Ważne
  Katowice: To ostatnia chwila by uratować figurkę św. Barbary

  Katowice: To ostatnia chwila by uratować figurkę św. Barbary

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: To ostatnia chwila by uratować figurkę św. Barbary
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Nie ma żadnych wątpliwości - figurka św. Barbary z ul. Kopalnianej 4 w Katowicach jest w tak złym stanie, że gdyby nie konserwatorzy - nie przeżyłaby tej zimy. Kilka dni temu została zdemontowana i przewieziona do Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Sosnowcu, gdzie zostanie poddana gruntownej renowacji.
  Pomogą w tym zdjęcia figurki sprzed lat, jakie Dziennik Zachodni otrzymał od czytelników. m. in. od Beaty Piechy van Schagen, bratanicy ks. Henryka Piechy. To on w latach 80. dokumentował kult świętej na Górnym Śląsku.

  Odnowienie figury sfinansuje Katowicki Holding Węglowy: - Mimo, że nie jesteśmy właścicielami terenu na którym stoi figurka, to jednak była ona związana z kopalnią. Dlatego chcemy pomóc ją uratować - mówi Wojciech Jaros, rzecznik KHW.

  Katarzyna Dzienniak z sosnowieckiej pracowni wyjaśnia, że figurę wykonano z tzw. sztucznego kamienia: - To odlew, a nie rzeźba. Struktura figurki została bardzo mocno naruszona, brakuje jej ręki, a fałda sukni z przodu odpada. Jest na niej kilka warstw farby - podkreśla.

  Wyjaśnia, że prace konserwatorskie będą polegały na konsolidacji figurki, uzupełnieniu ubytków i usunięciu farby. Ale to nie wszystko: - Renowacji wymaga też cokół. W tym przypadku będziemy uzależnieni od pogody. Mamy nadzieję, że dopisze i pozwoli nam wykonać konieczne prace - mówi Dzienniak.

  Kiedy zdejmowano figurkę z cokołu prace obserwowali mieszkańcy pobliskich domów. Oferowali swoją pomoc, pytali o to co ze św. Barbarą się stanie.

  - Były głosy, że lepiej figurkę zrekonstruować, a tę zostawić w spokoju, ale ja się z tym nie zgadzam. To zainteresowanie ludzi pokazało, że czują się z nią związani. Właśnie dlatego warto ją uratować mimo, że nie posiada walorów artystycznych - podkreśla konserwatorka.

  Figurka na ul. Kopalnianą w Bogucicach trafiła w 1933 roku. To wydarzenie odnotowano w kronikach dzielnicy. Najpierw stała po drugiej stronie ulicy. Przeniesiono ją z powodu prac budowlanych na ulicy.

  Św. Barbara zachowała się na fotografiach wykonanych przez ks. Henryka Piechę, redaktora Gościa Niedzielnego. Interesował się on kultem świętej na Górnym Śląsku. Jego dzieło kontynuuje teraz jego krewna Beata Piecha van Schagen.

  Wojciech Jaros, rzecznik KHW podkreśla, że biorąc pod uwagę to, z czego wykonano figurkę przy ul. Kopalnianej, jej fundatorami nie byli ludzie bogaci: -Raczej ci, którzy szli tamtędy do pracy w kopalni Katowice, której już nie ma. Jest więc ta figurka przywołaniem kawałka historii dzielnicy, miasta. Czegoś, co już nie wróci. Wspomnieniem, które naprawdę warto zachować dla potomnych.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Barborka jusz niypotrzebno

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 39

   Po grubie zostały ino smyntne resztki, to po co ta "świynto" figurka?
   Może lepij bydzie jak sie jom Sosnowioki u siebie zostawiom, jako pamiontka tego co na Ślonsku spiepszyli, zniszczyli,...rozwiń całość

   Po grubie zostały ino smyntne resztki, to po co ta "świynto" figurka?
   Może lepij bydzie jak sie jom Sosnowioki u siebie zostawiom, jako pamiontka tego co na Ślonsku spiepszyli, zniszczyli, wykończyli?
   Może widok tyj "pamiontki" pozbawi ich (oby), snu, kopnie w ich zasmolone sumiynie?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama