Specjalne studia dla chorych dzieci tylko w Katowicach

  Specjalne studia dla chorych dzieci tylko w Katowicach

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  By dobrze pracować z wyjątkowym dzieckiem, trzeba stosować wyjątkowe metody nauczania
  1/2
  przejdź do galerii

  By dobrze pracować z wyjątkowym dzieckiem, trzeba stosować wyjątkowe metody nauczania ©123RF

  W województwie śląskim uczy się ponad 16 tysięcy dzieci z różnego rodzaju schorzeniami i zaburzeniami. Na Uniwersytecie Śląskim Dzieci właśnie powstała pierwsza w Polsce katedra, która umożliwi im rozwijanie swoich umiejętności, a nie skupianie się na wadach. Trwają zapisy na studia
  Pierwsza w Polsce Katedra dla Dzieci o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych powstaje w cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Dzieci w Katowicach. Na zajęcia, które poprowadzą wykładowcy specjalizujący się w pracy z wyjątkowymi dziećmi, cały czas można się zapisywać.

  - Katedra stworzona jest dla wszystkich dzieci, które postrzegane są trochę inaczej niż ich rówieśnicy mieszczący się w obowiązujących normach - wyjaśnia dr Dorota Prysak z Zakładu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
  I jak dodaje, chodzi zarówno o dzieci wybitnie zdolne, jak i te z różnego rodzaju zaburzeniami i schorzeniami, np. z dysleksją, dysortografią, niepełnosprawne intelektualnie, które poruszają się na wózkach inwalidzkich czy z autyzmem.

  - Każde z dzieci, które w jakiś sposób nie mieści się w normie, wymaga indywidualnego podejścia, wsparcia i większej pracy - mówi dr Prysak. - Przykładowo, jeśli mamy do czynienia z 10-letnim geniuszem, którego umysł już jest rozwinięty do poziomu 15- czy 16-latka, to nie można pracować z nim używając standardowych metod. Jego umysł chłonie więcej informacji, robi to szybciej - dodaje.

  Dr Jerzy Jarosz, dziekan UŚD, podkreśla wprost, że ich pomysł jest reakcją na potrzeby, bowiem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które uczą się bardzo dobrze i wymagają indywidualnego podejścia, z roku na rok jest coraz więcej.

  Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach, w Śląskiem uczy się obecnie: 366 dzieci niesłyszących, 27 niewidomych, 1448 słabosłyszących, 830 słabowidzących, 1151 z autyzmem i zespołem Aspergera, 2660 z niepełnosprawnościami sprzężonymi (dziecko cierpi na co najmniej dwa zaburzenia, np. nie chodzi i nie słyszy), 1353 niepełnosprawnych ruchowo, 9508 dzieci, u których stwierdzono różne stopnie upośledzenia umysłowego oraz 175 dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

  Łukasz Gałka, rehabilitant, który na co dzień pracuje m.in. z dziećmi niepełnosprawnymi, przyznaje, że takie zajęcia mają dla nich ogromne znaczenie.

  - Dzieci postrzegane jako inne zazwyczaj mają problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami, a w środowisku, w którym będzie więcej osób podobnych do nich, nie czują się wyobcowane, tym samym nie skupiają się na swoich wadach i problemach, a na możliwościach, jakie przed nimi stoją - mówi. Jego zdaniem, czas spędzony w szkole to zbyt mało, by mówić o zapewnieniu im pełnych możliwości rozwojowych.  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama