18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013 [TERMINY EGZAMINÓW]. Maturzyści wybierają przedmioty do 30 września

Anna Zielonka
Uwaga maturzyści, przypominamy Wam, że już 30 września mija termin składania dyrektorowi Waszej szkoły deklaracji wstępnych do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2013. W tych deklaracjach powinniście wskazać m.in. to, jakie przedmioty dodatkowe i jaki język obcy chcecie zdawać na egzaminie dojrzałości.

Kłopot w tym, że termin zgłoszeń upływa w niedzielę. Ale spokojnie, jak tłumaczy Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, skoro 30 września wypada w weekend, uczniowie mają jeden dzień więcej do zastanowienia się nad przedmiotami.

- Deklarację wstępną mogą więc złożyć do poniedziałku, 1 października - podkreśla.

Czym jest deklaracja wstępna do egzaminu maturalnego? To wniosek, w którym maturzyści wskazują, jakie przedmioty i na jakim poziomie chcą zdawać w maju przyszłego roku.

Uczniowie wybierają więc przedmioty dodatkowe, które zamierzają zdawać oraz ich poziom, wybierają obowiązkowy język obcy, wskazują, czy zamierzają zdawać język polski, matematykę i język obcy na poziomie rozszerzonym. Podają też temat, na który przygotują prezentację na egzamin ustny z języka polskiego. A jeśli zamierzają zdawać egzamin z informatyki, wybierają odpowiednie środowisko komputerowe, w którym zamierzają się poruszać (np. Windows albo Linux). Ostatnim punktem, który dotyczy jedynie klas dwujęzycznych, jest wybór zadania w języku obcym, w którym maturzyści będą zdawać część swojej matury.

- W tym miejscu chcę uczulić wszystkich uczniów na jeden bardzo ważny aspekt - ostrzega Roman Dziedzic. - W deklaracji jest rubryka, w której maturzyści mogą, ale nie muszą, wyrazić zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych. Jeśli uczniowie nie wyrażą takiej zgody, ich nazwisko nie znajdzie się w Krajowym Rejestrze Matur. A to sprawi, że uczelnia, na którą zechcą się dostać, nie znajdzie ich na tej liście. Wtedy szanse maturzysty na dostanie się na upragnione studia maleją. Bowiem to właśnie w pierwszym etapie rekrutacji uczelnie korzystają z KRM, aby sprawdzić, czy dany kandydat zdał maturę - tłumaczy.

Składanie deklaracji wstępnym to jedno z kilku zadań, które czekają maturzystów przed maturą. Do 7 lutego uczniowie powinni potwierdzić swoje wstępne deklaracje lub zmienić wybrane przedmioty. Po tym terminie takiej możliwości już nie będzie.

Do 7 lutego uczniowie składają też dyrektorowi szkoły orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zaświadczenia o chorobie przewlekłej, wydane przez lekarza razem z wnioskiem o dostosowaniu warunków i formy egzaminu (jeśli np. uczeń porusza się na wózku inwalidzkim, należy zapewnić mu odpowiednie warunki dostania się do sali egzaminacyjnej, jeśli ktoś ma np. dysleksję, ma więcej czasu na zdawanie egzaminu).

Uwaga! Termin składania ostatecznych deklaracji jest krótszy w przypadku absolwentów kończących szkołę w poprzednich latach, którzy do tej pory nie przystąpili do matury albo jej nie zdali i zaprzestali starań, a szkoła, którą skończyli, nie istnieje lub została przekształcona.
Ten termin mija 31 grudnia! I co bardzo ważne, deklaracje absolwenci muszą składać nie do szkół , a do OKE! To samo tyczy się wniosków dotyczących warunków i formy przeprowadzania egzaminu.

W marcu, czyli dwa miesiące przed terminem matur, dyrektor szkoły ogłasza szkolny harmonogram części ustnej egzaminu maturalnego.

W kwietniu, cztery tygodnie przed egzaminem pisemnym, który rozpoczyna się w tym roku 7 maja, maturzyści przekazują dyrektorowi szkoły wykaz bibliografii do części ustnej egzaminu z języka polskiego. Złożenie bibliografii w wyznaczonym terminie jest warunkiem przystąpienia do części ustnej. Razem z bibliografią zdający przedkłada informację o materiałach pomocniczych i środkach technicznych, którymi zamierza posłużyć się podczas prezentacji.

W kwietniu dyrektorzy szkół przekazują zdającym instrukcje dotyczącą przebiegu egzaminu, szkolą maturzystów z zasad kodowania arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi, podają instrukcje o zasadach postępowania w przypadku niezgłoszenia się na egzamin z przyczyn losowych lub zdrowotnych oraz informacje o terminie ogłoszenia wyników i odbioru świadectw.

Egzamin maturalny w sesji wiosennej pisemny i ustny odbędzie się od 7 do 28 maja.

Dodatkowy termin egzaminu maturalnego pisemnego i ustnego (dla tych zdających, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych byli nieobecni na majowym egzaminie z danego przedmiotu lub przedmiotów) przypada od 3 do 19 czerwca.

Wyniki matur poznamy 28 czerwca. Wtedy nastąpi też rozdanie świadectw dojrzałości.

Do 5 lipca maturzyści, spełniający warunki przystąpienia do egzaminu poprawkowego, przekazują dyrektorowi szkoły pisemne oświadczenie o przystąpieniu do egzaminu w terminie sierpniowym.

Egzamin maturalny w sesji poprawkowej: egzamin pisemny odbędzie się 27 sierpnia, egzaminy ustne od 26 do 30 sierpnia.

Wyniki matur poprawkowych i rozdanie świadectw - 13 września.

Jak najlepiej podejść do egzaminu dojrzałości?

Halina Jarczyk, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jaworznie:
Kiedy najlepiej zacząć uczyć się do matury? Myślę, że nauka to proces i należy uczyć się przez całe liceum czy technikum. Nauczyciele współpracują z uczniami przez cały czas i ukierunkowują ich na odpowiednie tory. A tak na pewno uczeń powinien przysiąść do nauki w przedostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej, czyli w przypadku liceów w klasie 2., a w przypadku techników w 3. klasie. W praktyce, to wtedy decyduje się, jakie przedmioty chce zdawać na maturze, choć deklaruje je dopiero na początku klasy maturalnej. Myślę, że do matury nie da się dobrze przygotować w ciągu 2-3 miesięcy.

Dr Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego:
Kiedy należy zacząć stresować się prze maturą? Myślę, że na to pytanie, nie ma odpowiedzi. Mogłabym radzić maturzystom, aby w ogóle się nie stresowali. Ale warto podkreślić, że stres może być również czynnikiem mobilizującym i skłaniającym do pracy. To tzw. eustres, czyli stres pozytywny, który motywuje nas do działania, bowiem chcemy wypaść przecież jak najlepiej. A co robić, aby ten stres nie był destrukcyjny? Każdy zapewne ma swoje sposoby, ale myślę, że warto uczyć się regularnie, a w czasie pracy robić sobie krótkie przerwy. Wtedy mózg lepiej funkcjonuje, lepiej się skupiamy, lepiej wchłaniamy wiedzę. Ruch i wysiłek fizyczny też dają pozytywne skutki.

Agnieszka Szymonik, tegoroczna maturzystka z II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach
Kiedy zaczęłam przygotowania do matury? Myślę, że pod koniec minionego roku szkolnego. Nie przemknęło mi nigdy przez myśl, że jeszcze mam sporu czasu do egzaminu dojrzałości. Bowiem w szkole, do której chodzę uczniowie podchodzą do nauki bardzo ambitnie. Chcą wypaść jak najlepiej, aby dostać się na wymarzone studia. Ja do nich również należę. Deklarację złożyłam dzisiaj, ale przyznam szczerze, miałam wątpliwości do samego końca, jeśli chodzi o wybór przedmiotów maturalnych. Zdecydowałam się na dwujęzyczną maturę: na podstawowy poziom języka polskiego i matematyki, rozszerzony język angielski i na maturę po hiszpańsku z hiszpańską literaturą, historią i znajomością geografii. Czy to ostateczna wersja? Nie wiem. Na zmiany mam czas do 7 lutego.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!