Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne studia dla chorych dzieci tylko w Katowicach

Katarzyna Domagała
By dobrze pracować z wyjątkowym dzieckiem, trzeba stosować wyjątkowe metody nauczania
By dobrze pracować z wyjątkowym dzieckiem, trzeba stosować wyjątkowe metody nauczania 123RF
W województwie śląskim uczy się ponad 16 tysięcy dzieci z różnego rodzaju schorzeniami i zaburzeniami. Na Uniwersytecie Śląskim Dzieci właśnie powstała pierwsza w Polsce katedra, która umożliwi im rozwijanie swoich umiejętności, a nie skupianie się na wadach. Trwają zapisy na studia

Pierwsza w Polsce Katedra dla Dzieci o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych powstaje w cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Dzieci w Katowicach. Na zajęcia, które poprowadzą wykładowcy specjalizujący się w pracy z wyjątkowymi dziećmi, cały czas można się zapisywać.

- Katedra stworzona jest dla wszystkich dzieci, które postrzegane są trochę inaczej niż ich rówieśnicy mieszczący się w obowiązujących normach - wyjaśnia dr Dorota Prysak z Zakładu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. I jak dodaje, chodzi zarówno o dzieci wybitnie zdolne, jak i te z różnego rodzaju zaburzeniami i schorzeniami, np. z dysleksją, dysortografią, niepełnosprawne intelektualnie, które poruszają się na wózkach inwalidzkich czy z autyzmem.

- Każde z dzieci, które w jakiś sposób nie mieści się w normie, wymaga indywidualnego podejścia, wsparcia i większej pracy - mówi dr Prysak. - Przykładowo, jeśli mamy do czynienia z 10-letnim geniuszem, którego umysł już jest rozwinięty do poziomu 15- czy 16-latka, to nie można pracować z nim używając standardowych metod. Jego umysł chłonie więcej informacji, robi to szybciej - dodaje.

Dr Jerzy Jarosz, dziekan UŚD, podkreśla wprost, że ich pomysł jest reakcją na potrzeby, bowiem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które uczą się bardzo dobrze i wymagają indywidualnego podejścia, z roku na rok jest coraz więcej.

Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach, w Śląskiem uczy się obecnie: 366 dzieci niesłyszących, 27 niewidomych, 1448 słabosłyszących, 830 słabowidzących, 1151 z autyzmem i zespołem Aspergera, 2660 z niepełnosprawnościami sprzężonymi (dziecko cierpi na co najmniej dwa zaburzenia, np. nie chodzi i nie słyszy), 1353 niepełnosprawnych ruchowo, 9508 dzieci, u których stwierdzono różne stopnie upośledzenia umysłowego oraz 175 dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Łukasz Gałka, rehabilitant, który na co dzień pracuje m.in. z dziećmi niepełnosprawnymi, przyznaje, że takie zajęcia mają dla nich ogromne znaczenie.

- Dzieci postrzegane jako inne zazwyczaj mają problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami, a w środowisku, w którym będzie więcej osób podobnych do nich, nie czują się wyobcowane, tym samym nie skupiają się na swoich wadach i problemach, a na możliwościach, jakie przed nimi stoją - mówi. Jego zdaniem, czas spędzony w szkole to zbyt mało, by mówić o zapewnieniu im pełnych możliwości rozwojowych.

*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

- Tym bardziej że w wielu szkołach brakuje odpowiedniej kadry, budynki nie są dostosowane dla dzieci poruszających się na wózkach, rodzice, chcąc uniknąć problemu, decydują się na nauczanie domowe. W ten sposób zamykają dziecko w czterech ścianach, a ono bez problemu mogłoby rozwijać się intelektualnie. W mniejszych miejscowościach rodzice nadal wstydzą się pokazywać, że mają niepełnosprawne dziecko - zauważa rehabilitant. Jak dodaje, otwarcie katedry dla wyjątkowych uczniów pokaże, że bycie innym nie jest niczym wstydliwym.

Zajęcia dla małych studentów, w wieku od 5 do 15 lat, rozpoczną się pod koniec października. Do rozdania jest 100 indeksów. Opłata semestralna wynosi 100 zł. Wstępna rekrutacja trwa do 10 października, jednak jeśli po tym terminie nadal będą wolne miejsca, chętni bez problemu będą mogli z nich skorzystać. Zainteresowanie jest spore.

- Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o zapisaniu dziecka na studia w Cieszynie jest trudna, szczególnie dla rodzin, które musiałyby w sobotę specjalnie dowozić podopiecznych z innych miast - przyznaje dr Jarosz. By ułatwić jej podjęcie, organizatorzy przygotowali dodatkową ofertę dla rodziców i opiekunów. W czasie, kiedy ich dzieci będą poznawać świat, rodzice będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów i spotkań ze specjalistami, którzy pomogą im rozwijać umiejętności wychowawcze. Warsztaty poprowadzą wykładowcy z wydziałów Etnologii i Nauki o Edukacji oraz Artystycznego i pedagodzy czy psychologowie, którzy pracują w poradniach oraz szkołach specjalnych. Wszyscy mają już doświadczenie w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

A co czeka na małych studentów? Na razie znamy tematy trzech pierwszych zajęć. 20 października - "W krainie bajki - Spotkanie z Reksiem", 17 listopada - "Andrzej, Andrzejek…", wykład połączony z warsztatami oraz 8 grudnia - wykład i warsztaty pod nazwą "Aniołek, Mikołaj, choinka… czy gwiazdka?".

- Nie chcieliśmy ustalać całego roku z góry, wolimy poczekać, aż zgłoszą się do nas rodzice z dziećmi. Zobaczymy, jakie mają potrzeby, dopiero opracujemy tematy kolejnych wykładów w taki sposób, by studenci skorzystali z nich jak najwięcej - wyjaśnia dr Jarosz. Rodzice zainteresowani posłaniem dzieci na uniwersytet szczegółowe informacje o nim i o zasadach rekrutacji znajdą na stronie internetowej dzieci.us.edu.pl. Zajęcia będą się odbywać w Cieszynie przy ul. Bielskiej 62.



*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!