Kompetencje na miarę potrzeb

  Kompetencje na miarę potrzeb

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Doświadczenie jest największym atutem osób w wieku 50+ na dzisiejszym rynku pracy

  Doświadczenie jest największym atutem osób w wieku 50+ na dzisiejszym rynku pracy ©123rf

  Projekty wspierające zatrudnienie osób 50+ cieszą się na Śląsku wielką popularnością
  Doświadczenie jest największym atutem osób w wieku 50+ na dzisiejszym rynku pracy

  Doświadczenie jest największym atutem osób w wieku 50+ na dzisiejszym rynku pracy ©123rf

  Osoby po pięćdziesiątym roku życia z województwa śląskiego mają możliwość uzyskania wsparcia w wielu projektach finansowanych z Funduszy Europejskich. Tylko do końca 2011 r. w przedsięwzięciach adresowanych do grupy 50+ w województwie śląskim udział wzięło już 12,7 tys. osób.

  Wsparcie osób 50+ przybiera rozmaitą formę. Od szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe po wspieranie samozatrudnienia. Z kolei aby zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób z tej grupy wiekowej, proponuje się im dofinansowanie staży dla osób 50+, sfinansowanie utworzenia stanowisk pracy czy też szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników z tej grupy wiekowej.


  Przykładem udanego przedsięwzięcia był projekt "Kompetencje na miarę potrzeb", realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach od lutego 2010 r. do stycznia 2012 r. na terenie całego Śląska. Projekt adresowany był do osób powyżej 50. roku życia, które chciały podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

  Każdy z aż 200 uczestników mógł skorzystać z bogatego pakietu szkoleniowo-doradczego. W jego skład wchodziły m.in.: doradztwo indywidualne (tzw. jobcoaching), szkolenia komputerowe, interpersonalne, podnoszące umiejętności zawodowe. Ważnym elementem projektu był intensywny, obejmujący łącznie 204 godziny nauki, kurs języka angielskiego. Jego zaletą była możliwość potwierdzenia zdobytych umiejętności międzynarodowym certyfikatem TELC. Z kolei po ukończeniu szkolenia komputerowego każdy z uczestników miał możliwość przystąpienia do egzaminu i uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych ECDL (European Computer Driving Licence).
  Wiele osób powyżej 50. roku życia ceni sobie możliwość udziału w projektach umożliwiających założenie własnej działalności gospodarczej. Zazwyczaj pomoc finansowa jest łączona wtedy z bogatym blokiem szkoleń podnoszących kwalifikacje uczestników projektu i zapoznających z podstawami prowadzenia własnej firmy.

  Szansę na założenie własnej firmy daje m.in. projekt "40 tysięcy nowych możliwości", adresowany do osób z podregionu katowickiego. Prowadzi go Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" sp. z o.o., która w sierpniu przeprowadziła nabór chętnych. 60 osób, w tym przynajmniej 36 w wieku 50-64 lata, przejdzie szkolenia przygotowujące do uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Po ich zakończeniu wyłoniona zostanie grupa 48 osób, która będzie miała szansę otrzymać dotację na założenie własnej firmy: maksymalnie mogą uzyskać na ten cel aż 40 tys. zł. Dodatkowo beneficjenci przez sześć lub nawet 12 miesięcy otrzymywać będą wsparcie pomostowe w wysokości 1380 zł miesięcznie. - Napłynęło do nas aż 479 zgłoszeń - mówi koordynator projektu Tomasz Bednarek.

  Projekt adresowany jest nie tylko do bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, ale także zatrudnionych, którzy chcą założyć własną firmę, by przedłużyć aktywność zawodową. - Z doświadczenia wiem, że istotne dla osób, które korzystają z tego typu dofinansowania, jest też wsparcie szkoleniowo--doradcze, które mogą uzyskać już po uruchomieniu firm, kiedy to stawiają pierwsze kroki w biznesie - mówi Tomasz Bednarek. Dodaje, że przez pierwsze miesiące funkcjonowania świeżo upieczeni przedsiębiorcy będą mogli w każdej chwili poprosić o pomoc, np. w rozwikłaniu problemów prawnych lub w przygotowaniu oferty dla klienta.

  Nawet 40 tys. zł dotacji będzie też do zdobycia w projekcie "Moja Firma, mój sukces - wsparcie w założeniu firmy osób 50+". Realizują go wspólnie Agencja Rozwoju Lokalnego SA w Sosnowcu i CTC Polska sp. z o.o. w Katowicach. W jego efekcie powstać ma 40 firm. Projekt adresowany jest wyłącznie do osób po 50. roku życia, bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z podregionu sosnowieckiego (powiaty: zawierciański i będziński oraz miasta: Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Jaworzno). Nabór zainteresowanych udziałem w szkoleniach ogłoszony będzie do końca października.

  W listopadzie planowany jest z kolei nabór wniosków do projektu "Drogowskaz na przedsiębiorczość". Realizować go będzie Inkubator Przedsiębiorczości sp. z o.o. w Tarnowskich Górach. W jego ramach 50 osób uzyska wsparcie szkoleniowo-doradcze oraz finansowe - do 40 tys. zł - na założenie działalności. Osoby powyżej 50. roku życia stanowić mają minimum 60 proc. uczestników projektu.

  Natomiast w Częstochowie tamtejszy powiatowy urząd pracy zaprosi za kilka miesięcy do projektu "Biznesmen - Bizneswomen". Planowany jest w nim udział 150 bezrobotnych, w tym 90 osób powyżej 50. roku życia. Do zdobycia będzie 20 100 zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Warto już dziś szykować zgłoszenie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama