Ważne
  Śląskie potrzebuje dobrych fachowców

  Śląskie potrzebuje dobrych fachowców

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To pewne. Rola szkolnictwa zawodowego na rynku pracy jest coraz większa. Dowód? W zeszłym roku ponad 50 tys. ofert pracy w województwie śląskim skierowanych było do osób z wykształceniem zawodowym. Pracodawcy poszukiwali m.in. mechaników, cieśli, gipsiarzy, malarzy, płytkarzy. Żadnej oferty nie było dla magistrów politologii czy filozofii.
  - Możemy spodziewać się, że bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem nadal będzie rosło - podkreśla dr Rafał Muster, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, który bada rynek pracy w naszym regionie.

  Jak dodaje, obecnie mamy w Polsce blisko 2 miliony studentów - w Niemczech, gdzie jest ok. 80 mln mieszkańców jest ich 1,2 mln - dlatego nie jesteśmy w stanie wytworzyć tylu miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem.

  Dlatego we wtorek w Katowicach zainaugurowano wart 72 mln zł projekt "Mam zawód - mam pracę w regionie", który ma zachęcić gimnazjalistów do zdobywania konkretnych zawodów w szkołach zawodowych i podnieść jakość kształcenia.

  - Na Śląsku jest bardzo silnie rozwinięty przemysł i przedsiębiorczość, dlatego potrzebujemy dobrych i wykwalifikowanych fachowców - podkreśla Aleksandra Banasiak, wicemarszałek województwa śląskiego. Jak dodaje Barbara Kubiak z Urzędu Marszałkowskiego, by zachęcić uczniów do wyboru zawodówek, potrzebna jest zmiana wizerunku tych szkół. - Niestety, wciąż młode osoby słyszą "ucz się, bo inaczej pójdziesz do zawodówki". Chcemy odkłamać ten wizerunek, tak by absolwent szkoły zawodowej był postrzegany jako zawodowiec.

  Z programu, który prowadzi Urząd Marszałkowski wraz z Kuratorium Oświaty w Katowicach i 30 powiatami i miastami na prawach powiatu, skorzysta 258 placówek, które otrzymają dotację na zakup sprzętu i doposażenie pracowni dydaktycznych. Weźmie w nim udział 14 tysięcy uczniów.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama