Ważne
  Muzeum Śląskie: Budują i spierają się o pieniądze [ZDJĘCIA]

  Muzeum Śląskie: Budują i spierają się o pieniądze [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trzykondygnacyjny budynek administracyjny Muzeum Śląskiego jest już gotowy. Jego elewację będzie stanowiła szklana ściana kurtynowa, jej montaż właśnie
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arkadiusz Gola

  Na budowie Muzeum Śląskiego dobiegają końca prace żelbetowe. Nowa siedziba muzealników ma być gotowa w marcu 2013 roku. Pierwsi odwiedzający wejdą tu jednak pod koniec przyszłego roku ZOBACZ, JAK PRZEBIEGA BUDOWA
  Budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego zakończy się w marcu 2013 r. - poinformował przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji. Jeśli termin zostanie dotrzymany, Leszek Jodliński, dyrektor muzeum obiecuje, że pierwsi goście wejdą do muzeum pod koniec przyszłego roku. Wiele wskazuje na to, że się uda. Prace żelbetowe zostały bowiem wykonane w 95 proc.

  - Został nam do budowy ostatni strop - mówi Maciej Kołtonowicz z Budimexu.

  Strop to dach głównej siedziby muzeum, która w całości będzie schowana pod ziemią. Cztery jej piętra są już gotowe. Trwają w nich prace instalacyjne, malowane są ściany, montowane podłogi i oświetlenie. Podobne roboty prowadzone są na trzech kondygnacjach przylegających do muzeum podziemnych parkingów (324 miejsca). Nad ziemią trwa renowacja pokopalnianych obiektów i montaż elewacji na trzykondygnacyjnym budynku administracyjnym MŚ.

  Równolegle z budową muzeum trwa spór między generalnym wykonawcą a śląskim Urzędem Marszałkowskim. Spór dotyczy robót dodatkowych przy wykonywaniu wykopów ziemnych. Budimex ze względu na ruchy ziemi na terenie inwestycji - obsuwanie się gruntów - wykonał dodatkowe prace związane z zabezpieczeniem wykopu. Ich koszt wycenił na ok. 14 mln zł. Zwrotu żąda od Urzędu Marszałkowskiego.

  Tymczasem urzędnicy marszałka zastanawiają się, czy ziemia nie osunęła się na wykop z winy wykonawcy i płacić nie chcą. W sprawę zaangażowano mediatora, ale bezskutecznie. Kolejny krok, jak przyznał Jodliński, to droga sądowa.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama