Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne referendum na Śląsku? Tym razem secesja Mysłowic

Monika Chruścińska
Mapa Mysłowic
Mapa Mysłowic
W regionie szykuje się kolejne referendum. Tym razem ma dotyczyć secesji. Od Mysłowic chcą odłączyć się mieszkańcy ośmiu południowych dzielnic - Wesołej, Morgów, Ławek, Larysza, Krasów, Kosztów, Dziećkowic i Brzezinki. Tak przynajmniej utrzymują inicjatorzy powołania w ich miejsce nowej gminy.

Nie dalej, jak pół roku temu po raz pierwszy pisaliśmy o secesjonistycznych zapędach południa miasta. Wtedy jeszcze poza rozczarowaniem polityką obecnych władz Mysłowic i pomysłem nie mieli nic. Dziś, jak zapowiada Eugeniusz Starzak, przedstawiciel grupy inicjatywnej i laryszanin, są po pierwszych rozmowach w Urzędzie Wojewódzkim.

- W najbliższych dniach będziemy rozmawiać o tym, jak i kiedy złożyć wniosek, aby móc uruchomić procedurę referen-dalną - mówi. Ocenia, że dzielnice po połączeniu mają realne szanse na stworzenie gminy. Na południu Mysłowic z jednej strony powstają kolejne osiedla domków jednorodzinnych, z drugiej działają duże zakłady, centrum logistyczne, fedruje kopalnia. Na terenach, które chcą odłączyć, mieszka ok. 24 tysięcy ludzi, którzy co roku - jak twierdzi Starzak - do kasy miasta wpłacają prawie 48 mln zł podatków. - Płacimy, a w zamian od lat nie możemy doczekać się inwestycji. W ciągu 3 lat miasto wydało na inwestycje w Laryszu zaledwie 1800 zł - wylicza.

Inicjatorzy podziału złożyli w Radzie Miasta oficjalne pismo, w którym zapowiadają, że jeśli mysłowiccy radni nie podejmą działań w zakresie przekształcenia powiatu grodzkiego w ziemski, rozpoczynają proces zmierzający do przyłączenia nowej gminy do powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

- Nie jestem zwolennikiem ani przeciwnikiem podziału Mysłowic - zaznacza starosta tego powiatu, Bernard Bednorz. - Owszem, temat przyłączenia dzielnic pojawił się, ale przyjmując dzielnice, przyjmujemy nie tylko mieszkańców, ale i zobowiązania względem nich - dodaje radny powiatowy Marek Spyra. - Będą chcieli, abyśmy budowali drogi, szkoły. A co z kanalizacją, którą dzielnicom wybudowały Mysłowice?

Nawet jak będzie referendum, decyzję podejmą ministrowie

Rozmowa z Leszkiem Trepką z Wydziału Nadzoru Prawnego Urzędu Wojewódzkiego
Jak utworzyć nową gminę?
Wniosek o referendum może złożyć już grupa co najmniej 15 mieszkańców, mających czynne prawo wyborcze. Referendum zostaje poprzedzone analizą wojewody, czy nowo powstała gmina lub gmina, która zostanie po rozłączeniu, będą spełniać wymogi określone w ustawie o samorządzie gminnym, dotyczące liczby mieszkańców i wysokości dochodów podatkowych, przypadających na mieszkańca. Nie może mieć tych wskaźników niższych od krańcowych gmin w kraju.

Jeśli w referendum mieszkańcy opowiedzą się za utworzeniem nowej gminy i np. odłączeniem jej od miasta, decyzja jest wiążąca?
Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów, do której wyłącznej kompetencji należy łączenie, tworzenie, dzielenie gmin i ustalanie ich granic.

Nie tylko Mysłowice w woj. śląskim chcą się dzielić...
Obecnie analizujemy wniosek o referendum mieszkańców Jankowic, którzy chcą odłączyć się od gminy Świerklany. Mysłowiczanie z wnioskiem jeszcze nie wystąpili.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!