Ważne
  List do DZ: Ucieczki ze Śląska zawsze za chlebem

  List do DZ: Ucieczki ze Śląska zawsze za chlebem

  Janusz Brzoza

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podbudowany jestem faktem, że mój skromny artykuł, zamieszczony w DZ 21.09, wywołał tak szeroki oddźwięk. Wnoszę z krytycznych głosów, że nie było w ogóle sygnałów solidaryzujących się z moim punktem widzenia, ale mówi się trudno.
  Tyle że moi adwersarze nie ustosunkowali się do całości mojej wypowiedzi, ale zarzucali mi głównie, że takie warunki panowały w całej Europie. To niezupełna prawda, ponieważ ustawodawstwo pracy w Anglii czy Francji było znacznie bardziej rozwi-nięte niż w Prusach, a Śląsk - mimo gwałtownego uprzemysłowienia - był pod każdym względem najbardziej zacofaną dzielnicą pruską. Ponadto mógłbym zapytać, czy górnikowi śląskiemu pracowało się w potwornych warunkach lżej na myśl, że jego odpowiednik w Anglii pracuje podobnie, ale to zakrawałoby na demagogię. Nie przywołując więc śląskich realiów, które były historyczną oczywistością, ograniczę się tylko do jednego aspektu.

  Otóż w II połowie XIX wieku na Śląsku znane było pojęcie Ostfluchtu. Ucieczki ze wschodu na zachód. Ucieczki ze Śląska w głąb Niemiec. Strumień emigrantów zarobkowych, a było ich tysiące w skali roku, popłynął w stronę Brandenburgii, Nadrenii i Saksonii, a więc do Niemiec zachodnich i środkowych. O masowości tego ruchu świadczą liczby - od połowy XIX w. do 1939 r. opuściło ojczysty Śląsk około 1 mln osób, z reguły Polaków. Gros tych zarobkowych przesiedleńców wywędrowało do Berlina i Brandenburgii, Westfalii i Saksonii. Największe ich skupisko znajdowało się właśnie w Brandenburgii - 155 tys. osób, w Berlinie - 142 tys., w Saksonii - 118 tys., zaś w Nadrenii z Westfalią - 100 tys.

  Inaczej rzecz ilustrując, według spisu zawodowego z 1907 r., w przemyśle górniczo-hutniczym Nadrenii-Westfalii robotnicy pochodzący ze Śląska stanowili 12 procent ogółu zatrudnionych, w przemyśle berlińskim odsetek ten wynosił 18 procent, a w przemyśle saksońskim aż 27 procent. Jeżeli nawet jakiś odsetek tej emigracji stanowili Niemcy, to zasadniczy i dominujący rdzeń był polski.

  A zważyć przy tym należy, że był to element najbardziej mobilny i przedsiębiorczy, nieobawiający się ryzyka i konfrontacji z nowymi wyzwaniami, czyli społecznie szczególnie konstruktywny. Dostrzegł to niemiecki historyk Heim Rogmann, pisząc: "Ślązak częściej, aniżeli byłoby to przydatne dla jego stron rodzinnych, szukał zarobku i lepszych warunków bytu w innym miejscu Rzeszy...". Zaś ekonomista Emil von Lucakon komentował: ludność Śląska "wykazała dotąd silniej niż ludność innych części kraju tendencję do opuszczania swojej rodzinnej ziemi".

  Był to wielki upust śląskiej krwi. Co było tego przyczyną, niech sobie mądre głowy same dopowiedzą. Ja ich wyręczać nie będę.

  PS Przeczytałem dyskurs między Semką a Smolorzem. Z całym obiektywizmem - w tym "skrzyżowaniu szpad" Semka na głowę pobił Smolorza.

  Janusz Brzoza
  czytelnik DZ

  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brzoza we mgle...

   taki jedyn ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   albo w oparach ... walczy oswoje piec minut !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antykomunista

   chebziok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 16

   Jak slazacy wyjezdzali do Niemiec to wszystko dzialo sie w domu ojcow i dziadkow gdze sie godalo po naszemu czyli .......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawda

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   tak było, jechali na ,,,saksy ,,z swojego heimatu w swoim vaterlandzie z innym dialektem ,ale językiem niemieckim.Z kolei do nas jechał wóz z siewieza chętnych do pobytu i albo zmieniali...rozwiń całość

   tak było, jechali na ,,,saksy ,,z swojego heimatu w swoim vaterlandzie z innym dialektem ,ale językiem niemieckim.Z kolei do nas jechał wóz z siewieza chętnych do pobytu i albo zmieniali nazwiska i zostawali albo do końca życia nie chcieli mówić po polsku i słyszeć o polsce.mogę to udowodnić wielokrotnie.Nasi ludzie w keiserstwie nie wiedzieli o LITWIE ojczyźnie ich i lojalnie służyli i przeżywali krew i tracili życie w armi swojego heimatu i państwa.PROF? Staniszkis wTV powiedziała,,,,LITWINI naród nordycki.,,,,ironią losu i historii .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W obronie Pana Brzozy

   Pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 21

   Drugi list Pana Brzozy jest co prawda tak samo pozbawiony sensu jak jego legendarny juz list pierwszy ale
   warto go przeczytac . Chociazby dla tych wnioskow autora / cytuje w calosci / :

   " Wnoszę...rozwiń całość

   Drugi list Pana Brzozy jest co prawda tak samo pozbawiony sensu jak jego legendarny juz list pierwszy ale
   warto go przeczytac . Chociazby dla tych wnioskow autora / cytuje w calosci / :

   " Wnoszę z krytycznych głosów, że nie było w ogóle sygnałów solidaryzujących się z moim punktem widzenia, ale mówi się trudno "

   Ten cytat to kabaretowa perla czystej wody - Pan Brzoza blysnal tu nieoczekiwanym telentem !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda lezy gdzie indziej

   enkel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

   Dla stonda
   O Slasku i slazakach niech wypowiadaja sie slazacy a nie takie dupki ja Ty co w domu Babcia i Dziadek opowiadali im ciulstwa. Mnie Opa i Oma cos innego godali .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdenerwowany

   nie analfabeta. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Hallo stond
   Nawet ci co skonczyli dwie klasy w szkole specjalnej wiedza ,ze Ty jestes ciulem !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cos do namyslu

   szuflotka gdzie sie godo tak jak w Radio Piekary. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   Polacy zawsze wyjezdzali za lepszym zyciem .
   Slazacy wyjezdzali do Niemiec ,bo czuli sie tam jak u siebie w domu,bezpiecznej a ostatne wyjazdy byli tez ucieczka od komunizmu i od polonizowania...rozwiń całość

   Polacy zawsze wyjezdzali za lepszym zyciem .
   Slazacy wyjezdzali do Niemiec ,bo czuli sie tam jak u siebie w domu,bezpiecznej a ostatne wyjazdy byli tez ucieczka od komunizmu i od polonizowania Slaska i slazakow.
   P.Semka, on ma tyle pojecie o Slasku i slazakach co ja o Warszawie i warszawiakach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Dobrze by bylo aby o nas slazakach wypowiadali sie slazacy a nie gorole !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do szuflodki co sie nie dowiyro

   stary Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Slazacy wyjezdzali do Niemiec, do obcyj kultury z ktorom co prawda mieli do czyniynia na co dziyn, ale jednak obcej im kultury . Na Slasku byli u siebie a tam juz niy. Wyjyzdzali tylko za pinyndzmi...rozwiń całość

   Slazacy wyjezdzali do Niemiec, do obcyj kultury z ktorom co prawda mieli do czyniynia na co dziyn, ale jednak obcej im kultury . Na Slasku byli u siebie a tam juz niy. Wyjyzdzali tylko za pinyndzmi i lepszym zyciym, bo ktoz to normalny porzuci ojcowizna o tak sobie . Dzisiej roznomaitni slonzakowcy dorobiajom do tego iodelologia , sami siedzac w Niymcach. Calymi dnioma udzielajom sie na polskych forach i wciskajom te paluchy w nie swoje sprawy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zupełna racja

   stond (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

   Od Fryderyka zwanego Wielkim, przez Bismarcka , po Hitlera - wszyscy po kolei uważali Śląsk za zapadłą, półdziką prowincję państwa niemieckiego, zaludnioną przez "niepewnych"podludzi nawet wtedy....rozwiń całość

   Od Fryderyka zwanego Wielkim, przez Bismarcka , po Hitlera - wszyscy po kolei uważali Śląsk za zapadłą, półdziką prowincję państwa niemieckiego, zaludnioną przez "niepewnych"podludzi nawet wtedy. gdy ci budowali tu przemysł w celu zwiększenia pruskiej i niemieckiej potęgi militarno-gospodarcaej. Stąd taka duża emigracja, stąd taka duża polonia, stąd Związek Polaków w Niemczech ("Rodło"), o którym dzisiaj prawie nie słychać. Tę polonie tworzyli pospołu Ślązacy z Górnego Śląska i zarobkowi emigranci spod zaboru pruskiego- głownie. z Poznańskiego, trochę Pomorzan. Dolny Sląsk to inna bajka. Wyludniony wojnami, zarazami i głodem był od wieków zaludniany kolonistami z głębi Niemiec. To wiedzą wszyscy historycy i tu i tam. O jakim więc narodzie bredzą SMOLORZ, GORZELIK, KUTZ I CI DURNIiE Z OPOLA? WYKORZYSTAĆ ORYGINALNY UNIWERSALIZM MENTALNOŚCI LUDZI POGRANICZA WSCHODU I ZACHODU DLA WŁASNYCH CYNICZNYCH , ZWŁASZCZA MATERIALNYCH KORZYŚCI JEST ŁATWO. ŚLĄZACY SĄ RÓŻNI I TO ISTOTA ICH ETNICZNOSCI A NIE JAKIEJŚ "NARODOWOŚCI". A WYMIENIENI WYŻEJ TO NORMALNI POŻYTECZNI IDIOCI, KTÓRZY PIERWSI ZOSTANĄ WYKOPANI PRZEZ SWYCH "JEWROPIEJSKICH" MOCODAWCÓW! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do stond

   jawny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   ty dupku zbolały jak i komunisto zaśmierdziały.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I za karę sciągali tu :

   Jo & Ska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Różnych Redenów i Baildonów .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wspólczuje temu "znawcy"

   dochtór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   Te gryzmoly nalezy czytac od konca: "Semka pobil Smolorza". - Wtdy mozna zrezygnowac z reszty i zaoszczedzic sobie troche czasu zycia i nerwów.

   Same twierdzenia-pierdzenia: ze "uciekali", uciekali...rozwiń całość

   Te gryzmoly nalezy czytac od konca: "Semka pobil Smolorza". - Wtdy mozna zrezygnowac z reszty i zaoszczedzic sobie troche czasu zycia i nerwów.

   Same twierdzenia-pierdzenia: ze "uciekali", uciekali tylko "Polacy", ze Slask byl najgorsza prowincja w Prusach, itd. itp. - co kilka slów przekrety, przeinterpretowania itp., a z drugiej strony przemilczenia - np. ze miliony Polaków pachaly sie do Niemiec, w tym na Slask - glównie z beznadzieji, glodu i braku butów. DDzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wspólczuje temu "znawcy"

   dochtór (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 24

   Te gryzmoly nalezy czytac od konca: "Semka pobil Smolorza". - Wtdy mozna zrezygnowac z reszty i zaoszczedzic sobie troche czasu zycia i nerwów.

   Same twierdzenia-pierdzenia: ze "uciekali", uciekali...rozwiń całość

   Te gryzmoly nalezy czytac od konca: "Semka pobil Smolorza". - Wtdy mozna zrezygnowac z reszty i zaoszczedzic sobie troche czasu zycia i nerwów.

   Same twierdzenia-pierdzenia: ze "uciekali", uciekali tylko "Polacy", ze Slask byl najgorsza prowincja w Prusach, itd. itp. - co kilka slów przekrety, przeinterpretowania itp., a z drugiej strony przemilczenia - np. ze miliony Polaków pachaly sie do Niemiec, w tym na Slask - glównie z beznadzieji, glodu i braku butów. DDzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama