E-bilet wreszcie w aglomeracji. Czy to powód do dumy?

  E-bilet wreszcie w aglomeracji. Czy to powód do dumy?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworznicki e-bilet może być też kartą biblioteczną i rejestrować dziecko w przedszkolu
  1/3
  przejdź do galerii

  Jaworznicki e-bilet może być też kartą biblioteczną i rejestrować dziecko w przedszkolu ©Arkadiusz Gola

  Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) chwali się, że już w marcu przyszłego roku pasażerowie dostaną Śląskie Karty Usług Publicznych. Te zastąpią papierowe bilety w autobusach i tramwajach. Organizatorzy transportu z zadowoleniem dodają, że w pojazdach montowane są właśnie elektroniczne kasowniki. Czyżby zapomnieli, że na ŚKUP pasażerowie czekali od kilku dobrych lat? To chyba żaden powód do dumy.
  Elektroniczne karty miejskie już od dawna z powodzeniem funkcjonują w dwóch mniejszych przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej - PKM Jaworzno i Zarządzie Transportu Drogowego w Rybniku (to przewoźnicy, którzy nie należą do KZK GOP, a mimo to co chwilę zaskakują pasażerów jakimiś nowościami). Co ciekawe, służą już nie tylko jako bilety, w Jaworznie są jednocześnie kartą biblioteczną i urządzeniem rejestrującym pobyt dziecka w przedszkolu. Rybniczanie e-kartą płacą też za parkingi i usługi świadczone przez jednostki miejskie.

  Poza tym w obu miastach na przystankach (na głównych w Jaworznie i 110 w Rybniku) stoją elektroniczne tablice z informacjami o opóźnieniach odjazdów autobusów.
  W Jaworznie ich zakup i montaż kosztował 300 tys. zł, w Rybniku 3,93 mln zł. Tablice na razie są testowane. Zaczną działać w pełni do końca tego roku. Zakupy dofinansowała UE. Co ciekawe, w Rybniku za pomocą Rybnickiego Systemu Informacji Przestrzennej w internecie można sprawdzić aktualne położenie autobusów.

  Mało tego, w Jaworznie w dziesięciu autobusach są nowoczesne biletomaty (za bilety można płacić kartą typu zbliżeniowego - PayPass). Dzięki temu pasażerowie nie muszą kupować biletu u kierowcy. Koszt tej inwestycji to 35,5 tys. zł. Jest i następna nowość: przy nazwach przystanków na rozkładach jazdy autobusów pojawiły się już kody 2D.

  - Dzięki nim każdy pasażer, posiadający telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją umożliwiającą odczyt takich kodów, może, po uprzednim zeskanowaniu obrazka z rozkładu jazdy, przejść bezpośrednio do serwisu mobilnego w internecie - tłumaczy Tomasz Wilgos, rzecznik prasowy PKM Jaworzno. W komórce pojawią się też chronologicznie godziny odjazdów kolejnych autobusów wszystkich linii obsługujących dany przystanek.

  To nie koniec innowacji. Oprócz Jaworzna i Rybnika, ciekawe propozycje dla swoich pasażerów ma Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom bilety można kupić przez telefon komórkowy za pomocą aplikacji moBILET, a dzięki aplikacji Ginger, pasażerowie mają bezpłatny dostęp do mobilnych rozkładów jazdy. Jest też wersja, tzw. GingerBlu, umożliwiająca posługiwanie się rozkładem jazdy osobom niewidomym i niedowidzącym, posiadającym telefon z systemem Symbian (Seria 60). Wszystkie ekrany - wyboru linii, kierunku, przystanku, rozkładu jazdy i opcji - są czytane głosem syntezatora.

  Jak widać, świat rozwiązań technicznych w komunikacji miejskiej mknie do przodu. I jak widać równie wyraźnie - w KZK GOP na razie próbują ledwie nadgonić stracony czas.

  Jakie jeszcze udogodnienia powinny pojawić się w miejskich autobusach? Proponujcie


  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama