Katowice: Sztuka pójdzie pod młotek w Rondzie Sztuki. W...

  Katowice: Sztuka pójdzie pod młotek w Rondzie Sztuki. W sobotę Aukcja Młodej Sztuki

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Sztuka pójdzie pod młotek w Rondzie Sztuki. W sobotę Aukcja Młodej Sztuki
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Materiały ogranizatora

  Pierwsza Aukcja Młodej Sztuki odbędzie się w sobotę w Rondzie Sztuki. Pod młotek pójdzie 65 prac. Cena wywoławcza każdej z nich - 500 zł. Wystawione na sprzedaż prace można oglądać od dziś.
  W sobotę w Rondzie Sztuki pod młotek pójdzie 65 prac młodych, dobrze rokujących artystów pochodzących z różnych zakątków Polski. Aukcja Młodej Sztuki, pierwsze takie wydarzenie w Katowicach, rozpocznie się o godzinie 15.

  Imprezę organizuje warszawski dom aukcyjny Desa Unicum, który podobną akcję z powodzeniem od czterech lat realizuje właśnie w stolicy. Tylko w tym roku Młodą Sztukę prezentowano i sprzedawano w Warszawie pięć razy.

  W Katowicach impreza odbędzie się po raz pierwszy. Zasada aukcji jest prosta: komisja ekspertów wybiera 65 najciekawszych spośród zgłoszonych prac. Licytacja jest tradycyjna i odbywa się na takich samych zasadach, co w przypadku sztuki dawnej i współczesnej. Cena wywoławcza każdej z prac jest taka sama. To 500 zł.

  - Taka formuła pozwala na zweryfikowanie autentycznej wartości prac młodych artystów - to rynek ustala ich ceny - mówi Juliusz Windorbski, prezes Desy Unicum. Twierdzi też, że to dobry sposób na popularyzację sztuki.
  - Podczas gdy nie każdy może pozwolić sobie na dzieło dawnych mistrzów czy klasyków współczesności, to wydatek na poziomie od kilkuset do 2-3 tysięcy złotych jest już w zasięgu większej grupy odbiorców. Daje to możliwość obcowania z prawdziwą sztuką za rozsądne ceny - dodaje Windorbski.

  W katalogu Aukcji Młodej Sztuki są i nazwiska już znanych artystów, jak i debiutantów. Wśród tych poszukiwanych są między innymi Bogna Palmowska, Viola Tycz, Sylwester Stabryła, Ewa Prończuk-Kuziak, Magdalena Laskowska, Filip Gruszczyński czy Robert Listwan.

  Na liście znajdziemy jednak także wychowanków katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, która jest współorganizatorem aukcji. Swoje prace zaprezentują m.in. Bajer Ola-bola, Magdalena Kopytiuk, Paulina Grobelny, Magdalena Drobczyk, Szymon Prandzioch i Szymon Gdowicz.

  Katalog aukcji dostępny na stronie internetowej: desa.pl. Licytowane prace można też zobaczyć na własne oczy w Rondzie Sztuki. Są tu wystawiane od czwartku, a będą jeszcze w piątek, między godziną 11 a 19.

  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama