18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Omijasz szlabany na torach? Nie czuj się bezkarnie. Jesteś śledzony [ZOBACZ]

Tomasz Szymczyk
Samochód do tropienia osób nielegalnie przechodzących przez tory kolejowe
Samochód do tropienia osób nielegalnie przechodzących przez tory kolejowe Tomasz Szymczyk
Specjalny samochód do tropienia osób przechodzących przez tory w niedozwolonym miejscu i złodziei torowisk został dzisiaj zaprezentowany w Sosnowcu. Bierze udział w programie Bezpieczny przejazd, w którym uczestniczą policjanci, kolejarze i ochroniarze SOK. ZOBACZ

W środę w siedzibie Zakładu Linii Kolejowych PLK w Sosnowcu odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe wyniki programu Bezpieczny przejazd.

Kolejarze, policjanci i ochroniarze SOK podsumowali dotychczasowe działania w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj, która od października objęła również zagadnienie pieszych przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych. W spotkaniu uczestniczyli: rzecznik PLK Mirosław Siemieniec, szef ZLK w Sosnowcu Daniel Dygudaj, podinspektor Mirosław Dybich z KWP w Katowicach oraz inspektor Aleksy Cieślik z katowickiej komendy SOK.

W skali całego kraju w pierwszej połowie 2012 roku na torach zanotowano 147 potrąceń ze skutkiem śmiertelnym, 45 osób zostało w takich przypadkach ciężko rannych. Zdarzenia takie spowodowały opóźnienie 3 387 pociągów.

Właśnie po to, aby uniknąć takich wypadków prowadzona jest kampania Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj. Jak mówi Aleksy Cieślik z katowickiej komendy Straży Ochrony Kolei to kampania trafna, potrzebna i skuteczna.

- W 2010 r. miało miejsce 257 wypadków, w 2011 r. było ich 205, a tegoroczne statystyki pokazują, że znów będzie spadek - mówi. - Najwięcej wypadków ma miejsce z udziałem kierowców. Kolejarze mają mało do powiedzenia. Z pociągiem jeszcze nikt nie wygrał. Kierowca samochodu jadąc drogą ma możliwość ominięcia przeszkody, a maszynista takiej możliwości nie ma. Droga hamowania pociągu to nawet 700-800 metrów - przypomina Aleksy Cieślik.

Podczas spotkania Straż Ochrony Kolei zaprezentowała też pracujący w naszym regionie specjalny samochód do tropienia osób przechodzących przez tory w niedozwolonym miejscu czy złodziei torowiska. Specjalne kamery pozwalają penetrować teren nawet na odległość 2 kilometrów.

- W całej Polsce takich samochodów jest dziewięć, w naszym regionie jeden - mówi strażnik Damian Błażewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo