Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontenery mieszkalne dla dłużników akceptuje 500 osób. Dużo?

Martyna Dyszka
arc
Większość mieszkańców Świętochłowic uważa, że osoby, które nie płacą czynszu za mieszkania komunalne, powinny zostać przesiedlone do lokali o niższym standardzie. Świętochłowiczanie opowiadają się też za postawieniem pawilonów socjalnych, które byłyby dobrą metodą na tych, którzy nie tylko zalegają z czynszem, ale również są uciążliwi dla sąsiadów. Tak wynika z ankiety, przeprowadzonej we wrześniu przez firmę Media Consulting na zlecenie świętochłowickiego magistratu.

Badanie przeprowadzono próbą kwotowo losową na 500 respondentach. W Świętochło-wicach mieszka ok. 50 tys. osób. Urzędnicy zlecili ankietę po publikacjach na łamach naszej gazety i na portalu swietochlowice.naszemiasto.pl, w których mieszkańcy ostro sprzeciwiali się temu pomysłowi.

- Chcieliśmy poznać opinie mieszkańców w tej sprawie - wyjaśnia Krzysztof Maciejczyk, rzecznik tamtejszego magistratu.

Na pytanie: "Jakie działania należy podjąć wobec osoby, która zajmuje mieszkanie socjalne lub komunalne i nie płaci czynszu ani nie chce go odpracować?" najwięcej osób, bo 67,5 proc., udzieliło odpowiedzi, że należy poszukać takiej osobie mieszkania o jeszcze niższym standardzie. Natomiast 32 proc. ankietowanych odpowiedziało, że warto rozważyć ulokowanie dłużnika w pawilonie socjalnym.

Takie kontenery mają powstać w Chropaczowie wiosną przyszłego roku. Według ankietowanych, obrzeża miasta to dobra lokalizacja na pawilony socjalne. Opowiedziało się za tym aż 77 proc. osób, natomiast zaledwie 0,5 proc. mieszkańców jest za postawieniem ich w centrum miasta. Według 46 proc. respondentów, w pierwszej kolejności w kontenerach socjalnych powinni zostać ulokowani dłużnicy zakłócający spokój mieszkańców, a 21,5 proc. świętochłowiczan uważa, że ci, którzy nie chcą odpracowywać długów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu na ręce Dawida Kostempskiego, prezydenta miasta, trafiła petycja z prawie 2 tys. podpisów mieszkańców, którzy sprzeciwiają się postawieniu kontenerów w Chropaczowie.

To potęgowanie patologii

Rozmowa z prof. Adamem Bartoszkiem, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego
Czy 500 osób to grupa reprezentatywna?
Z pewnością jest to znacząca liczba osób. W badaniach sondażowych trzeba porównywać odpowiedzi osób w podobnym wieku, z podobnym wykształceniem, pracujących czy nieaktywnych zawodowo. Wartością jest porównanie badań pomiędzy grupami.

Czym jest próba kwotowo-losowa?
Założeniem próby kwotowo-losowej jest dobieranie osób proporcjonalnie według wieku lub miejsca zamieszkania.

Czy naukowcy z UŚ przeprowadzali kompleksowe badania dotyczące dłużników lub kontenerów w miastach?
Takich badań jeszcze nikt nam nie zlecał. Ale sondaż w Świętochłowicach jest dobrym przykładem opinii społeczeństwa. Pozbywanie się tzw. elementu trudnego ekonomicznie, umieszczenie ludzi w dzielnicach, gdzie jest już patologia, to ogromny błąd w myśleniu.
Rozmawiała: Martyna Dyszka


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!