Ważne
  Blues zza krat: Więźniowie z całej Polski grali w...

  Blues zza krat: Więźniowie z całej Polski grali w Wojkowicach [ZDJĘCIA]

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Blues zza krat: Więźniowie z całej Polski grali w Wojkowicach [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Grażyna Dębała

  W Zakładzie Karnym w Wojkowicach odbyła się czternasta edycja muzycznej imprezy "Blues zza krat". Na scenie swoich reprezentantów miało dziesięć zakładów karnych z całej Polski. W sumie przed skazanymi, którzy odbywają karę w Wojkowicach, wystąpiło 38 muzyków.
  - Zdarza się, że ludzie zarzucają nam, że organizujemy więźniom rozrywki, gdy tymczasem pobyt w więzieniu, to przecież kara. Trzeba jednak pamiętać, że naszym zadaniem jest resocjalizacja, a możliwość występu przed publicznością i brawa, sprawiają, że niektórzy zaczynają czuć się ważni. Zaczynają realizować marzenia, które kiedyś mieli i na tym budują swoją przyszłość - tłumaczy Joanna Korczyńska, rzeczniczka prasowa zakładu Karnego w Wojkowicach.


  Więźniowie, którzy w środę wystąpili na scenie, mają podobne refleksje.

  - Na tym festiwalu występuję już chyba po raz szósty. Muzyka jest moją odskocznią od codzienności, która bywa trudna. To właśnie z muzyką wiążę dziś swoją przyszłość - mówi Ryszard, który na scenie występuje pod pseudonimem Cienki Bolek.


  Podobne deklaracje składają też inni muzycy

  - Dużo w życiu straciłem przez alkohol, a muzyka to po prostu powrót do dawnych marzeń i pasji. Dziś wiem, że kiedyś będę uczył grać na gitarze moich synów. I nie będę do tego potrzebował alkoholu - zapewnia Mariusz Jedynak z zespołu WZK.


  Wojkowicki "Blues zza krat" to ewenement na skalę kraju.

  - Zakłady karne organizują przeglądy twórczości skazanych, ale zazwyczaj są to konkursy literackie czy plastyczne. Do jurorów trzeba dostarczyć pracę. U nas trzeba zorganizować pobyt więźniów. Wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone. To duże wyzwanie i spore przedsięwzięcie, ale warto - podkreśla Joanna Korczyńska.

  
Do Wojkowic przyjechali między innymi skazani z Bydgoszczy, Świdnicy, Chełma, czy Raciborza.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama