DZ poleca: Wycieczka do Chrzanowa. Przewodnik oprowadzi po...

  DZ poleca: Wycieczka do Chrzanowa. Przewodnik oprowadzi po chrzanowskim kirkucie

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  DZ poleca: Wycieczka do Chrzanowa. Przewodnik oprowadzi po chrzanowskim kirkucie
  W niedzielę 7 października w Chrzanowie zwiedzicie cmentarz żydowski. Zajrzyjcie też przy okazji do Wygiełzowa.
  DZ poleca: Wycieczka do Chrzanowa. Przewodnik oprowadzi po chrzanowskim kirkucie
  W niedzielę 7 października będzie rzadka okazja wejść na teren cmentarza żydowskiego i zwiedzić go z przewodnikiem. Dla chętnych udostępniony będzie kirkut w Chrzanowie.

  - Zwiedzanie będzie trwać około 2 godzin. Zapraszamy w niedzielę na godzinę 14. Zbiórka przy ul. Podwale, przy wejściu na cmentarz. Wstęp jest wolny, ale mężczyźni proszeni są o zabranie nakryć głowy - informuje Anna Sadło-Ostafin z chrzanowskiego muzeum, która będzie oprowadzać turystów po cmentarzu.

  Na co dzień chrzanowska nekropolia żydowska jest zamknięta. Na bramie wisi tabliczka, że wejście jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami muzeum (dotyczy to głównie zorganizowanych grup). Poza tym, kluczem na cmentarz dysponuje osoba opiekująca się nekropolią. Zwykle także dwa razy w roku, w jesieni i na wiosnę, muzeum organizuje tzw. dni otwarte. Jutro właśnie jest jeden z takich dni.

  Cmentarze żydowskie w Polsce to mało znany element krajobrazu. Jest ich jeszcze wiele. Wiele ciągle zapomnianych i zaniedbanych, z rozsypującymi się resztkami macew, inne pięknie odnowione i zadbane. Wycieczka do niedalekiego Chrzanowa to okazja, żeby z ust przewodnika usłyszeć nie tylko historię tej konkretnej nekropolii, ale także dowiedzieć się o zwyczajach pogrzebowych Żydów, o tym, jak kiedyś wyglądały cmentarze, czym różniły się cmentarze wiejskie od miejskich, wreszcie - jakie są inne pamiątki żydowskie w okolicy.

  Anna Sadło-Ostafin zapraszając mieszkańców naszego regionu na zwiedzanie zaznacza, że chrzanowski cmentarz różni się od tych, które Ślązacy mogą znać (np. gliwickiego czy bytomskiego). - Nasz cmentarz ma charakter raczej wiejski, taki, jakich większość w małopolskich miasteczkach. To cmentarz bardzo stary, założony jeszcze w XVIII wieku, obecnie ma powierzchnię 1,7 hektara. Najstarsze i najcenniejsze macewy pochodzą z początku wieku XIX (starsze nie przetrwały wojny). Na terenie cmentarza znajdują się też bardzo cenne dwa ohele (to niewielkie budynki, stawiane nad grobami osób zasłużonych dla społeczności żydowskiej, np. rabinów, cadyków) - pierwszy nad grobem chrzanowskiego rabina Salomona Bochnera, drugi - członków znanego miejscowego rodu rabinackiego Halberstamów.

  Co warto zobaczyć w okolicy  Około 10 kilometrów od Chrzanowa, w Wygiełzowie, znajduje się Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec.

  Wizytę w tym miejscu można połączyć ze zwiedzaniem cmentarza żydowskiego. W skansenie na ponad 5 hektarach zgromadzono kilkadziesiąt obiektów z zachodniej Małopolski. To głównie chłopskie chaty z sadami i ogródkami. Do najcenniejszych budowli należy drewniany kościółek z 1623 roku, z oryginalnym wyposażeniem barokowym, przeniesiony z Ryczowa. Z niedalekiej Alwerni przeniesiono ciekawy dom z podcieniami. Dumą muzeum jest nabytek z ostatnich lat - dwór z Drogini koło Myślenic. Jego rekonstrukcję zakończono dopiero 6 lat temu.

  Ze skansenu spacerkiem można przejść w kierunku malowniczych ruin średniowiecznego zamku Lipowiec. Jego historia jest barwna i bogata, warto wiedzieć, że ukrywał się tutaj np. rotmistrz pilecki po swojej ucieczce z obozu w Oświęcimiu. Z zamku roztacza się wspaniały widok na okolice Oświęcimia i Zatora.

  Zamek i skansen można zwiedzać do końca października w godzinach od 8 do 18, od listopada do końca lutego od 8 do 15. Bilety do skansenu - 8,5 zł i ulgowy 5 zł, na zamek - 6 i 4 zł. Za oprowadzanie przez przewodnika trzeba zapłacić w obydwu miejscach dodatkowo.

  Dojazd autem


  Do Chrzanowa najłatwiej dojechać autostradą A4 (kierunek Kraków).
  Z Katowic to około 35 km. Do kosztów wyjazdu należy doliczyć opłatę za autostradę (18 zł w dwie strony). Tańsza będzie wycieczka tzw. starą drogą krakowską przez Jaworzno. Odległość taka sama, ale zamiast pół godziny będziemy jechać dwa razy dłużej.

  Kolej i autobusy


  Z Katowic do Chrzanowa nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego. Konieczna jest przesiadka w Trzebini.
  Autobusy i busy z Katowic do Chrzanowa odjeżdżają praktycznie co godzinę.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama