Ekspert podpowiada: Kto decyduje o zamienniku leku

  Ekspert podpowiada: Kto decyduje o zamienniku leku

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy pacjent ma prawo zażądać od lekarza zmiany leku na refundowany, jeśli doktor wypisuje mu lek bez zniżki? - pyta Joanna S. z Katowic
  Ekspert podpowiada: Kto decyduje o zamienniku leku
  Znalazłam się w takiej sytuacji, że lekarz nie chciał wypisać mi tańszego leku, choć zwróciłam mu uwagę, że tańszy specyfik ma ten sam skład, co droższy. Co pacjent powinien zrobić w takiej sytuacji?

  Joanna S. z Katowic

  Leczenie nie odbywa się na żądanie pacjenta. Decyzję, jaką farmakoterapię zastosować, podejmuje lekarz. To on decyduje o zastosowaniu konkretnego - niekoniecznie tańszego leku - co wynika z jego praktyki i wiedzy o działaniu preparatów, choć oczywiście powinien uwzględnić prośbę pacjenta o przepisanie leku tańszego.

  Sposób leczenia, rozpoznania, jest określony w charakterystyce produktu leczniczego. Zatem każdy z odpowiadających sobie składem leków, ma taką samą - bądź zbliżoną - charakterystykę.
  Jeśli jednak lekarz na recepcie napisze "nie zamieniać" lub "NZ", farmaceuta zamiennika leku wydać nie może. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 roku w sprawie recept lekarskich, rozdział 2, paragraf 6, ust. 3, pkt 2.

  Jeżeli jednak takiego zapisu nie będzie, pacjent w aptece sam może zapytać o zamiennik, ale musi wtedy pamiętać o tym, by upewnić się, jaka jest jego cena. Może się bowiem okazać, że cena zamiennika będzie taka sama lub nawet wyższa jak leku wypisanego na recepcie.

  Trzeba także pamiętać, że jeśli lekarz nie przyjmuje pacjenta w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, lecz jest to wizyta prywatna i nie ma podpisanej umowy z NFZ na wystawianie recept refundowanych, to leki wypisane na recepcie będą pełnopłatne, bez refundacji - pomimo tego, że pacjent jest ubezpieczony. Tym samym również nie będzie mógł on starać się o wydanie tańszych zamienników. ZIELA

  Jacek Kopocz
  rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach

  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama