport ten pokazuje skłonność przedsiębiorców, by inwestowali w określonym miejscu, a także starania samorządów do stworzenia jak najlepszych warunków dla inwestycji. Z tego rankingu wynika, że wyraźnym liderem atrakcyjności inwestycyjnej nadal pozostaje województwo śląskie. I tak już jest od siedmiu lat. Śląskie to bogata sieć wszystkich rodzajów instytucji. Inwestorzy, którzy w swoich działaniach kierują się racjonalnymi przesłankami, korzystają z naszych atutów - sieci połączeń komunikacyjnych, bazy naukowo-technicznej, a przede wszystkim kapitału ludzkiego. Naszą siłą jest wyrazista odrębność kulturowa, która jest pielęgnowana, a także otwarcie na wzorce ze świata zewnętrznego. Tworzy to bogatą tkankę wydarzeń, które przez cały rok pulsują niezwykle intensywnym życiem, dając ich uczestnikom poczucie wspólnoty i inspirując do twórczej aktywności. Nasze województwo ma zatem wszelkie atuty, by skutecznie konkurować z innymi regionami w Polsce pod względem jakości. Bez wątpliwości można stwierdzić, iż Śląskie jest źródłem pozytywnej energii dla całego kraju. Gdy raz zaiskrzy, chce się tu wracać jak najczęściej. Warto zatem związać się ze Śląskiem.

Rozpoczął się Europejski Kongres MŚP, a na 424 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w województwie śląskim aż 330,1 tys. to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 10 osób. W jaki sposób Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspiera sektor MŚP w swoim regionie?
Najważniejszym instrumentem wspierania rozwoju MŚP w województwie śląskim są środki unijne, w tym Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, który spaja większość zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne jednostki publiczne i prywatne w ramach funduszy strukturalnych UE.

Najważniejszym podmiotem wspierającym rozwój sektora MŚP w województwie jest Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Wsparcie takich aspektów rozwoju regionalnego i obszarów, jak rynek pracy, integracja społeczna, edukacja, adaptacyjność pracowników i przedsiębiorstw oraz rozwijanie kapitału ludzkiego na obszarach wiejskich odbywa się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego. Sektor MŚP w ramach tego programu korzysta z merytorycznej opieki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, który przyznaje dofinansowanie na realizację projektów obejmujących szkolenia, doradztwo dla przedsiębiorstw, ale również dotacje dla osób zakładających działalność gospodarczą.
Przedsiębiorcy skarżą się jednak, że gminy im nie pomagają. Co pan na to?
W naszym regionie z powodzeniem funkcjonują parki przemysłowe i technologiczne, których celem działania jest promowanie przedsiębiorczości przez tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu nowych firm produkcyjnych i usługowych, poszerzanie działalności produkcyjnej i usługowej już działających. Swoje powstanie parki te zawdzięczają w dużej mierze inicjatywom samorządów lokalnych. Kolejnym, ważnym instrumentem wsparcia przedsiębiorczości jest zewnętrzne finansowanie przedsiębiorczości przez fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Projekty z tego zakresu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, są atrakcyjnym uzupełnieniem podobnych usług finansowych realizowanych przez banki i stanowią zachętę dla przedsiębiorców. Z jednej strony oferują one niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłat, z drugiej zaś dają możliwość karencji w spłacie kredytu. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na cele inwestycyjne lub obrotowe.

Co sprawiło, że tak wiele małych i średnich przedsiębiorstw na Śląsku działa w branży wysokich technologii, jak produkcja sprzętu medycznego i chirurgicznego oraz przyrządów ortopedycznych, nadajników telewizyjnych, radiowych oraz aparatów dla telefonii i telegrafii przewodowej, a także produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, nawigacyjnych itp.?
Z zadowoleniem możemy zauważyć, że pod względem liczby podmiotów działających w branżach zaawansowanych technologii województwo zalicza się do liderów w kraju. To niewątpliwy efekt sporego potencjału regionu i dużych szans rozwojowych tkwiących w branżach high-tech. Wynika to w dużej mierze z tego, że wpływ na specjalizację lokalnych przedsiębiorstw ma specyfika gospodarki regionu. Produkcja sprzętu to pokłosie sukcesów śląskiej medycyny nie tylko w skali kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Z kolei branża górnicza wymogła zaangażowanie przedsiębiorców w specjalistyczne urządzenia pomiarowe czy badawcze. Jedną z najbardziej innowacyjnych branż obecnych w Śląskiem jest motoryzacja, a zatem mamy wielu regionalnych poddostawców w tym zakresie. Nasz region jest drugim co do wielkości naukowym i akademickim ośrodkiem w Polsce. Dla przedsiębiorców to sygnał, że mogą obficie czerpać z regionalnego kapitału naukowo--badawczego.

Co uznaje pan za najważniejsze osiągnięcie małych firm?
Wiemy, że prowadzenie własnego biznesu to ciężki kawałek chleba. Większość biznesmenów pracuje nie osiem czy dziewięć godzin, ale nawet po kilkanaście godzin dziennie. Nawet weekendy mają często zajęte. Ale taka praca przynosi niezwykle cenne dla społeczeństwa efekty. To przede wszystkim tworzenie miejsc prac. Dzięki aktywności przedsiębiorców na tym polu bezrobocie w województwie śląskim utrzymuje się na najniższym poziomie w kraju. Pomyślność i dobre wyniki przedsiębiorstw to również wpływy do budżetów gmin oraz budżetu centralnego. Z mojego bogatego doświadczenia w działalności samorządowej - byłem między innymi skarbnikiem miasta Pszczyna - wyciągam jeden, zasadniczy wniosek: bez aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców gmina sobie nie poradzi. To oni tworzą tkankę społeczną i gospodarczą w gminie. Naszą rolą, jako działaczy samorządowych, jest przede wszystkim usuwanie wszelkich przeszkód, które stoją na przeszkodzie rozwoju przedsiębiorczości, tworzenie takich warunków, by ludziom chciało się działać na własny rachunek.

Mamy dwie duże imprezy gospodarcze w Katowicach - Europejski Kongres Gospodarczy i Kongres MŚP. Jakie korzyści odnosimy z takich imprez?
Chciałbym wyjść poza te schematy i podzielić się obserwacjami, które poczyniłem na niedawnym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej biznesmenów, ekspertów, doradców inwestycyjnych. I to jest niewątpliwie największy sukces kongresów gospodarczych. Dzięki temu mogą do nas nie tylko napłynąć nowe inwestycje - a więc nowe miejsca pracy i dochody dla gmin. Dzięki temu zmienia się też bardzo niekorzystny obraz regionu, jaki kiedyś powstał - jako czarnego, zadymionego, nieprzyjaznego. Nasz region, jak już wspomniałem, ma wiele atutów. Problem w tym, że jeszcze pewna część inwestorów nie ma o tym pojęcia. Dlatego też musimy podejmować szerokie starania, by się wypromować, by pokazać, że warto tu przyjechać, by robić dobre interesy. Wizerunek regionu dynamicznego, pełnego dobrej energii, jest wartością niezwykle cenną. Tak jak kiedyś - gdy mówiło się Śląsk, a w domyśle dodawało: dobra, solidna robota - tak dziś trzeba stworzyć obraz województwa otwartego na zmiany, innowacje i nowoczesność.

Rozmawiał: Mariusz Urbanke

Pod patronatem Polski Dziennika Zachodniego

Rozpoczął się II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Odbywał się będzie w dniach 24-27 września 2012 roku. W ramach tegorocznej edycji zaplanowano ponad 60 paneli dyskusyjnych, w których weźmie udział ponad 250 prelegentów z Polski i zagranicy, a liczba uczestników szacowana jest na 6000. II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest kontynuacją idei spotkania biznesowego sektora MŚP, które miało miejsce w roku ubiegłym. Poprzedni kongres stał się płaszczyzną wielu debat i dyskusji skupiających przedstawicieli sektora MŚP i dużych firm, świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, samorządów terytorialnych oraz administracji rządowej. 12 sesji tematycznych i 30 paneli dyskusyjnych, dwadzieścia trzy delegacje zagraniczne, łącznie ponad 2,5 tys. uczestników z Polski i zagranicy - tak statystycznie przedstawiał się I EKMŚP.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matusiewicz: Trzeba tworzyć obraz województwa otwartego na zmiany i innowacje - Dziennik Zachodni