Sąsiedzi bez granic

  Sąsiedzi bez granic

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj późnym popołudniem odbyło się uroczyste otwarcie drogi z Krzanowic do czeskich Strahovic. Polacy i Czesi wybudowali ją wspólnie. Dostali na tę inwestycję prawie 230 tysięcy euro z Unii Europejskiej.
  Napisany przez polskich i czeskich urzędników projekt nosił nazwę "Przywrócenie historycznych więzi". Zresztą nieprzypadkowo, bo dotąd do granicy z Czechami biegła polna droga, która częściej dzieliła niż łączyła.

  - Po większym deszczu zamieniała się w bagnisko. Przez błoto nie można było przebrnąć. Prawie tak jak za czasów PRL-u, do Czech nie można było się dostać - mówią mieszkańcy Krzanowic.
  Czeskie Strahovice leżą dwa kilometry od polskiego miasta. Do 1920 roku obie miejscowości należały do powiatu raciborskiego.

  W Krzanowicach skupiało się życie jednych i drugich. Tu znajdowała się parafia, szkoła i urząd gminy. Sąsiedzi spotykali się w pracy i karczmie. Potem wytyczono granicę i historyczne więzi zostały nagle zerwane. Szlabany rozdzieliły nawet rodziny.

  - Na naszym cmentarzu mamy wielu zmarłych ze Strahovic. Podobnie jest u nich, gdzie chowano naszych. Przed wojną było sporo takich małżeństw, co to on był stąd, a ona stamtąd. Potem kontakty się skończyły na wiele lat - wspomina Maksymilian Ehr, który mieszka blisko dawnej granicy.

  Potem, od lat 90. było już lepiej. Można było pojechać do Czech np. na rowerze. Ale żeby dostać się do Strahovic autem trzeba było robić kilkadziesiąt kilometrów przez Pietraszyn. Bo było to przejście tzw. małego ruchu granicznego. Niewiele zmieniło się, gdy weszliśmy do strefy Schengen.

  - Szlabany usunięto, ale co z tego, skoro błoto uniemożliwiało jazdę. Po dawnym kruszywie, którym kiedyś utwardzono drogę dla rolników nie zostało już ani śladu - mówi Ehr.

  Urzędnicy z Krzanowic i Strahovic postanowili zrobić coś z dzielącą mieszkańców przeszkodą i złożyli wniosek o dofinansowanie na budowę drogi w ramach "współpracy transgranicznej".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama