Michał Smolorz przedstawia scenki metropolitalno-gminne (28...

  Michał Smolorz przedstawia scenki metropolitalno-gminne (28 września 2012)

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Michał Smolorz przedstawia scenki metropolitalno-gminne (28 września 2012)
  1/4
  przejdź do galerii
  Czołowy aktywista chorzowskiej kultury i zarazem zapalony kibic "Ruchu" Ryszard Sadłoń postanowił doprowadzić do zmiany oficjalnego hymnu tego klubu. Bo dzieło z daleka pachnie PRL-em, jest obciachowe i przysparza "Ruchowi" wstydu przed piłkarską Polską.
  Redakcja "Scenek" dokonała komisyjnego przesłuchania rzeczonego hymnu i stanowczo nie zgadza się z Sadłoniem. Piosenka żadną miarą nie zalatuje PRL-em, ponieważ za PRL-u takiego kiczu nie dopuszczano do publicznych wykonań. Pod względem tekstowym, kompozycyjnym, aranżacyjnym i wykonawczym, piosenka mieści się raczej w klimacie "Śląskich szlagrów". I jako taka znajduje się w duchu koncertów organizowanych w Chorzowskim Centrum Kultury, gdzie Ryszard Sadłoń jest kierownikiem działu imprez i selekcjonerem repertuaru. Rosną wątpliwości, czy sprzeciw wobec hymnu "Ruchu" nie wziął się aby z zazdrości kierownika o prawa do określonego repertuaru. Redakcja "Scenek" też jest zdania, że wielka sztuka nie powinna być wykonywana na stadionach, tylko na poważnych estradach z rekomendacji menedżerów sztuki estradowej.


  Śląska Noc Teatrów - jak obwieszczono - zakończyła się pełnym sukcesem. Do teatrów przyszły tłumy. Teraz czeka nas Śląska Noc Naukowców, podczas której spodziewane są tłumy w murach tutejszych uczelni. Redakcja "Scenek" postuluje, aby w najbliższym czasie zorganizować kolejne imprezy z tego cyklu. Nasamprzód Śląską Noc Medycyny - tłumy walić będą do szpitali i przychodni, spodziewając się otrzymać świadczenia, których zabrakło dla nich za dnia. W następnej kolejności przydałaby się Śląska Noc Urzędów, kiedy to oblegane przez obywateli będą magistraty, starostwa i urzędy szczebla wojewódzkiego - o północy można będzie np. zarejestrować samochód, odebrać dowód osobisty lub paszport. Przyjdzie czas na Śląską Noc Komunikacji, gdy dzięki łaskawości KZK GOP nareszcie pojeździmy sobie nocą autobusami, tramwajami i koleją, co i za dnia wydaje się trudne. A na sam koniec, na deser, zostawimy sobie Śląską Noc Gastronomii i przynajmniej jeden raz w roku wychodząc wieczorem na ulice śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji będziemy mieli szansę napić się piwa lub kawy, zamiast całować klamki knajp zwykle na głucho zamkniętych o tej porze.

  W zmagania o zarejestrowanie śląskiego języka regionalnego włączyli się popularni twórcy. Zwolennikiem "godki" okazał się również Paweł Kukiz. Redakcja "Scenek" umiera z ciekawości, jak artysta wytłumaczy się z tej sympatii przed Jarosławem Kaczyńskim - swym politycznym idolem i światopoglądowym guru (pamiętamy "zakamuflowaną opcję niemiecką"). A także wobec posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, która została przez Prezesa namaszczona na partyjnego inkwizytora i pacyfikatora śląskich tendencji separatystycznych (w PiS-ie kwestia języka też mieści się w kategorii separatystycznych zagrożeń). Dyżurni komentatorzy sceny politycznej spekulują, czy z tego powodu nastąpi: a) kolejny rozłam w PiS-ie, tym razem na tle stosunku do śląskości; b) huczne rozczarowanie Pawła Kukiza Jarosławem Kaczyńskim spuentowane rozrachunkową piosenką; c) miłosierny gest tolerancji Prezesa dla artystowskich fanaberii, zakończony jedynie ojcowskim napomnieniem. "Scenki" uważają, że w tej sprawie powinniśmy hołdować ludowym mądrościom: po pierwsze "Nasza chata z kraja", po drugie "Chroń nas Panie od przyjaciół, z wrogami jakoś sobie radzimy". Michał Smolorz  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hymn powinien zagrzewać do boju...

   Wnuk Ślązaka nie powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 57

   Gdy ten hymn usłyszałem po raz pierwszy w 1983r. wydał mi się trochę śmieszny z tym chłopakiem i dziewczyną.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama