Ważne
  Obwodnica Dąbrowy Górniczej za prywatne pieniądze

  Obwodnica Dąbrowy Górniczej za prywatne pieniądze

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pięć firm i konsorcjów pozosta ło na placu boju o budowę obwodnicy Dąbrowy Górniczej. Ta odciąży od tirów dzielnicę Ząbkowice, umożliwi dojazd do 260 ha terenów inwestycyjnych w dzielnicy Tucznawa i połączy DK 94 (Katowice - Kraków) z drogą wojewódzką nr 796 w kierunku Zawiercia.
  Cała gra warta jest świeczki, bo miasto zamierza wydać na tę inwestycję do 200 mln zł. Będzie ona jednak pionierska w całym Zagłębiu, bo ma powstać w ramach PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego. To oznacza, że najpierw zainteresowane budową prawie 9-kilometrowego odcinka jezdni firmy będą musiały zapłacić za jej wykonanie. A dopiero potem miasto będzie spłacało całą tę inwestycję w ustalonych ratach, przez 15 lat.

  W ramach tych opłat wykonawca obwodnicy będzie zobowiązany do jej utrzymania w odpowiednim stanie technicznym i remontów, aż do momentu, kiedy po spłacie całości zobowiązań finansowych przekazana zostanie miastu. Budowa obwodnicy jednak sięopoźnia, a nazwa firmy, która ma ją budować miała być znana już w maju br. Skąd ten poślizg? - Formuła PPP jest skomplikowana, m.in. ze względu na prowadzenie dialogu konkurencyjnego jeszcze przed złożeniem ofert i specyficzne warunki finansowania. Oparta na montażu finansowym partnera prywatnego z instytucjami finansowymi - mówi Jarosław Rokicki, kierownik Biura Koordynacji Zamówień Publicznych i Opinii Prawnych w UM. - Termin składania ofert wyznaczony na 30 listopada br. może ulec przesunięciu ze względu na zapytania do specyfikacji składane przez wykonawców zaproszonych do składania ofert.

  Wyłoniony zostanie jeden wykonawca obwodnicy, a pierwsze prace mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2013 roku - dodaje.
  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama