Ważne
  Latające chińskie lampiony zagrażają samolotom w Pyrzowicach

  Latające chińskie lampiony zagrażają samolotom w Pyrzowicach

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Latające chińskie lampiony zagrażają samolotom w Pyrzowicach

  ©arc

  Chińskie lampiony stanowią duże zagrożenie na lotniskach. Mogą nie tylko wystraszyć pilotów, ale także uszkodzić silnik maszyny.
  Latające chińskie lampiony zagrażają samolotom w Pyrzowicach

  ©arc

  Kilka dni temu na warszawskim lotnisku doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Chiński lampion, który został wypuszczony w powietrze, spadł na ziemię i zaplątał się w ogrodzenie. Pilot kołującego samolotu pomyślał, że to lis próbujący przedostać się przez ogrodzenie na płytę lotniska i że zaraz wpadnie pod koła. Postanowił gwałtownie zatrzymać maszynę, w wyniku czego przewróciła się stewardessa, która akurat chodziła po pokładzie. Jednak to nie jedyne zagrożenie, jakie stanowią chińskie lampiony.

  - Lampiony osiągają wysokość kilkuset metrów i prawdopodobieństwo trafienia w silnik jest małe - mówi Zygmunt Gołąb, instruktor lotniczy Aeroklubu Śląskiego. I dodaje, ze samoloty pasażerskie nad Siemianowicami latają już na wysokości 350 m n.p.m., a balonik potrafi osiągnąć wysokość jednego kilometra. - Jeśli ktoś wypuści lampion bądź balonik nad Katowicami, a wiatr będzie południowy, to w czasie 20 minut latający przedmiot może się znaleźć w okolicach Pyrzowic - wyjaśnia Gołąb.

  - Maszyna lecąca z prędkością 800-900 km/h nie jest w stanie ominąć latawca bądź lampionu - tłumaczy instruktor z Aeroklubu Śląskiego. - Chińskie lampiony fajnie wyglądają, ale nikt nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji - mówi Gołąb. Dodaje, że w aeroklubie w którym pracuje, zdarzenia z udziałem lampionów chińskich bądź latawców, nie było.

  Na lampiony narzekają nie tylko pracownicy lotnisk, ale również strażacy, którzy chcieliby zakazać puszczania lampionów. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, zagrożenie stwarzane przez lampiony jest niskie i nie wymaga interwencji.

  - Nie mieliśmy przypadków, aby lampiony wtargnęły w przestrzeń powietrzną, ale za to były komunikaty o ufo - mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. W tym roku GTL odnotował natomiast trzy przypadki zderzenia samolotu z ptakiem. - Rocznie jest kilka takich incydentów, ale nie wyrządzają szkód - dodaje Orzech. Według przepisów w promieniu 5 km nie można hodować gołębi. Gdy jednak się one pojawiają nad lotniskiem są one skutecznie odstraszane przez sokolnika i hukowe pneumatyczne armaty.


  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Kleszczów/Gliwice (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   Nad Kleszczowem w niektóre dni między 20:00 a 21:00 przelatuje bardzo nisko samolot, ma się wrażenie jakby zaraz miał lądować lub przebiega myśl - a może samolot ma awarię i zaraz spadnie....rozwiń całość

   Nad Kleszczowem w niektóre dni między 20:00 a 21:00 przelatuje bardzo nisko samolot, ma się wrażenie jakby zaraz miał lądować lub przebiega myśl - a może samolot ma awarię i zaraz spadnie. Wcześniej też latały ale nie tak nisko, że było je aż tak głośno słychać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego samoloty tak nisko latają nad Piekarami? Mam na myśli na przykład

   Gross Dombrowka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 58

   Dąbrówkę Wielką: huk silników nie do wytrzymania, chyba nie jest konieczne, żeny już tam tak nisko latały? No to ja będę setki lampionów wypuszczać! I laserem po oczach!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha

   Rafał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 46

   Ty się w głowę puknij ..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama