Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg "Dominator 2012 - zjeżdżaj z rakiem". Skałki mają uzdrawiającą moc

Patryk Drabek
patryk drabek
Dokładnie za dwa tygodnie do Rzędkowic w gminie Włodowice przyjadą ludzie z całej Polski tylko po to, by przebiec trasę 3 lub 10 kilometrów. W ten sposób będą promować skałkoterapię, a więc nietypową formę rehabilitacji dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi.

By wystartować w biegu przełajowym "Dominator 2012 - zjeżdżaj z rakiem", trzeba wpłacić 25 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność fundacji Domin Jacka Alaby organizującej obozy, na których stosuje się rehabilitację opartą na wspinaczce skałkowej. Na początku ośrodek fundacji był w Podlesicach, a od 2005 r. działa w Rzędkowicach. Dlaczego zdecydowano się tam na taką formę rehabilitacji?

- Nie ma drugiej takiej dyscypliny sportowej, która w sposób tak pełny i równomierny rozwijałaby ciało ludzkie, jak wspinaczka skalna - tłumaczy Jacek Alaba, który w Centrum Psychorozwoju Dzieci i Młodzieży w Rzędkowicach już od kilku lat organizuje letnie i zimowe obozy rehabilitacyjno-wspinaczkowe. - Pomysł wykorzystania wspinaczki jako narzędzia w terapii osób uzależ- nionych od narkotyków pojawił się po raz pierwszy w 1983 r. Wtedy został zorganizowany pierwszy wyjazd w skałki z pacjentami Ośrodka Terapii Uzależnień w Grzmiącej.

Bazując na tym doświadczeniu oraz na doniesieniach naukowych dotyczących wykorzystywania sportu w rehabilitacji, opracowany został autorski program naturalnej rehabilitacji.

- Zajęcia w skałkach dostosowuje się do schorzenia i do konkretnej osoby. Zastepujemy myślenie o chorobie zamiłowaniem do wspinaczki skałkowej - wyjaśnia Jacek Alaba.

Skałkoterpia ma zbawienny wpływ nie tylko na osoby z chorobami nowotworowymi, ale także na uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz na niepełnosprawnych czy też osoby z autyzmem. Stosuje się ją nie tylko w Polsce, ale także m.in. na Węgrzech, w Hiszpanii, Holandii, Anglii, Włoszech, Rosji, Niemieczech czy Stanach Zjednoczonych.
Rocznie we wszystkich obozach bierze udział niemal pół tysiąca osób. Dla chorych to przede wszystkim pokonywanie barier oraz sygnał, że mogą wygrać arcytrudną walkę z chorobą.

- Taka forma terapii buduje zaufanie i akceptację, uczy też cierpliwości. Skałkoterapia pomaga w przezwyciężaniu strachu i pokonywaniu własnych barier. Od strony fizycznej doskonali natomiast wytrzymałość i gibkość oraz poczucie własnego ciała - podkreśla fizjoterapeutka Magdalena Rembecka, która pracowała między innymi z dziećmi dotkniętymi zespołem Downa.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!