Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze 500 haseł Encyklopedii Woj. Śląskiego - do końca przyszłego roku

Grażyna Kuźnik
W Wielkiej Brytanii swoją encyklopedię ma np. Szkocja
W Wielkiej Brytanii swoją encyklopedię ma np. Szkocja Collins
Pierwsze 500 haseł Encyklopedii Województwa Śląskiego będzie gotowych do końca przyszłego roku - zapowiedział prof. Ryszard Kaczmarek, szef opracowującego encyklopedię Instytutu Badań Regionalnych. Encyklopedia nie będzie wydana drukiem. Zostanie opublikowana wyłącznie w internecie.

Grupa naukowców już pracuje nad Encyklopedią Województwa Śląskiego, zbioru obecnej wiedzy na jego temat. Nie było dotąd tak wszechstronnego kompendium z zakresu historii, geografii, sztuki, nauki i wielu innych zagadnień, obejmujących wszystkie subregiony województwa. Szykuje się ogromne dzieło, pomysł Instytutu Badań Regionalnych.

W środę 26 września na I Konferencji Metodologicznej Encyklopedii Śląskiej w Katowicach po raz pierwszy spotkali się przyszli autorzy haseł i inicjatorzy projektu. Ustalono, że 500 - 600 haseł poznamy już w grudniu tego roku. 


- To będzie tylko fragment całości, złożonej z trzech części; słownika podstawowego na około 2.5 tys. haseł, słownika biograficznego i słownika geograficzno-historycznego. Postaramy się jak najszybciej zakończyć prace - mówi prof. Ryszard Kaczmarek, szef Instytutu Badań Regionalnych.


Teksty będą dostępne w sieci, jako przeciwwaga dla Wikipedii, która czasem podaje niesprawdzone informacje, bo jest otwarta dla każdego. Encyklopedyści woj. śląskiego wzorują się raczej na klasycznej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej; każde hasło napisze autorytet w swojej dziedzinie, z tytułem naukowym. Chociaż może się zdarzyć, że zabraknie eksperta.


- Jeśli tak, to będziemy go szukać przez ogłoszenie, ale ofertę skierujemy tylko do osób na co najmniej studiach doktoranckich - zastrzega prof. Kaczmarek.

Nowością tej naukowej encyklopedii jest to, że obejmie całe województwo. Nieistniejący już Instytut Śląski przygotował przed laty encyklopedię, ale tylko na temat Górnego Śląska. W obecnej będą hasła w równym stopniu dotyczące Zagłębia, Częstochowy, Beskidu Żywieckiego.


Komentarze internautów będą mile widziane, bo encyklopedia to twór żywy. Nawet naukowcom może coś umknąć.


- Dlatego liczymy się z publikacją przede wszystkim w sieci; w obecnym stanie technologii i szybkości przepływu informacji, wydanie książkowe encyklopedii wydaje się przestarzałe - stwierdza prof. Kaczmarek.


Autorzy nie ukrywali na konferencji, że pomysł jest fascynujący. Będzie można w sposób przystępny, skupiając się na samej esencji, przedstawić najnowszy stan wiedzy dotyczący wielu dziedzin. Teksty w sieci dotrą do szerokiej masy odbiorców.


- Dotąd ustalenia naukowe na temat naszego regionu były publikowane w niszowych pismach, niewiele osób mogło je przeczytać - przyznaje prof. Kaczmarek. - Encyklopedia Województwa Śląskiego zmieni to z korzyścią dla każdego.



*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!