18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cementownia Grodziec do rozbiórki? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
Kilkadziesiąt lat temu tętniło tu życie. Produkowano tu najlepszy w Europie cement portlandzki. Była to pierwsza cementownia na ziemiach polskich i druga w Europie. Zamknięto ją w 1979 roku. Teraz, po 33 latach, nie ma pomysłu, co dalej zrobić z obiektem. Pozostałości po budynkach zakładu rozpadają się i stanowią zagrożenie dla przychodzących tu ludzi.

W miniony poniedziałek miejsce to obejrzał m.in. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Z tego, co widziałem, stan techniczny budowli jest fatalny - mówi Dariusz Wdowicki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Będzinie. - Będziemy rozmawiać z urzędem, co dalej w tej sprawie. Nie możemy wydać decyzji o zabezpieczeniu terenów, a jedynie o zabezpieczeniu budynków. Ich stan jest jednak taki, że należałoby je wyburzyć - dodaje.

Czy więc malownicze ruiny cementowni znikną z krajobrazu Grodźca. Jeszcze parę lat temu nawet nie dopuszczano takiej myśli. Cementownia została wpisana na Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. W 2008 roku Będzin otrzymał 70 tysięcy euro z Europejskiego Programu Współpracy Transnarodowej. Z Polski podobne dofinansowanie otrzymały wówczas tylko Poznań i Sopot. Miasto dołożyło do tego wtedy 54 tys. zł i w ramach projektu powstały... dwie koncepcje zagospodarowania terenu. Na tym koniec, bo na resztę już pieniędzy brak.

- Pieniądze zostały przeznaczone na studia i analizy obszaru oraz wykorzystania go. Taki był cel - tłumaczy Andrzej Adamczak z Urzędu Miejskiego w Będzinie, który był koordynatorem tego projektu. - Koncepcje powstały, reszta jest już poza mną. Cały czas jednak rozliczamy projekt i domykamy ostatnie kwestie - dodaje.

Pierwsza koncepcja zakładała stworzenie na terenie cementowni poprzemysłowego miasta ogrodu. Druga zakładała stworzenie centrum kulturalnego. Tą koncepcją interesował się Johann Bros, ten sam, który jest właścicielem szybu Wilson w Katowicach. Obie koncepcje zakładały zachowanie charakteru Cementowni Grodziec, która zajmuje 12 hektarów. Szacowano wówczas, że koszty przebudowy mogą sięgać 100 mln złotych.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że póki co bardziej realna jest raczej rozbiórka tego, co pozostało...


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!