Sensacja w Rybniku. Mieszkańcy zauważyli sarnę-albinosa...

  Sensacja w Rybniku. Mieszkańcy zauważyli sarnę-albinosa [ZDJĘCIE]

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sensacja w Rybniku. Mieszkańcy zauważyli sarnę-albinosa [ZDJĘCIE]

  ©ARC

  Sensacja w Rybniku. Mieszkańcy dzielnicy Zamysłów wypatrzyli na skraju lasu, który sąsiaduje z ich osiedlem nietypową sarenkę w białym kolorze. Mieszkańcom ulicy Dolnej udało się ją nawet sfotografować. Teraz o sensacyjnym odkryciu mówią wszyscy mieszkańcy. - To prawdziwy fenomen. Codziennie wieczorami wyglądamy przez okno, by ją zobaczyć - mówią mieszkańcy Zamysłowa.
  Sensacja w Rybniku. Mieszkańcy zauważyli sarnę-albinosa [ZDJĘCIE]

  ©ARC

  Zwierzaka na zdjęciu uchwycił pan Mańka, który wspólnie z Alfredem Dyrbusiem przez kilka tygodni wypatrywał białej sarenki.

  - W naszej dzielnicy w tak zwanym lesie nacyńskim bytuje stadko saren. Jest ich około 6 czy 7. W tym roku po raz pierwszy pojawił się dorodny, biały okaz. Zazwyczaj towarzyszą mu dwie inne szaro-brązowe sarny - mówi nam Alfred Dyrbuś.

  Albinos najczęściej pojawia się na niewielkiej polanie, która rozciąga się tuż za posesjami obu panów. - To działka na której regularnie koszona jest trawa i ta sarenka skubie sobie odrastającą trawę - dodaje pan Dyrbuś.

  Mieszkańcom dzielnicy tylko raz udało się sfotografować nietypowy okaz sarny. - To było z odległości około 30 metrów. Sarenki są bardzo płochliwe, jak tylko zauważą człowieka, zaraz uciekają - mówi nam pan Alfred.

  Fakt iż sarny-albinosy to niezwykle rzadkie okazy potwierdzają także leśnicy. - Nigdy nie słyszałem, by leśnicy, albo miejscowi myśliwi zauważyli w lesie sarnę w białym kolorze. To rzadki okaz. Zdarzają się owszem czasem dziki w jasnym kolorze , ale sarenek nie było - mówi Paweł Hajduk, zastępca nadleśniczego w Rybniku. - Na pewno albinosa sarny zauważyli mieszkańcy? Nie była to może jakaś koza? - dodaje z uśmiechem. Albinos uwieczniony na zdjęciu mieszkańców kozy jednak z niczym nie przypomina.

  - To okaz interesujący z punktu widzenia mieszkańców, ale z naszego punktu widzenia już nie. W naszym ogrodzie zoologicznym takich zwierząt nie hodujemy, ze względu na fakt iż jest ich w okolicy sporo i nie są one gatunkiem, któremu grozi wyginięcie - mówi Andrzej Malec, kierownik działu hodowli w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. - Poza tym sarny są drogi w utrzymaniu pod względem żywieniowym. Często jest, że mieszkaniec, który dokarmia sarenkę w swoim ogródku, potem dzwoni, że mamy ją zabrać, bo ma zjedzone wszystkie pąki kwiatów i drzew - dodaje.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to już koniec

   Rumcajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 32

   Robin Hood nadchodzi,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama