Komisja Europejska sprawdza program internetowy Częstochowy...

  Komisja Europejska sprawdza program internetowy Częstochowy i okolicznych powiatów

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Komisja Europejska sprawdza program internetowy Częstochowy i okolicznych powiatów

  ©arc.

  350 kilometrów światłowodów, na terenie trzech powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego oraz Częstochowy, da dostęp wszystkim chętnym do internetu szerokopasmowego. A w szkołach zmieni system nauczania. Kiedy tak będzie? Teoretycznie w przyszłym roku. Wtedy kończy się termin programu unijnego rozpisanego na lata 2011-2013.
  Komisja Europejska sprawdza program internetowy Częstochowy i okolicznych powiatów

  ©arc.

  Chodzi o program e-region dotyczący Częstochowy, która jest jego liderem, oraz powiatów częstochowskiego, myszkowskiego i kłobuckiego.

  - Czekamy na notyfikację Komisji Europejskiej - mówi Grzegorz Sikorski, kierownik Biura Funduszy Europejskich w częstochowskim Urzędzie Miasta. - Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania. Myślę, że w tym roku będziemy gotowi do przygotowania przetargu, a w przyszłym ruszmy z kopyta.


  Komisja Europejska chciała wiedzieć między innymi, czy nie jest udzielana pomoc publiczna projektowi, a jeśli tak, to sprawdzi, w jakim zakresie. Trzeba też było przedstawić raport oddziaływania inwestycji na środowisko.

  E-region to program niekomercyjny w zakresie budowy internetu szerokopasowego. Jego operator zostanie wybrany w drodze przetargu.

  To jest ogromna inwestycja. Prywatna firma nie podjęłaby się takiego wyzwania - przyznają w Urzędzie Marszałkowskim. Urząd Marszałkowski podoła, bo ma unijne pieniądze. Z programu likwidowania białych plam w dostępie do internetu skorzysta także południowa część województwa. Urząd Marszałkowski ma do wydania w całym województwie 70 mln złotych. To wystarczy na pokrycie 85 proc. kosztów. Resztę dołożą gminy. Ale sieć na ich terenie będzie ich własnością. Średnio gmina wyda 130 tys. zł, a jej majątek zyska 830 tys. zł. Dostęp do sieci na równych prawach będą mieli wszyscy operatorzy.

  Program był zagrożony, gdy wycofała się z niego gmina Niegowa w powiecie myszkowskim. Jednak po analizie przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski okazało się, że projekt może być realizowany. Program po raz drugi był zagrożony, gdy o rezygnacji z niego zaczęto mówić w gminie Lipie w powiecie kłobuckim. Tam jednak decyzje nie zapadły. Gmina czeka na decyzje Komisji Europejskiej.

  Dostęp do internetu szerokopasmowego w szkołach zmieni system nauczania.

  W tym roku do trzech częstochowskich szkół pilotażowo zostaną wprowadzone tablety. Radni przyznali w budżecie na ten cel 150 tys. złotych. Urządzenia trafią do 90 uczniów gimnazjów. Po gimnazjach w tablety mają być wyposażone podstawówki. Częstochowa dokłada się zakupem tabletów do programu wdrażania e-learningu w częstochowskich szkołach
  *Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
  *Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama