Mój Reporter: Czy obowiązuje okres ochronny przed...

  Mój Reporter: Czy obowiązuje okres ochronny przed zwolnieniem?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasi Czytelnicy z roczników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało niewiele lat, pytają często o ustawową ochronę przed zwolnieniem. Dziennik Zachodni odpowiada
  Mój Reporter: Czy obowiązuje okres ochronny przed zwolnieniem?

  ©123rf

  - Czy pod rządami nowej ustawy wydłużającej - od stycznia 2013 roku - wiek emerytalny, też nie będzie można zwolnić starszego pracownika, któremu do emerytury zostały tylko 4 lata pracy? - pyta pani Barbara z Chorzowa. Dla niej to tym bardziej ważne, że w tej chwili utrzymuje całą rodzinę, bo mąż właśnie został zwolniony z firmy.

  ODPOWIADAMY:

  Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że pracownik, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostały nie więcej niż 4 lata pracy i który ma staż umożliwiający uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem ustawowego wieku (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), podlega szczególnej ochronie.
  W tym okresie (tzw. ochronnym) pracodawcy nie wolno wypowiedzieć zarów-no umowy bezterminowej, jak i umów okresowych, w których przewidziana jest możliwość wypowiedzenia - o ile okres tego zatrudnienia umożliwi uzyskanie prawa do emerytury.

  Aby zyskać tę ochronę, pracownik nie musi mieć odpowiedniego stażu pracy niezbędnego do uzyskania emerytury w chwi-li wchodzenia w czas ochronny. Wystarczy, że po doliczeniu dalszych 4 lat pracy, łączny okres zatrudnienia zapewni mu nabycie praw do emerytury.

  Jeśli jednak pracownik z chwi-lą osiągnięcia wieku emerytalnego nie będzie legitymował się wymaganym okresem zatrudnienia niezbędnym do nabycia emerytury, nie zostanie wcześniej objęty szczególną ochroną przed wypowiedzeniem.
  Ochrona znika też wtedy, gdy pracownik kontynuuje pracę, będąc już w wieku emerytalnym i nabywając uprawnienia do e-merytury. Szczególna ochrona pracownika wygasa bowiem wraz osiągnięciem przez niego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.

  Ochrona krok w krok za wiekiem po 1 stycznia 2013 r.


  W związku ze stopniowym podnoszeniem powszechnego wieku emerytalnego, nastąpi również wydłużenie ok-resu ochronnego przed emeryturą. W efekcie tych zmian, pracowników, którzy 1 stycznia 2013 r. znajdą się już w okresie ochronnym, nie będzie można zwolnić z pracy przez okres dłuższy niż 4 la-ta przed emeryturą, a niekiedy nawet przez ponad 5 lat.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zwolnienia !

   Sonia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Mam pytanie bardzo konkretne ! Mam 57 lat jestem z maja, mam 32 lata pracy ...... prosze mi konkretnie powiedzieć czy mają prawo mnie zwolnić? Wiem, że będe musiała pracowac dłużej ponad rok w myśl...rozwiń całość

   Mam pytanie bardzo konkretne ! Mam 57 lat jestem z maja, mam 32 lata pracy ...... prosze mi konkretnie powiedzieć czy mają prawo mnie zwolnić? Wiem, że będe musiała pracowac dłużej ponad rok w myśl nowej ustawy ale czy już jestem objęta ta ochroną ? bo słyszałam, że i tak pracodawca moze zwolnić pracownika w tym okresie ..np z powodu likwidacji stanowiska pracy!Co ja wtedy zrobię ?
   Podaje mojego maila.
   vitapol1@wp.plzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp.

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   w momencie wejścia w życie zmian dot. wieku emerytalnego była już Pani "pod ochroną". Oznacza to, że Pracodawca nie może Pani wypowiedzieć umowy o pracę. Niestety wyjątkiem są sytuacje gdy:...rozwiń całość

   w momencie wejścia w życie zmian dot. wieku emerytalnego była już Pani "pod ochroną". Oznacza to, że Pracodawca nie może Pani wypowiedzieć umowy o pracę. Niestety wyjątkiem są sytuacje gdy: 1)ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy, 2)pracodawca przeprowadza "zwolnienia grupowe" z przyczyn niedotyczących pracowników, 3) jeśli pracownik uzyskał prawo do renty - pracodawca może go zwolnić z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
   Życzę Pani, aby żadna z wymienionych sytuacji nie miała miejsca w Pani przypadku. Powodzenia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   okres ochronny

   Hala 1.05.2015 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mam 57lat za wypowiedzeniem 31lat pracy,4lata 10 miesięcy likwidacja stanowiska pracy ,,Pracodawca ma się dobrze'', ale co tam człowiek..
   Nie podpisalam wypowiedzenia uważam ze byłam dobrym...rozwiń całość

   Mam 57lat za wypowiedzeniem 31lat pracy,4lata 10 miesięcy likwidacja stanowiska pracy ,,Pracodawca ma się dobrze'', ale co tam człowiek..
   Nie podpisalam wypowiedzenia uważam ze byłam dobrym pracownikiem,
   Tak na prawdę nie wiem co dalejzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama