Woźniczka: RAŚ wyciąga z kapelusza mało znane postaci

  Woźniczka: RAŚ wyciąga z kapelusza mało znane postaci

  Prof. Zygmunt Woźniczka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z prof. Zygmuntem Woźniczką, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego, na temat zmian patronów ulic, rozmawia Agata Pustułka.
  Prof. Zygmunt Woźniczka

  Prof. Zygmunt Woźniczka ©ARC Dziennik Zachodni

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Lech Kaczyński, czy Georg Bruning: Kto lepszym patronem ulicy w Bytomiu?


  Kto zasługuje na to, by zostać patronem ulicy?
  Każde pokolenie ma swoich bohaterów i chce ich uhonorować. Dla lwowiaków, którzy po wojnie przyjechali na Śląsk, ważne było np.
  upamiętnienie, choćby przez nazwy ulic, czy skwerów, bliskich swojej historii postaci i wydarzeń. Ale bywało i tak jak miało to miejsce w Bytomiu po 1945 roku, gdy jednej niemal nocy siedząc nad mapą hurtem zmieniono nazwy ulic w mieście na zgodne z intencjami nowej władzy.

  Teraz pomysły w tym zakresie rzuca głównie Ruch Autonomii Śląska
  Niestety często można zaobserwować, że Ruch Autonomii Śląska, który forsuje swoją politykę historyczną, wyciąga z kapelusza osoby mało znane, byle tylko podkreślić na Górnym Śląsku inne niż polskie wpływy. Ja osobiście nie mam nic przeciwko temu, by swoje ulice mieli np. założyciele Katowic Richard Holtze i Franz Winckler. Tak samo jeśli ludzie chcą uhonorować prezydenta Lecha Kaczyńskiego to mają do tego prawo. Trzeba też jednak patrzeć na koszty związane ze zmianami.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (59)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tan Hamletowski

   Literat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   dylemat " GORCELIKSTAD albo GORZELIKOWO" powinien rozstrzygnąć sam JORG. No więc jak Jorgusiu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Polski Slazak

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Polski Slazak czy Londyński Ślązak - jeżeli zależy tobie na Śląsku - to my Ślązacy zapraszamy na powrót do II RP i 3/4 - do polski - pomieszkaj tutaj i nie zabieraj głosu z za wielkiej-małej wody....rozwiń całość

   Polski Slazak czy Londyński Ślązak - jeżeli zależy tobie na Śląsku - to my Ślązacy zapraszamy na powrót do II RP i 3/4 - do polski - pomieszkaj tutaj i nie zabieraj głosu z za wielkiej-małej wody. Mieszkaj tutaj i oceniaj wszystko od środka - to wtedy będę ciebie szanował. Nie zabieraj głosu - nie szczekaj - keine Rinde - jeżeli tutaj nie jesteś. Twoje wywody są domysłem i obserwacją z za kurtyny - która zakrywa wiele problemów - a twoje odpowiedzi to tylko ble ble ble - słów których ty nie możesz poczuć na własnej skórze - nikt od ciebie nie siedzi na tym forum więcej niż ty - jeżeli teraz brakuje tobie kościoła katolickiego - to proponuję zrobić sobie ołtarzyk skromny w państwie które, nie stawia kościoła ponad wszystko - to dla tego możesz bez żadnych konsekwencji wypowiadać swoich debilizmów.

   pozdrawiam Samsonowic.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Woźniczka: RAŚ wyciąga z kapelusza mało znane postaci

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   To najwyższa pora nadrobić stracony czas.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice -śladami Morcinka

   Antyraś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 26

   powinno być przemianowane zgodnie z intencjami RAŚ na GORCELIKSTAD

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Domagam się wzorem Morcinka

   Raśista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 16

   aby Katowice nazywało się GORZELIKOWO!!.Po co zawracać sobie głowę pojedynczymi ulicami.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No na wzor

   STALINOGRODU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 16

   GIEREK mial wieksze zaslugi dla wslawienia sie Sosnowca w krajobraz uczonych w pismie a rodem z Zaglebia. Z tad tez przemianowanie tego grodu na GIEREKOWICE zblizyloby go do Katowic. A rynek nazwac...rozwiń całość

   GIEREK mial wieksze zaslugi dla wslawienia sie Sosnowca w krajobraz uczonych w pismie a rodem z Zaglebia. Z tad tez przemianowanie tego grodu na GIEREKOWICE zblizyloby go do Katowic. A rynek nazwac im. Zdzislawa Grudniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re p.Woźniczka

   ira (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Jeśli go nie znałeś , - to nie żałujjj , - jeśli go nie znałeś to nie żałujjjj, nieeee - bo przyjaciela straciłłł byśśś - booo przyjaciela traciłłł byśśśśś - jaggg jaaaaaaa - nie ty go nie załeśśś...rozwiń całość

   Jeśli go nie znałeś , - to nie żałujjj , - jeśli go nie znałeś to nie żałujjjj, nieeee - bo przyjaciela straciłłł byśśś - booo przyjaciela traciłłł byśśśśś - jaggg jaaaaaaa - nie ty go nie załeśśś -nieee - ---- lubiłeśśś tylko - czasem posłuchać jak graaa - aa czy pomyślałeśśś - - skąd biorą się tacy jak onnn - a czy pomyśllałeśś skądd biorą się tacy jak onnnnnnnn.
   Był jednymm z niewieluu - skazannym na BLUSAAAAA - ten wyrok dodawał mu siłłłłł - miałłł dom i rodzinę spokojnie muugł żyćć. - Lecz często uciekałł - by znowuż nabrać siłłł - By nabrać znów siłłłł - Bo czasu miałł małło - wyczówałł tooo - skazanych na bllusa - jle jeszcze jest takich ja onnn - skazany na blusaa , bo ilu jeszczee jestttttt takichchch jak onnnnnnnn . No ilu jeszcze jest takich jak onnnnnn no nieeeee - Skazany na Blusaaaaa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .....

   kunta-kinte (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 26

   Us-truj komunistyczny i żydzi to są dwie opcje które siebie na wzajem tolerują - nawet bez siebie żyć nie mogą - ich poglądy i programy idą w parze jak koń na wyścigach łeb w łeb - i co...rozwiń całość

   Us-truj komunistyczny i żydzi to są dwie opcje które siebie na wzajem tolerują - nawet bez siebie żyć nie mogą - ich poglądy i programy idą w parze jak koń na wyścigach łeb w łeb - i co najważniejsze nikt z nich nie zwycięży - jest tylko remis - prowadzący do pojednania i i wielkich obietnic jak drzewiej - komuna to siła napędowa - żydzi to pieniądze wspierający komunę - demokracja to wielkie słowa - lecz żydokomuna włada tym światem. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nacjonaliści szczekacze PL jedno pytanie - odpowiedz uczciwie...

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

   ... czym ten pan o nazwisku Kaczyński zasłużył sobie na to by czcić tego pana nazywają jego nazwiskiem ulice, plac , rondo, park czy inne na Śląsku. Tym że jest bo jest lub był największym...rozwiń całość

   ... czym ten pan o nazwisku Kaczyński zasłużył sobie na to by czcić tego pana nazywają jego nazwiskiem ulice, plac , rondo, park czy inne na Śląsku. Tym że jest bo jest lub był największym szczekaczem medialnym - to za mało - nawet bardzo za mało - teraz to nie ta sama komuna co przed 20 laty pomimo że II RP i 3/4 rządzą nadal komuniści - tak jest mentalności i mleka wyssanego z rodzinnego domu nie zmienisz.
   Społeczeństwo w II RP i 3/4 jest mało rozwinięte i im można wmówić każde debilizmy - te post komunistyczne zniewolone i zniszczone przez lata społeczeństwo jest tak słabe że każdy może wmówić mu co się chce - wystarczy popatrzeć na moherowców oni z rydza oddadzą swoje życie w czasach można powiedzieć pokoju - a co w czasie wojny by było - lepiej nie myśleć - tylko oni niewiedzą że śmierci i tak nikt nie weźmie ze sobą - tak jak wasz pupil kś. Jankowski - był i niema.
   Te pokolenie które teraz jest tworzone w II RP i 3/4 obróci się z wielką nienawiścią do waszych idoli i to ze spotęgowaną nienawiścią - ja się wychowałem w czasach komunizmu RPLU - i trochę wiem jak się obronić przed takimi jak ty - lecz ci co 90 roku się urodzili teraz dorastają - a za kilka lat jak zrozumieją że ich wykształcenie w RP jest g... warte a tym bardziej w UE - to nie chcę myśleć co się będzie działo,
   te państwo tworzy naród niewolników i to nie tylko na potrzeby RP ale także i UE.
   Jak to mówią nie musisz robić co starsi każą lecz warto posłuchać ich opinii i wyciągnąć wnioski. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @rabin Samsonowic

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 27

   Jezeli ten twoj powyzszy komentarz byl skierowany do mnie to mam takie pytania na ktore bylbym wdzieczny zebys z laski swojej odpisal:
   1. Co ty sie tak uczepiles tego Kaczynskiego?
   Czy jestes...rozwiń całość

   Jezeli ten twoj powyzszy komentarz byl skierowany do mnie to mam takie pytania na ktore bylbym wdzieczny zebys z laski swojej odpisal:
   1. Co ty sie tak uczepiles tego Kaczynskiego?
   Czy jestes naprawde taki ograniczony emocjonalnie zeby kazdego kto jest przeciwko Ruchowi Anty Slaskiemu zaraz zaliczac do wielbicieli Kaczynskiego?
   Ja wiele razy na tych forach pisalem ze jestem przeciwny nadawaniu nazwy ulic imieniem Kaczynskiego, jako ze ten czlowiek niczym sie nie wyroznil zeby sobie na to zasluzyc.
   Ciagle siedzisz na tych forach 24/7 i nadal nie jestes w stanie doczytac ze wiekszosc jest ludzi jest temu przeciwna? czlowieku staraj sie czytac ze zrozumieniem, a jezeli sa tu tacy ktorzy nadawnie nazw ulic imieniem Kaczynskiego popieraja, to jezeli nie mozesz zapamietac ktorzy, to wez olowek i kartke papieru i zapisuj sobie, zebys starym, wyprobowanym RASiolskim sposobem nie oczernial wszystkich ktorzy sa twojemu spojrzeniu na swiat przeciwni.
   Ja dotad zawsze glosowalem na PO, wczesniej na UW, ale teraz po raz pierwszy, biore pod uwage oddanie glosu na PiS tylko dlatego ze jest to jedyna partia na Gornym Slasku obok SLD ktora przeciwstanwia sie stanowczo dzialaniom Ruchu Anty Slaskiego (RAS) na Gornym Slasku.
   Glosowalbym nadal na PO gdyby ta partia wystapila otwarcie, przeprosila za wchodzenie w uklady z RASiem i zadeklarowala sie ze juz nigdy z RASiem w zadne uklady nie wejdzie.
   Mimo ze w czasach szkolnych chodzilem na demonstracje przeciwki kumunie, teraz nawet nie mialbym problemu zeby zaglosowac na SLD, czasy sie zmienily, i skoro przebaczylismy niemcom, to mozemy tez przebaczyc SLD i najprawdopodobniej zaglosuje na SLD, a nie na PiS , SLD tez otwarcie krytykuje RAS, wiec sa warci oddania na nich glosu.
   2. "Społeczeństwo w II RP i 3/4 jest mało rozwinięte i im można wmówić każde debilizmy - te post komunistyczne zniewolone i zniszczone przez lata społeczeństwo jest tak słabe że każdy może wmówić mu co się chce"
   Tu napisales prawde, jednak odnosi sie to w calosci do wyborcow RAS , ktorym wciskany jest kit na resorach i torzy sie na to wszystko lapia. To jest przyklad spoleczenstwa umyslowo zniewolonego.
   3. "te państwo tworzy naród niewolników i to nie tylko na potrzeby RP ale także i UE"
   Tu tez na pewno piszac "panstwo" tak naprawde miales na mysli partie RAS na Gornym Slasku, jezeli tak to sie zgadzam, a jezeli nie to o co ci tak naprawde chodzi, konkrety prosze, i jak chcialbys to usprawnic, na pewno masz pomysly, bo gdybys nie mial to bys nie krytykowal. A moze ty krytykujesz tak sobie od niechcenia, poobzucac blotem wszystkich dookola, w nadziei ze moze cos sie przylepi i zostanie.
   4. "lecz ci co 90 roku się urodzili teraz dorastają - a za kilka lat jak zrozumieją że ich wykształcenie w RP jest g... warte a tym bardziej w UE - to nie chcę myśleć co się będzie działo,"
   Wiec nie mysl, tobie myslenie sprawia duzo trudnosci z tego co widze, zostaw myslenie innym.
   Problemem w Polsce jest brak kapitalu, a to dlatego, ze przez ponad pol wieku pod komuna kapital w Polsce i innych panstwach komunistycznych byl niszczony i w 1989 Polska byla gola i niewesola, zeby stworzyc miejsca pracy trzeba bylo kapital i technologie z innych krajow zciagac na gwalt sprzedajac nic nie warte przedsiebiorstwa za symboliczna gotowke modlac sie zeby ktokolwiek chcial to wziac za darmo, zainwestowac, dac ludziom prace i znalezc zbyt na te wytworzone towary.
   A jezeli ktos mysli ze te przedsiebiorstwa byly cokolwiek warte i byl w Polsce kapital na modernizacje, nowe technologie, to dlaczego sami tych przedsiebiorstw nie kupowaliscie, skoro to byla taka okazja, trzeba bylo sie zebrac w kilku lub kilkunastu, kupic takie pokomunistyczne molochy i je sobie prowadzic.
   Jezeli, skoro jestes w starszym wieku, tych prostych zaleznosci nie rozumiesz, to ja nie jestem w stanie ci pomoc , oprocz skierowania cie na wlasciwe tory, zebys sie lepiej z tematem zapoznal, zanim przyjdziesz tu wypisywac komentarze na tematy na ktore nie masz absolutnie zielozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zycie na Gornym Slasku byloby...

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 29

   ...o wiele lepsze gdyby nie ci wywprtowcy z RAS.Dlaczego Pan Bog skaral Gorny Slask taka partia niezrownowazona psychicznie, i politykami dla ktorych co zle dla Gornego Slaska jest dobre dla...rozwiń całość

   ...o wiele lepsze gdyby nie ci wywprtowcy z RAS.Dlaczego Pan Bog skaral Gorny Slask taka partia niezrownowazona psychicznie, i politykami dla ktorych co zle dla Gornego Slaska jest dobre dla nich.Trzeba w koncu na taczkach wywiezc tego kibola Gorzelika z ta banda niedorozwinietych RASiowych przytakiwaczy.Sa jakie miejsca w zakladzie psychatrycznym wolne dla tej bandy niedorozwinietych gowniarzy?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski Slazak - największy wywrotowiec na tym forum

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   .

   Zdjęcie autora komentarza
   Powiedzieć, że RAŚ wyciąga ludzi z kapelusza to komplement.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 32

   Ściślej, należałoby powiedzieć, że RAŚ wyciaga ludzi z pruskich i niemieckich sztambuchów. Ludzie ci nienawidzili Polaków. Niejednokrotnie zwalczali ich aktywnie, a teraz mają być patronami ulic w...rozwiń całość

   Ściślej, należałoby powiedzieć, że RAŚ wyciaga ludzi z pruskich i niemieckich sztambuchów. Ludzie ci nienawidzili Polaków. Niejednokrotnie zwalczali ich aktywnie, a teraz mają być patronami ulic w ślaskich miastach. Absurd. Polityka niemiecka przyniosła Śląskowi najstraszliwszy najazd od czasów Tatarów, czyli Rusków najazd, a Niemcy mają być teraz na Śląsku czczeni niczym bożki. Ale żal...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nazischwein bis

   Stauffenberg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 10

   No to przyjrzyjmy się, jakich to straszliwych polakożerców wyciągnął RAŚ z "pruskich i niemieckich sztambuchów". Jeden to powszechnie szanowany burmistrz Bytomia Bruning. Wyrzut sumienia dla tych,...rozwiń całość

   No to przyjrzyjmy się, jakich to straszliwych polakożerców wyciągnął RAŚ z "pruskich i niemieckich sztambuchów". Jeden to powszechnie szanowany burmistrz Bytomia Bruning. Wyrzut sumienia dla tych, którzy zdewastowali miasto po 1945 roku, a którzy dla piaskowych dziadków są idolami, bo krzewili polskość. Kolejny to Franz Waxman - Żyd z Królewskiej Huty, który dostał dwa Oskary i na wniosek RAŚ ma ulicę w Katowicach. Następni to Tiele-Wincklerowie, twórcy Katowic, rodzina, z której wywodziła się Matka Ewa z Miechowic, słynąca z działalności dobroczynnej. Wciąż czekają na swoją ulicę w Katowicach. Dalej Maria Goeppert-Mayer, laureatka Nobla urodzona w Katowicach, która pracowała dla Amerykanów w ramach projektu Manhattan. Wreszcie ofiary Tragedii Górnośląskiej. To dopiero niemieccy nacjonaliści. A, jeszcze Roździeński. Na wniosek RAŚ sejmik upamiętnił go uchwałą.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Kaj żeś stracił swoja rynka Stałfenberg?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 47

   Czy nie w Afryce brytyjska kula odjęła ci rękę, którą hajlowałeś wodzowi tak długo jak zwyciężał na wszystkich frontach? Jak tylko wielkie niemcy zaczęły przegrywać, to zmieniłeś zdanie na temat...rozwiń całość

   Czy nie w Afryce brytyjska kula odjęła ci rękę, którą hajlowałeś wodzowi tak długo jak zwyciężał na wszystkich frontach? Jak tylko wielkie niemcy zaczęły przegrywać, to zmieniłeś zdanie na temat wodza. Wstydziłbyś sie synek używać takiego nicka.
   Ad meritum. Na Śląsku nikt polskości nie musi krzewić, bo Śląsk to Polska. Tak było zawsze i tak pozostanie. Szanowany Bruning nigdy nie nazwałby ulicy Bytomia imieniem Piastów Śląskich, albo Jaksy z Kopanicy. Ty luju kłamliwy. Dlaczego łżesz? Kto ci za to płaci?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Nazischwein bis

   Stauffenberg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

   No i piaskowy dziadek rozsypał się niczym babka. Wyszedł zeń cały rynsztok.


   Zdjęcie autora komentarza
   Uuuuuu. Pogadaj z jo/ich

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

   Pogadaj z jo/ich tym miłosnikiem pruskiej obecności na Śląsku. On ci powie jak sprowadzić adwersarza do rynsztoka. To jest majster w tej dziedzinie.
   Ad rem. Ile ulic w niemieckim Bytomiu nosiło...rozwiń całość

   Pogadaj z jo/ich tym miłosnikiem pruskiej obecności na Śląsku. On ci powie jak sprowadzić adwersarza do rynsztoka. To jest majster w tej dziedzinie.
   Ad rem. Ile ulic w niemieckim Bytomiu nosiło nazwę Piastów Śląskich? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Nazischwein bis

   Stauffenberg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

   Informuję cię, boś widać nie miastowy, że w jednym mieście z reguły tylko jedna ulica może nosić daną nazwę. Sprawdź sobie w Adressbuchu jakie były ulice w Beuthen, jeśli tak cię to interesuje....rozwiń całość

   Informuję cię, boś widać nie miastowy, że w jednym mieście z reguły tylko jedna ulica może nosić daną nazwę. Sprawdź sobie w Adressbuchu jakie były ulice w Beuthen, jeśli tak cię to interesuje. Języków obcych pewnie nie znasz, więc podpowiadam, że po niemiecku to Piastenstrasse. Niemcy najwyraźniej nie mieli z taką nazwą problemu, skoro była np. w Brzegu czy Wrocławiu. W Bytomiu była np. Krakauerstrasse, a nawet Schaffranekstrasse. Niespodzianka, co?zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   W Gorzowie jest ul. Berlińska.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 37

   W Warszawie jest ulica Drezdeńska. Niespodzianka, co? Języków obcych pewnie nie znasz, boś niemiecki prymityw. Podpowiadami więc, że po niemiecku to Dresdnerstrasse, albo Berlinerstrasse. Wy Niemcy...rozwiń całość

   W Warszawie jest ulica Drezdeńska. Niespodzianka, co? Języków obcych pewnie nie znasz, boś niemiecki prymityw. Podpowiadami więc, że po niemiecku to Dresdnerstrasse, albo Berlinerstrasse. Wy Niemcy musicie zrozumieć, że wasze panowanie na Śląsku jest finito. Ende po niymiecku. Koniec. Nie będzie jakiś pruski nacjonalista firmował ulicy w polskim Bytomiu. Było, minęło. Samiście sobie winni. Trzeba było z Ruskiem nie zaczynać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Re. Sandman

   Rudolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 32

   to się okaże - przyszłość jest nieobliczalna


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nikt nie wątpi

   że (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   znowu spróbujecie.
   ale bedzie to wasza ostatnia rozróba-potem nie bedzie komu już gadać po niymicku-tak przysiągł Tatowi .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i wdzisz, Nazischwein bis?

   Stauffenberg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 23

   Skoro w Gorzowie może być Berlińska, to w Bytomiu może być Bruninga. Żaden piaskowy prymityw nie będzie ze śląskich miast robił nacjonalistycznego zaścianka.
   O Schaffranku vel Szafranku nawet...rozwiń całość

   Skoro w Gorzowie może być Berlińska, to w Bytomiu może być Bruninga. Żaden piaskowy prymityw nie będzie ze śląskich miast robił nacjonalistycznego zaścianka.
   O Schaffranku vel Szafranku nawet pewnie nie słyszałeś, nieuku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama