Matura 2013 [TERMINY EGZAMINÓW]. Maturzyści wybierają...

Matura 2013 [TERMINY EGZAMINÓW]. Maturzyści wybierają przedmioty do 30 września

Anna Zielonka

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Matura 2013 [TERMINY EGZAMINÓW]. Maturzyści wybierają przedmioty do 30 września
1/10
przejdź do galerii

Dr Katarzyna Ślebarska ©arc.

Uwaga maturzyści, przypominamy Wam, że już 30 września mija termin składania dyrektorowi Waszej szkoły deklaracji wstępnych do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2013. W tych deklaracjach powinniście wskazać m.in. to, jakie przedmioty dodatkowe i jaki język obcy chcecie zdawać na egzaminie dojrzałości.
Kłopot w tym, że termin zgłoszeń upływa w niedzielę. Ale spokojnie, jak tłumaczy Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, skoro 30 września wypada w weekend, uczniowie mają jeden dzień więcej do zastanowienia się nad przedmiotami.

- Deklarację wstępną mogą więc złożyć do poniedziałku, 1 października - podkreśla.

Czym jest deklaracja wstępna do egzaminu maturalnego?
To wniosek, w którym maturzyści wskazują, jakie przedmioty i na jakim poziomie chcą zdawać w maju przyszłego roku.

Uczniowie wybierają więc przedmioty dodatkowe, które zamierzają zdawać oraz ich poziom, wybierają obowiązkowy język obcy, wskazują, czy zamierzają zdawać język polski, matematykę i język obcy na poziomie rozszerzonym. Podają też temat, na który przygotują prezentację na egzamin ustny z języka polskiego. A jeśli zamierzają zdawać egzamin z informatyki, wybierają odpowiednie środowisko komputerowe, w którym zamierzają się poruszać (np. Windows albo Linux). Ostatnim punktem, który dotyczy jedynie klas dwujęzycznych, jest wybór zadania w języku obcym, w którym maturzyści będą zdawać część swojej matury.

- W tym miejscu chcę uczulić wszystkich uczniów na jeden bardzo ważny aspekt - ostrzega Roman Dziedzic. - W deklaracji jest rubryka, w której maturzyści mogą, ale nie muszą, wyrazić zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych. Jeśli uczniowie nie wyrażą takiej zgody, ich nazwisko nie znajdzie się w Krajowym Rejestrze Matur. A to sprawi, że uczelnia, na którą zechcą się dostać, nie znajdzie ich na tej liście. Wtedy szanse maturzysty na dostanie się na upragnione studia maleją. Bowiem to właśnie w pierwszym etapie rekrutacji uczelnie korzystają z KRM, aby sprawdzić, czy dany kandydat zdał maturę - tłumaczy.

Składanie deklaracji wstępnym to jedno z kilku zadań, które czekają maturzystów przed maturą. Do 7 lutego uczniowie powinni potwierdzić swoje wstępne deklaracje lub zmienić wybrane przedmioty. Po tym terminie takiej możliwości już nie będzie.

Do 7 lutego uczniowie składają też dyrektorowi szkoły orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zaświadczenia o chorobie przewlekłej, wydane przez lekarza razem z wnioskiem o dostosowaniu warunków i formy egzaminu (jeśli np. uczeń porusza się na wózku inwalidzkim, należy zapewnić mu odpowiednie warunki dostania się do sali egzaminacyjnej, jeśli ktoś ma np. dysleksję, ma więcej czasu na zdawanie egzaminu).

Uwaga! Termin składania ostatecznych deklaracji jest krótszy w przypadku absolwentów kończących szkołę w poprzednich latach, którzy do tej pory nie przystąpili do matury albo jej nie zdali i zaprzestali starań, a szkoła, którą skończyli, nie istnieje lub została przekształcona.
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

praca maturalna za 50 zł

kasia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 81 / 91

SPRZEDAM PREZENTACJĘ MATURALNĄ (ŁĄCZNIE Z KONSPEKTEM) za 50 zł, O TEMACIE: Metamorfozy bohaterów literackich i ich znaczenie dla bohatera i jego otoczenia. Omów na przykładach literackich różnych...rozwiń całość

SPRZEDAM PREZENTACJĘ MATURALNĄ (ŁĄCZNIE Z KONSPEKTEM) za 50 zł, O TEMACIE: Metamorfozy bohaterów literackich i ich znaczenie dla bohatera i jego otoczenia. Omów na przykładach literackich różnych epok.

Praca mieści się na 2,5 stronach a4, pisana w Wordzie. Jest napisana na podstawie 4 lektur. Łatwa do nauczenia się, oceniona na 90 %. POLECAM! zainteresowanych proszę o kontakt: metamorfozy.prezentacja@wp.plzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo