Kontenery mieszkalne dla dłużników akceptuje 500 osób. Dużo?

  Kontenery mieszkalne dla dłużników akceptuje 500 osób. Dużo?

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kontenery mieszkalne dla dłużników akceptuje 500 osób. Dużo?

  ©arc

  Większość mieszkańców Świętochłowic uważa, że osoby, które nie płacą czynszu za mieszkania komunalne, powinny zostać przesiedlone do lokali o niższym standardzie. Świętochłowiczanie opowiadają się też za postawieniem pawilonów socjalnych, które byłyby dobrą metodą na tych, którzy nie tylko zalegają z czynszem, ale również są uciążliwi dla sąsiadów. Tak wynika z ankiety, przeprowadzonej we wrześniu przez firmę Media Consulting na zlecenie świętochłowickiego magistratu.
  Kontenery mieszkalne dla dłużników akceptuje 500 osób. Dużo?

  ©arc

  Badanie przeprowadzono próbą kwotowo losową na 500 respondentach. W Świętochło-wicach mieszka ok. 50 tys. osób. Urzędnicy zlecili ankietę po publikacjach na łamach naszej gazety i na portalu swietochlowice.naszemiasto.pl, w których mieszkańcy ostro sprzeciwiali się temu pomysłowi.

  - Chcieliśmy poznać opinie mieszkańców w tej sprawie - wyjaśnia Krzysztof Maciejczyk, rzecznik tamtejszego magistratu.

  Na pytanie: "Jakie działania należy podjąć wobec osoby, która zajmuje mieszkanie socjalne lub komunalne i nie płaci czynszu ani nie chce go odpracować?" najwięcej osób, bo 67,5 proc., udzieliło odpowiedzi, że należy poszukać takiej osobie mieszkania o jeszcze niższym standardzie. Natomiast 32 proc. ankietowanych odpowiedziało, że warto rozważyć ulokowanie dłużnika w pawilonie socjalnym.

  Takie kontenery mają powstać w Chropaczowie wiosną przyszłego roku. Według ankietowanych, obrzeża miasta to dobra lokalizacja na pawilony socjalne. Opowiedziało się za tym aż 77 proc. osób, natomiast zaledwie 0,5 proc. mieszkańców jest za postawieniem ich w centrum miasta. Według 46 proc. respondentów, w pierwszej kolejności w kontenerach socjalnych powinni zostać ulokowani dłużnicy zakłócający spokój mieszkańców, a 21,5 proc. świętochłowiczan uważa, że ci, którzy nie chcą odpracowywać długów.

  Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu na ręce Dawida Kostempskiego, prezydenta miasta, trafiła petycja z prawie 2 tys. podpisów mieszkańców, którzy sprzeciwiają się postawieniu kontenerów w Chropaczowie.

  To potęgowanie patologii


  Rozmowa z prof. Adamem Bartoszkiem, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego
  Czy 500 osób to grupa reprezentatywna?
  Z pewnością jest to znacząca liczba osób. W badaniach sondażowych trzeba porównywać odpowiedzi osób w podobnym wieku, z podobnym wykształceniem, pracujących czy nieaktywnych zawodowo. Wartością jest porównanie badań pomiędzy grupami.

  Czym jest próba kwotowo-losowa?
  Założeniem próby kwotowo-losowej jest dobieranie osób proporcjonalnie według wieku lub miejsca zamieszkania.

  Czy naukowcy z UŚ przeprowadzali kompleksowe badania dotyczące dłużników lub kontenerów w miastach?
  Takich badań jeszcze nikt nam nie zlecał. Ale sondaż w Świętochłowicach jest dobrym przykładem opinii społeczeństwa. Pozbywanie się tzw. elementu trudnego ekonomicznie, umieszczenie ludzi w dzielnicach, gdzie jest już patologia, to ogromny błąd w myśleniu.
  Rozmawiała: Martyna Dyszka
  *Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto zapłaci dług

   gregor54 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 43

   wszystko fajnie ale kto zapłaci zaległe czynsze dlaczego ci co dbają o swoje mieszkania muszą ze swych czynszówopłacać niezapłacone media dla nas są wszystkie podwyzki za media czynsze już nikt za...rozwiń całość

   wszystko fajnie ale kto zapłaci zaległe czynsze dlaczego ci co dbają o swoje mieszkania muszą ze swych czynszówopłacać niezapłacone media dla nas są wszystkie podwyzki za media czynsze już nikt za nich tych długów nie spłaci i my t.z. ci co płacą normalnie za wszystko musząspłacać ok 20 milionów długu zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama