Droga do medali poprzez budowanie hal sportowych

  Droga do medali poprzez budowanie hal sportowych

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdjęcie tygodnia: Tylko Don Kichota brak
  Zagroda Młynarska to żywy skansen wsi środkowopolskiej, część Term Uniejów, powstałych dzięki funduszom unijnym. Na terenie zagrody można nie tylko zobaczyć
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz W.

  Po Euro 2012 i igrzyskach olimpijskich w Londynie o poziomie polskiego sportu zawodowego mówiono wiele i przeważnie krytycznie. Eksperci podkreślali zgodnie, że nie możemy się spodziewać sukcesów przy tak dramatycznie niskim upowszechnieniu sportu wśród społeczeństwa.
  Ciągle zbyt małą wagę przykłada się do edukacji sportowej dzieci, do wyławiania talentów. Nadal często jedyny kontakt dziecka ze sportem i aktywnym trybem życia to lekcje WF-u prowadzone w przestarzałych salach gimnastycznych bądź nawet na korytarzach szkolnych.

  Jesteśmy zatem narodem kibiców, i to telewizyjnych, nie sportowców. A to nie tylko problem naszych szans medalowych na kolejnych wielkich imprezach, ale zwyczajne zagrożenie dla zdrowia i kondycji polskiego społeczeństwa.
  O tym, jak ważne jest zdrowie dla każdego z nas, nie trzeba wspominać. Ale często zapominamy, że dobra kondycja ma też wymiar makroekonomiczny, przekładając się na konkretne pieniądze. Diagnozowanie i leczenie osób niedbających o swoje zdrowie, długotrwałe zwolnienia lekarskie spowodowane chorobami cywilizacyjnymi - problemami z krążeniem, otyłością, z układem kostnym - to wszystko czynniki, które ciążą na budżecie państwa i spowalniają rozwój gospodarczy.

  Sport, aktywność fizyczna i dobra kondycja obywateli leżą zatem jak najbardziej w interesie państwa. Warto więc stwarzać takie warunki, w których i dzieci, i dorośli chętniej włączą ruch i sport na stałe do swojego planu dnia. Pomóc w tym może z pewnością nowoczesna infrastruktura - ośrodki sportowe, pływalnie, boiska, siłownie, a także działania skierowane na promocję sportu i aktywności ruchowej.

  W żadnym z programów dofinansowanych z budżetu unijnego sport nie został wydzielony jako osobna dziedzina, szczególnie potrzebująca wsparcia finansowego. Nie oznacza to jednak, że przy rozdzielaniu puli Funduszy Europejskich przyznanych Polsce na lata 2007-2013 o sporcie całkiem zapomniano. Większość projektów z nim związanych realizowana jest przez samorządy - w przeważającej części są to projekty budowy lub modernizacji różnego rodzaju obiektów sportowych. Przykłady takich inwestycji w naszym regionie opisujemy powyżej.

  Warto pamiętać także o tym, że organizacja imprez sportowych o międzynarodowej randze to promocja miasta, regionu czy kraju za granicą, co przekłada się na zwiększenie ruchu turystycznego i ożywienie sektora handlu i usług. Pozytywnym efektem takich wydarzeń jest też zwiększenie zainteresowania daną dyscypliną w kraju i popularyzowanie jej wśród dzieci i młodzieży, które chcą iść w ślady swoich sportowych idoli.

  Warto więc budować infrastrukturę sportową na światowym poziomie, bo jest to inwestycja, która procentuje na wiele sposobów i przez wiele lat. Tak jak procentować będzie Euro 2012. Z tego powodu na liście projektów realizowanych w związku z mistrzostwami aż 65 było współfinansowanych z budżetu unijnego.

  Pozostałe odcinki cyklu "Eurokalejdoskop" znajdziesz na stronie: www.polskatimes.pl/eurokalejdoskop

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama