Koniec z monopolem Poczty Polskiej. Nawet widokówkę...

  Koniec z monopolem Poczty Polskiej. Nawet widokówkę dostarczy kurier

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec z wieloletnim monopolem Poczty Polskiej na najlżejsze przesyłki. Od stycznia 2013 roku listy o wadze do 50 gramów będą mogły dostarczać wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe.
  To efekt przyjętego w ubiegłym tygodniu przez rząd projektu ustawy Prawo Pocztowe. Liberalizacja naszego rynku usług pocztowych to zasługa Unii Europejskiej. Musimy wprowadzić w życie zapisy dyrektywy, inaczej zapłacimy kary. Te zmiany oznaczają też, że przesyłki od konkurencji Poczty Polskiej nie będą już obciążane metalowymi blaszkami czy notesami reklamowymi.

  Czy zmiany w prawie zmuszą Pocztę Polską do tego, by zaczęła szanować klientów? Karolina Cichoń, mieszkanka centrum Katowic, ma co do tego wątpliwości. Wielokrotnie zwracała uwagę na nieprawidłowości pracownikom poczty przy placu Andrzeja. Niestety bez efektu.

  - Panie tam zatrudnione, zamiast przyjąć moje uwagi, były po prostu nieprzyjemne. Wy-krzykiwały, że to nie ich sprawa. Tymczasem po listy polecone zawsze muszę iść do urzędu. Zdarza się, że otwieram domofonem drzwi listonoszowi, a on i tak nie raczy się pofatygować - podkreśla pani Karolina.

  Nowelizacja przewiduje wzmocnienie ochrony nas - konsumentów. Wprowadzone mają być proste reguły reklamacyjne, dotyczące utraty, uszczerbku zawartości lub uszkodzenia przesyłki. Wszyscy operatorzy będą musieli stosować takie same procedury reklamacyjne. Wprowadzono też odpowiedzialność operatorów pocztowych w sprawach dotyczących poprawności doręczeń, m.in. pism sądowych czy decyzji administracyjnych.

  Poczta Polska nie składa broni i poprzez Pocztex chce wejść na rynek usług kuriersko-ekspresowych. Tym samym poczta ma stać się konkurentem dla firm kurierskich, m.in. TNT i DHL.

  Zyskać na tym mają też klienci, bo prawdopodobnie zmaleją ceny. Poczta ma je obniżyć o średnio 35 proc.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ubeki

   niepoczta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 22

   http://www.youtube.com/watch?v=hvX_OZi6PsE

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama