18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Pierwsza w Polsce transmisja operacji w 3D [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
W Klinice św. Łukasza w Bielsku-Białej 25 lekarzy mogło w sali konferencyjnej oglądać operację stawu skokowego transmitowaną w technologii 3D. - To polska premiera. W Europie dotąd były trzy, może cztery takie prezentacje. Dzięki takiej transmisji łatwiej i lepiej można zrozumieć detale i elementy techniki operacyjnej - wyjaśnia dr n.med. Bogusław Sadlik, który prowadził operację.

Wreszcie można zobaczyć pole operacyjnie anatomiczne w trójwymiarze, "wsadzić nos" do pola operacyjnego nie narażając pacjenta na infekcje, czy zakażenia - mówi Bogusław Sadlik, wiceprezes kliniki św. Łukasza w Bielsku-Białej.
Pod Klimczokiem po raz pierwszy kraju zostało zorganizowane szkolenie dla lekarzy specjalistów, którzy mieli okazję obejrzeć w technologii 3D operację. Siedząc w sali konferencyjnej z ubranymi okularami 3D oglądali na dwóch ekranach trójwymiarowy przekaz z prowadzonych w klinice operacji.

Jak zaznaczył dr Adrian Błasiak, lekarz kliniki św. Łukasza to, co można zobaczyć bezpośrednio bloku operacyjnym, trudno pokazać w standardowej technologii 2D. A przy stole operacyjnym nie można znaleźć się więcej niż 4-5 osób. Tymczasem dzięki transmisji 3D znacznie więcej osób może "brać udział w operacji". Bo takie wrażenie można odnieść oglądając trójwymiarową transmisję.

- Za pomocą takiego przekazu lekarze mogą nauczyć się trudnych technik operacyjnych - przyznał Błasiak.

Bogusław Sadlik, który podczas zabiegu za pomocą artroskopu wprowadzał dwie śruby do stawu skokowego pacjenta zwrócił uwagę, że przy przekazie obrazu w "płaskiej" technologii 2D trudno zaprezentować, pod jakim kątem ustawić śruby, czy rozłożyć narzędzia. Trójwymiarowa transmisja pokonuje te przeszkody.

Aby transmisja powiodła się lekarze użyli kamer trójwymiarowych wysokiej rozdzielczości, które przekazywały obraz równolegle do dwóch przetworników. Dr Sadlik wyjaśnił, że problem polegał na znalezieniu kamery, która dobrze pracuje w warunkach bolku operacyjnego.

- Światło jest bardzo ostre w polu operacyjnym, a zewnętrze światło jest słabsze. Większość kamer nie radzi sobie z tymi warunkami - powiedział. Innym technicznym kłopotem było doprowadzenie sygnału przez kabel HDMI na znaczną odległość - z bloku operacyjnego do sali konferencyjnej. Ale i z tym bielscy specjaliści poradzili sobie.

- Chcielibyśmy prowadzić dalej kursy w technologii 3D, które obejmowałyby także inne dziedziny chirurgii, nie tylko ortopedię. Myślimy też o szkoleniu rehabilitantów - wyjawił dr Sadlik.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!