Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaczmarek: Nasze subregiony mało o sobie wiedzą

prof. Ryszard Kaczmarek
arc.
Z prof. Ryszardem Kaczmarkiem, szefem Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej, rozmawia Grażyna Kuźnik

Skąd wziął się pomysł powstania Encyklopedii Województwa Śląskiego?
Projekt jest ściśle związany z powołaniem w ubiegłym roku Instytutu Badań Regionalnych. Dotąd najnowsze ustalenia naukowe na temat naszego województwa były publikowane w trudno dostępnych, niszowych wydawnictwach. Informacje w dodatku były bardzo rozproszone, trudno im było przebić się do powszechnej świadomości. Encyklopedia wszystko uporządkuje i zmieni ten stan z korzyścią dla czytelników i naukowców.

Instytut stawia bardzo wysokie wymagania autorom tej encyklopedii.
To prawda. Zależy nam na uznanych specjalistach z określonej dziedziny nauki. Nie przewidujemy zasadniczo współpracy z amatorami, hobbystami. Nie jesteśmy Wikipedią, haseł nie może pisać każdy, kto chce.

A co, jeśli zabraknie wam eksperta?
Wtedy będziemy szukać nawet przez ogłoszenia, ale ofertę skierujemy tylko do osób na co najmniej studiach doktoranckich.

Zamykacie się całkowicie przed pasjonatami?
Nie, to nie byłoby rozsądne. Przygotowane przez naukowców hasła, już po pierwszej redakcji, ale przed ich ostateczną edycją, będą dostępne w sieci. Właśnie po to, żeby internauci mogli zgłaszać swoje uwagi. Komentarze będą mile widziane, bo encyklopedia to twór żywy. Nawet naukowcom może coś umknąć.

Jaką formę będzie miała encyklopedia?
Zaplanowaliśmy, że będzie składać się z trzech części. Ze słownika podstawowego na około 2,5 tys. haseł, słownika biograficznego i słownika geograficzno-historycznego. Taki podział bardzo dobrze porządkuje całą wiedzę o województwie śląskim.

Chociaż encyklopedia ma w nazwie "śląska", ma obejmować również te subregiony województwa, które nie czują się śląskie.
To jest nowość, bo dotąd takiej encyklopedii nie było. Powstała kiedyś w Instytucie Śląskim encyklopedia górnośląska. A przecież nasze województwo obejmuje część historycznych ziem również Małopolski, Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Czasem mam wrażenie, że te obszary wzajemnie o sobie bardzo niewiele wiedzą. Byłoby dobrze, gdyby nasza encyklopedia spełniła w tej sytuacji jakąś rolę integracyjną.

Czy dzieło ukaże się także w formie książki?
Liczymy się z publikacją, przede wszystkim w sieci, ale czas pokaże. Chociaż w obecnym stanie technologii i szybkości przepływu informacji, wydanie książkowe encyklopedii wydaje się już przestarzałe.

Kiedy prace nad encyklopedią zostaną zakończone?
Chcemy, żeby stało się to jak najszybciej. Fragment całości, czyli około 600 pierwszych haseł, autorzy przygotują już w grudniu. Mam nadzieję, że pozostałe także powstaną bez opóźnień. Zależy nam, żeby encyklopedia dotarła do czytelników nie tylko szybko, ale także w jasnej, zwartej i przystępnej formie. Nie ma co zwlekać, gdy mamy sygnały, że jest bardzo potrzebna.

Co sądzisz o wydaniu Encyklopedii Województwa Śląskiego?



*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!