Przedszkola tańsze i dostępne? Możliwe, że tak będzie za rok

  Przedszkola tańsze i dostępne? Możliwe, że tak będzie za rok

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przedszkola tańsze i dostępne? Możliwe, że tak będzie za rok

  ©ARC

  W przedszkolach szykuje się prawdziwa rewolucja. Od września przyszłego roku za szóstą i siódmą godzinę pobytu dziecka w placówce rodzice zapłacą maksymalnie złotówkę (pięć pierwszych godzin jest bezpłatnych).
  Przedszkola tańsze i dostępne? Możliwe, że tak będzie za rok

  ©ARC

  W następnych latach złotówkę ma także kosztować ósma godzina i kolejne. W placówkach ma być też więcej miejsc dla maluchów. Na każdego przedszkolaka samorządy otrzymają dotację. Takie zmiany zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wprowadzane będą stopniowo. Pierwsze mają wejść w życie we wrześniu 2013, ostatnie trzy lata później. Na ten cel ministerstwo ma 320 mln zł.

  - Wejście w życie ustawy spowoduje zniesienie dwóch podstawowych barier w dostępie do edukacji przedszkolnej - podkreśla Justyna Sadlak z zespołu prasowego MEN. - Chodzi o zbyt małą liczbę miejsc w placówkach, która wynika z braku pieniędzy w budżetach samorządów, oraz o wysokie opłaty, jakie za pobyt dziecka w przedszkolu ponoszą rodzice.

  Obecnie maluchy mają zagwarantowane nie mniej niż 5 godz. zajęć w przedszkolu bezpłatnie (w Katowicach czy Tarnowskich Górach jest to 6 godz.). Stawkę za każdą dodatkową godzinę ustala rada gminy. Od września przyszłego roku opłata za 6. i 7. godzinę pobytu dziecka w przedszkolu wynosiłaby maksymalnie złotówkę. Od września 2014, tyle kosztowałaby również 8. godzina, zaś jeszcze rok później wszystkie kolejne godziny. Za pieniądze z tych opłat mają być organizowane dodatkowe zajęcia dla maluchów, za które dziś rodzice często muszą płacić. Co na to główni zainteresowani?

  - Miesięcznie na przedszkole, czyli godziny dodatkowe, wyżywienie i zajęcia dodatkowe, wydajemy ponad 200 złotych - wylicza pani Katarzyna z Katowic, mama pięcioletniej Gosi. - Dla domowego budżetu nie są to małe pieniądze. Każdy pomysł, który pozwoli obniżyć tę kwotę jest dobry - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama