18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rawa Blues Festival w Katowicach już w sobotę! [ZDJĘCIA]

Marcin Zasada
Łagiewniki Blues, z Łagiewnik bytomskich. Laureaci Rawy Blues z 1998 roku. Śpiewanie po śląsku to od zawsze ich znak rozpoznawczy: "Wiosna, słońce wyżyj grzeje z nieba. Słońce na niebie wysoko. Wiosna dziołchy sama seblyko. Coś im pod bluzkami skoko".
Łagiewniki Blues, z Łagiewnik bytomskich. Laureaci Rawy Blues z 1998 roku. Śpiewanie po śląsku to od zawsze ich znak rozpoznawczy: "Wiosna, słońce wyżyj grzeje z nieba. Słońce na niebie wysoko. Wiosna dziołchy sama seblyko. Coś im pod bluzkami skoko".
Co łączy Ślązaków z czarnoskórymi niewolnikami w Ameryce? Oni mieli bawełnę, my mamy węgiel, czyli wspólnota bólu i skargi na życie odnaleziona w bluesie.

Blues to muzyka niewolnika, pełna skargi, bólu i zgryzoty. Blues to melodia XIX-wiecznych czarnoskórych Amerykanów, żyjących pod batem białych panów. I melodia Ślązaków, współczesnych. - Ciężka robota, ciężki los: to nas łączy z czarnymi niewolnikami w Ameryce. Zamiast bawełny, mieliśmy węgiel - mówi Jan "Kyks" Skrzek, jeden z ojców chrzestnych śląskiego bluesa.

Blues na Śląsku cieszył się wielkim wzięciem jeszcze zanim wielką karierę rozpoczął Dżem. Ogólnopolskimi gwiazdami były przecież nasze grupy Krzak czy SBB. Ale, co zaskakujące, najbardziej korzennie i autentycznie muzyka ta zabrzmiała, gdy pierwsi eksperymentatorzy połączyli ją z gwarą. Dżem próbował, "Kyks" stał się symbolem śląskiego bluesa śpiewanego po śląsku. Przykłady ciekawych eksperymentów godki i muzyki ciemiężonych Afroamerykanów można by mnożyć. Obok wymieniamy kilka odcieni bluesa odmienianych przez śląskie przypadki. Tym zdecydowanie najciekawszym jest trio Marka "Makarona" Motyki, bytomskiego muzyka, który czerstwy, pierwotny blues rodem z delty Missisipi połączył z tekstami starych śląskich pieśni, znalezionych w śpiewnikach Stanisława Wallisa i Adolfa Dygacza. Niektóre mają po kilkaset lat.

- Opowiadają o niedoli, śmierci i cierpieniu. My, Ślązacy, musimy mieć jakąś wspólnotę bólu z czarnoskórymi niewolnikami, bo nasze i ich tradycyjne pieśni brzmią jakby pisali je ci sami autorzy - mówi Motyka. - Swoje robi też gwara: godka jest śpiewniejsza, bardziej chropowata, naturalnie pasuje do bluesowej melodii.

Jutro Śląsk, jak co roku, znów będzie bluesową stolicą świata, dzięki festiwalowi Rawa Blues, który po raz 32. odbędzie się w katowickim Spodku. Jego gwiazdą będzie Robert Cray, gitarzysta i wokalista znany z występów m.in. z Erikiem Claptonem i Johnem Lee Hookerem.

Blues śpiewany gwarą zabrzmi wczesnym popołudniem na scenie bocznej. Marek "Makaron" solo (po raz czwarty na Rawie), niczym Robert Johnson czy Skip James wykrzyczy "Skargę umierającego".


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!