Ważne
  Adres? Zabrze! Wciąż taki sam. Opowiadają Gola i Stryj

  Adres? Zabrze! Wciąż taki sam. Opowiadają Gola i Stryj

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W kolejce po węgiel. Ulica Makoszowska
  1/7
  przejdź do galerii

  W kolejce po węgiel. Ulica Makoszowska ©Arkadiusz Gola

  Patriotyzm lokalny wyszedł z mody? Nieprawda! W każdym mieście znajdą się ludzie, którzy nie chcą go opuścić, choć mogliby w każdej chwili. Opowieść Arkadiusza Goli i Zbigniewa Stryja o ich Zabrzu spisała Henryka Wach-Malicka

  Jakie jest miasto, każdy widzi. Ale nie każdy widzi tak samo i to samo! Na przykład nasz redakcyjny kolega Arkadiusz Gola, lata (bez obrazy, to tylko przenośnia) po Zabrzu z aparatem fotograficznym od bladego świtu do późnej nocy. Z założenia poluje na... zwyczajne życie swojego miasta, bo według niego tylko w zapisie codzienności zamykają się prawdziwe historie i prawdziwi ludzie.


  Poluje więc, a tu nieoczekiwanie zjawiają się przed jego obiektywem dwaj górnicy w paradnych strojach i prowadzą barany. Do żywej szopki w pobliskim kościele konkretnie te barany prowadzą. W centrum Zabrza... Taki fart zdarza się fotografowi raz na wiele lat!

  Zbigniew Stryj, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Zabrzu też lata (bez obrazy, etc.) po swoim mieście, kiedy tylko może. Ale on dla odmiany nie szuka zwyczajności, tylko odwrotnie - szuka nietypowych przestrzeni, w których może wystawiać swoje dramaty. Bo prócz aktorstwa od dawna uprawia też literaturę. Szuka i eksperymentuje z teatrem, a potem zaprasza publiczność w górnicze podziemia Skansenu Luiza, gdzie każde wypowiadane przez aktorów słowo nabiera zaskakujących znaczeń.

  Na Piekarskiej
  miałem kumpla
  jego babcia
  znała Janosza

  Arkadiusz Gola i Zbigniew Stryj kiedyś wreszcie spotkali się w tych swoich wędrówkach po Zabrzu. I odkryli, że choć każdy z nich patrzy na swoje miasto z nieco innej perspektywy, to przecież obydwaj kapitalnie się w nim czują. Z tych rozmów, fascynacji miejscem i osobistych refleksji powstała w końcu ich wspólna, niecodzienna wystawa fotograficzno-poetycka pod znaczącym tytułem "Nie muszę wracać...".

  Arkadiusz Gola wybrał na nią kilkadziesiąt fotografii, dokumentujących życie Zabrza przez ostatnich dwadzieścia lat. Zbigniew Stryj (niezależnie od autora zdjęć, bo nie pracowali ręka w rękę) podpisał je swoimi wierszami. A potem pokazali całość w Galerii Muzeum w Zabrzu - Cafe Silesia. Na wernisażu tłum był taki, że wprost trudno było oddychać, a ktoś spoza tego miasta miał wrażenie, że każdy tu zna każdego!

  - To taka ich zabrzańska specyfika - skwitowała moje zdziwienie znajoma muzealniczka - podobno, jak się w tym mieście zakorzenisz, to znasz wszystkich, czujesz się dobrze i nawet ci wykopy pod budowę średnicówki nie przeszkadzają.

  Bar Targowy
  meta furmańska
  ciepłe chrzczone piwo
  na kocich łbach nieruchome końskie kopyta

  Średnicówki, choć jest dumą zabrzan, na tej wystawie (i w wydanym przy jej okazji albumie) nie ma. Nie ma, a przecież poniekąd... jest. W domach, których już... nie ma. Arek Gola przez lata fotografował stare budynki przy ul. Wolności, która metr po metrze znikała, ustępując miejsca drodze szybkiego ruchu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego Śląsk znów taki szary

   Optymistka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 33

   Tak chcielibyśmy być postrzegani przez innych pozytywnie, zapraszać do pięknego regionu w którym mieszkają szczęśliwi ludzie, a tu proszę zdjęcia dają kolejne świadectwo śląskiej szaroburości. I...rozwiń całość

   Tak chcielibyśmy być postrzegani przez innych pozytywnie, zapraszać do pięknego regionu w którym mieszkają szczęśliwi ludzie, a tu proszę zdjęcia dają kolejne świadectwo śląskiej szaroburości. I jak tu zerwać ze stereotypem kopalnianego, robotniczego, brudnego Śląska?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama